Istnieją proste i naturalne strategie, które warto zastosować jako alternatywę dla leków farmakologicznych przepisywanych na zespól jelita drażliwego (IBS). Leki te leczą tylko objawy, lecz nie usuwają przyczyn problemu.
Zespół jelita drażliwego (IBR) jest często występującym schorzeniem, z którym boryka się wiele osób. Statystyki pokazują, że jeden na dziesięciu Amerykanów ma objawy IBS, co równa się ponad 2 milionom recept i 35 000 przypadków hospitalizacji każdego roku. Jest to również druga pod względem częstości występowania – po przeziębieniu – przyczyna nieobecności w pracy.
Czy cierpisz na zespół jelita drażliwego?
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że IBS to zupełnie inne schorzenie niż brzmiące podobnie do niego nieswoiste zapalenie jelit (IBD).
Nieswoiste zapalenie jelit jest chorobą autoimmunologiczną, która może mieć bardzo poważne konsekwencje. Ale zespół jelita drażliwego, choć może być bardzo bolesny, jest funkcjonalnym zaburzeniem jelit. Innymi słowy, nie istnieją żadne fizyczne schorzenia, które wywołują problem; dlatego jest to choroba funkcjonalna.
Jak rozpoznać, czy cierpisz na IBS?
Częstymi oznakami i objawami zespołu jelita drażliwego są:
- Dyskomfort i/lub ból brzucha
- Spastyczna okrężnica (skurcze spastyczne okrężnicy)
- Wzdęcia
- Gazy
- Biegunka
- Zaparcia
Jak leczyć IBS bez leków farmakologicznych
Na szczęście istnieją proste i naturalne strategie, które można zastosować jako alternatywę dla przepisywanych na receptę leków takich jak środki przeciwskurczowe i leki przeciwdepresyjne. Leki te pomagają w kontrolowaniu objawów, ale niestety nie usuwają głównej przyczyny problemu.
1. Unikaj wszystkich źródeł glutenu – Pierwszym krokiem dla każdego pacjenta, który przychodzi do przychodni z zespołem jelita drażliwego jest przejście na dietę bezglutenową. Większość osób rozumie, że oznacza to unikanie pszenicy w każdej formie, ale trzeba też mieć świadomość, że w diecie istnieje wiele innych ukrytych źródeł glutenu.
Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, ale występuje on również w innych zbożach takich jak:
- Jęczmień
- Żyto
- Owies
- Orkisz
Zazwyczaj unikanie glutenu przez tydzień lub dwa wystarcza, aby zauważyć znaczną poprawę.
Oprócz glutenu, znaczną rolę mogą też odgrywać alergie pokarmowe, dlatego należy bacznie obserwować reakcje organizmu i metodą prób i błędów ustalić, które produkty Cię uczulają.
2. Wykonaj badanie na pasożyty – Kolejną kompleksową strategią, dzięki której można wyeliminować możliwość, że to fizyczna przyczyna wywołała IBS jest wykonanie badania kału na obecność pasożytów. Niektóre pasożyty, takie jak lamblia, mogą czasami być czynnikiem przyczyną dolegliwości, którą należy najpierw usunąć.
3. Dostosuj swoją dietę do swoistej biochemii swojego organizmu – oczywiście, na dietę zawsze należy zwracać szczególną uwagę. Niektórzy ludzie doskonale się czują na diecie niskowęglowodanowej, wysokobiałkowej i wysokotłuszczowej.
Na przykład typowy stosunek składników pokarmowych dla osoby typu węglowodanowego może wynosić 40 procent białka i po 30 procent tłuszczów i węglowodanów, lecz proporcje te można by także modyfikować aż do 50 procent tłuszczu i 10 procent węglowodanów, w zależności od indywidualnych wymagań genetycznych.
Zapotrzebowanie osób o innym typie metabolizmu może być wręcz odwrotne: np. dieta bogata w węglowodany, lecz o niskiej zawartości białka i tłuszczu. (Jednak należy sobie uświadomić, że istnieje zasadnicza różnica między węglowodanami pochodzącymi z warzyw i owoców a węglowodanami pochodzącymi ze zbóż, chociaż oba te składniki określane są jako “węglowodany”. Zboża są metabolizowane przez organizm na cukier, który nie jest czymś, czego potrzebujemy w diecie w tak dużych ilościach.) Inne osoby klasyfikują się gdzieś pomiędzy typem proteinowym i węglowodanowym i mogą sobie pozwolić na mniej rygorystyczny stosunek węglowodanów, tłuszczów i białek.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli nie stosujesz diety odpowiedniej do swojego typu, to najprawdopodobniej będziesz miał różnego typu problemy zdrowotne, a spastyczna okrężnica może być jednym z nich.
Jednym z elementów odżywiania zgodnego z typem metabolicznym jest również zwracanie uwagi na jakość pożywienia. Należy spożywać wysokiej jakości nieprzetworzoną żywność. Pamiętaj, że 90 procent środków wydawanych na żywność przeznaczone jest obecnie na żywność wysoce przetworzoną. Kiedy wybierasz tego typu produkty, możesz doświadczać fizycznych dolegliwości i nie jest wielkim zaskoczeniem, że niektóre z tych dolegliwości będą mieć miejsce w jelitach.
4. Zadbaj o zdrową florę bakteryjną jelit – Ważne jest również upewnienie się, że masz odpowiednią ilość zdrowych bakterii w jelitach. Korzystne dla zdrowia bakterie można pozyskiwać z fermentowanych produktów spożywczych lub w postacie wysokiej jakości suplementów probiotycznych.
Kiedy już obniżysz ilość cukru i przetworzonej żywności w swojej diecie, automatycznie stworzysz środowisko, które będzie przyczyniało się do rozwoju korzystnych bakterii i hamowania rozwoju bakterii chorobotwórczych. Proces ten można wspomóc spożywając fermentowane produkty spożywcze lub przyjmując wysokiej jakości probiotyki.
5. Spożywaj odpowiednią ilość błonnika – Przyjmowanie dodatkowego błonnika może również być bardzo pomocne w opanowaniu objawów IBS, takich jak zaparcia i biegunka. Błonnik pochodzący z babki płesznik (psyllium) wydaje się być szczególnie skuteczny i należy do moich ulubionych źródeł błonnika.
Babka płesznik zawiera błonnik adaptogenny, co oznacza, że jeśli cierpisz na zaparcie, to zmiękczy on stolec i zwiększy częstotliwość wypróżnień, a jeśli masz zbyt luźny stolec i częste wypróżnienia, to zapewni lepsze uformowanie stolca i zmniejszy częstotliwość wypróżnień.
Jeśli zdecydujesz się na stosowanie babki płesznik, upewnij się, że jest ona pochodzenia organicznego, ponieważ większość produktów na rynku nie jest, a szkodliwość pestycydów zawartych w większości produktów znacznie przewyższa korzyści, jakie można uzyskać z samego błonnika. Produkt o nazwie Metamucil to klasyczny przykład babki płesznik nieekologicznej.
Kolejnym dobrym źródłem błonnika są organiczne nasiona lnu. Można przyjmować kilka łyżek stołowych świeżo zmielonych nasion lnu dziennie. Kolejną zaletą nasion lnu jest to, że stanowią one również wysokiej jakości źródło tłuszczów omega-3 pochodzenia roślinnego, w szczególności ALA, których prawie każdy z nas potrzebuje na co dzień.
6. Rozwiąż swoje problemy emocjonalne – to już ostatnie zalecenie, lecz na pewno nie najmniej ważne. Wiele osób z IBS ma nierozwiązane problemy emocjonalne, które stają się przyczyną ich fizycznych dolegliwości. Jest to także jedna z przyczyn, dla których do leczenia IBS często przepisuje się leki przeciwdepresyjne.
Medytacja, modlitwa oraz techniki i narzędzia psychologiczne, takie jak Technika Emocjonalnej Wolności (EFT) to skuteczne strategie, które możesz wykorzystać, aby skutecznie rozwiązać swoje emocjonalne problemy.
Jeśli zespół jelita drażliwego jest problemem, z którym Ty sam lub ktoś z Twojej rodziny boryka się od dłuższego czasu, to wykorzystanie powyższych wskazówek i zaleceń może pomóc Tobie i Twojej rodzinie w przejąć kontrolę nad Waszym zdrowiem.
Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2018/04/11/naturalne-sposoby-na-zespol-jelita-drazliwego.aspx
- Utrzymuj zdrową mikroflorę jelitową, aby optymalnie radzić sobie ze stresem
- Jak leczyć choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna
- Zwiększenie mocy witaminy C w walce z infekcjami wirusowymi dzięki synergistycznej kombinacji dodatkowych składników odżywczych
- Naturalne sposoby na zespół jelita drażliwego
- Małpia ospa, HPV, opryszczka narządów płciowych i opryszczka zwykła: witamina C jako środek przeciwwirusowy
- Zaparcia i w jaki sposób się ich pozbyć
- Co to jest nieszczelne jelito? 7 rzeczy, których należy unikać
- Odblokowanie synergistycznej mocy lizyny i witaminy C przeciwko infekcjom bakteryjnym
- Zwiększ swoje wchłanianie składników odżywczych poprzez poprawę zdrowia jelit
- Wylecz swoje jelita, aby cofnąć chorobę autoimmunologiczną
- Suplementy cynku mogą skrócić czas trwania infekcji dróg oddechowych
- Naturalne alternatywy dla antybiotyków w leczeniu infekcji