Menu

15 naturalnych sposobów leczenia refluksu kwasowego i wrzodów

14 października, 2023 - Refluks żołądka
15 naturalnych sposobów leczenia refluksu kwasowego i wrzodów

Refluks kwasowy jest bardzo częstym problemem zdrowotnym. Inne terminy stosowane na jego określenie to choroba refluksowa przełyku (GERD) lub choroba wrzodowa żołądka.

Objawem refluksa kwasowego jest “zgaga” – uczucie pieczenia za mostkiem, które czasem obejmuje także gardło. W niektórych przypadkach ból ten może być na tyle silny, że można go pomylić z zawałem serca.

Zazwyczaj sądzi się, że refluks kwasowy spowodowany jest nadmierną ilością kwasu w żołądku, dlatego często zalecane są lekarstwa neutralizujące kwasy żołądkowe.

Jest to jednak poważny błąd medyczny, który ma niekorzystny wpływ na setki milionów osób, ponieważ problem ten zwykle wynika ze zbyt małej ilości kwasów żołądkowych.

Co powoduje zgagę?

Po tym, gdy jedzenie przejdzie przez przełyk i trafi do żołądka, zaciskają się mięśnie zwane dolnym zwieraczem przełyku (LES), dzięki czemu spożyte pokarmy i kwas żołądkowy nie mogą cofać się w górę.

Refluks kwasowy występuje wtedy , gdy zwieracz przełyku rozluźnia się nieprawidłowo, co powoduje, że kwas z żołądka może przepływać (wstecz) do przełyku. Najważniejsze jest jednak, aby zrozumieć, że refluks kwasowy nie jest chorobą spowodowaną nadmierną produkcją kwasu w żołądku; lecz jest raczej objawem związanym z:

  • Przepukliną rozworu przełykowego
  • Zakażeniem bakterią Helicobacter pylori (H. pylori) (uważa się, że ponad połowa populacji świata może być zrażona bakterią H. pylori, a Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła ją do grupy 1 czynników rakotwórczych)

Podczas gdy dwa powyższe stany chorobowe nie są ze sobą powiązane, to wiele osób, które ma przepuklinę rozworu przełykowego, jest także zakażone bakterią H. ​​pylori, która powoduje łagodne lecz przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, co w efekcie może powodować wrzody i związane z nimi objawy. Jeśli masz przepuklinę rozworu przełykowego, to może Ci pomóc fizjoterapia tego obszaru ciała, a niektórzy kręgarze specjalizują się także w regulowaniu przepukliny.

Czy odczuwasz skutki uboczne leków?

Jeśli masz zgagę spowodowaną przez przyjmowane leki, to oczywiście najważniejszą sprawą będzie zastanowienie się, jak i kiedy przyjmować lek. Proszę, nie popełniaj błędu i nie uciekaj się po prostu do kolejnego leku, który miałby przeciwdziałać tego typu skutkom ubocznym wcześniejszego leku. WebMD oferuje szereg przydatnych wskazówek, jak poradzić sobie ze zgagą, która wynika z przyjmowania pewnych leków. Oto co możesz zrobić:

  • Nie bierz większej dawki leku niż zalecana przez lekarza lub określona na ulotce leku
  • Pewne leki najlepiej jest przyjmować na pusty żołądek, lecz są też takie, które należy przyjmować wraz z posiłkiem, aby uniknąć zgagi. Sprawdź zalecany sposób przyjmowania leku na dołączonej do niego ulotce lub poproś lekarza o poradę.
  • Poproś lekarza lub farmaceutę, aby przeanalizował dokładnie wszystkie leki i suplementy, które przyjmujesz, by pomóc Ci stwierdzić, który z nich może wywoływać u Ciebie zgagę.
  • Nie kładź się przez jakich czas po przyjęciu leku.
  • Wypij herbatkę imbirową.

Dlaczego leki na zgagę przynoszą więcej szkody niż pożytku

Jednym z najczęściej przepisywanych leków na zgagę i refluks kwasowy są inhibitory pompy protonowej (PPI), które bardzo skutecznie blokują wytwarzanie kwasu w żołądku.

Chociaż pozornie może się to wydawać dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie kwas żołądkowy dostaje się do przełyku i wywołuje nieprzyjemne objawy, to w większości przypadków jest to rozwiązanie najgorsze, ponieważ problem ten najczęściej wynika ze zbyt małej ilości kwasu żołądkowego.

W literaturze medycznej można znaleźć ponad 16 000 artykułów wskazujących niezbicie na to, że blokowanie produkcji kwasu żołądkowego nie rozwiązuje problemu. Jest to jedynie tymczasowe leczenie objawowe.

Leki PPI, takie jak Nexium, Prilosec i Prevacid były pierwotnie przeznaczone do leczenia bardzo ograniczonego zakresu poważnych problemów zdrowotnych. Według Mitchella Katza, dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w San Francisco, który napisał artykuł na ten temat, podawanie inhibitorów pompy protonowej (PPI) jest uzasadnione wyłącznie w leczeniu:

  • Krwawiących wrzodów
  • Zespołu Zollingera-Ellisona (rzadkie schorzenie, w którym żołądek produkuje nadmierne ilości kwasów)
  • Poważnego refluksu kwasowego, gdzie badanie endoskopowe potwierdziło poważne uszkodzenie przełyku

Jak twierdzi Katz, “około 60 do 70% osób przyjmujących te leki ma tylko łagodną zgagę i zdecydowanie nie powinny przyjmować tak silnych leków”. Problem z lekami PPI polega na tym, że kiedy ogranicza się ilość kwasu w żołądku, zmniejsza się zdolność organizmu do niszczenia bakterii Helicobacter.

Jeśli więc Twoja zgaga jest spowodowana zakażeniem bakterią H. pylori, to neutralizowanie kwasów żołądkowych właściwie pogarsza tylko sprawę i utrwala problem. Poza tym neutralizacja kwasu w żołądku zakłóca działanie podstawowego mechanizmu obronnego organizmu, jakim jest zwalczanie zakażeń przenoszonych przez żywność, a tym samym zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego. Leki PPI mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak zapalenie płuc, utratę gęstości kości, złamania kości udowej i zakażenie Clostridium difficile (szkodliwą bakterią jelitową).

Ostrzeżenie: Inhibitory pompy protonowej mogą uzależniać

Warto wiedzieć, że organizm powoli buduje tolerancję, przyzwyczaja się, a nawet uzależnia od inhibitorów pompy protonowej, tak więc nie należy od razu gwałtownie odstawiać tego leku. Należy to robić stopniowo, gdyż w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne objawy odstawienia leku. W niektórych przypadkach problemy mogą być bardziej nasilone niż przed rozpoczęciem przyjmowania leku.

Najlepiej jest zacząć przyjmować niższą niż normalnie dawkę przez jakiś czas, a następnie stopniowo ją zmniejszać. Po osiągnięciu minimalnej dawki inhibitorów pompy protonowej, można rozpocząć zastępowanie ich sprzedawanymi bez recepty blokerami receptora H2, jak na przykład Tagamet, Cymetydyne, Zantac lub Ranidityne. Potem w ciągu kolejnych kilku tygodni można stopniowo zacząć odstawić także blokery H2.

Pierwsza linia leczenia – nieprzetworzona żywność i probiotyki

Najlepszą odpowiedzią na zgagę, niestrawność i refluks kwaśny jest przywrócenie naturalnej równowagi i funkcjonowania układu trawiennego. Jedzenie dużych ilości przetworzonej żywności i cukrów jest pewnym sposobem na zaostrzenie refluksu kwasowego, ponieważ zaburza to równowagę bakteryjną w żołądku i jelitach. Zamiast tego należy spożywać dużo warzyw i innych wysokiej jakości, uprawianych ekologicznie, nieprzetworzonych produktów spożywczych. Ponadto należy wyeliminować z diety używki takie jak kofeina, alkohol i produkty nikotynowe.

Następnie należy upewnić się, że nasza dieta zawiera wystarczająco dużo korzystnych bakterii. Pomoże to zrównoważyć florę bakteryjną jelit, która może pomóc wyeliminować bakterie H. pylori w sposób naturalny bez uciekania się do antybiotyków. Pomoże to również w prawidłowym trawieniu i przyswajaniu pożywienia. Najlepiej jest przyjmować probiotyki w formie fermentowanych produktów spożywczych. Jeśli nie jesz tego typu produktów, to wskazane jest regularne suplementowanie probiotyków. Produkty fermentowane, które można w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu to między innymi:

  • Kiszone warzywa
  • Chutney
  • Kwaśnie produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir i kwaśna śmietana
  • Ryby takie jak makrela lub szwedzki gravlax

Niewystarczająca produkcja kwasów żołądkowych

Aby zachęcić organizm do produkowania wystarczających ilości kwasu chlorowodorowego (kwasu żołądkowego), należy również regularnie dostarczać mu w tym celu odpowiednie produkty.

Wysokiej jakości sól morska (sól nieprzetworzona), jak na przykład sól himalajska, dostarczy organizmowi nie tylko chlorków, których potrzebuje on do produkcji kwasu chlorowodorowego, ale także ponad 80 innych minerałów, których organizm potrzebuje do optymalnego funkcjonowania zachodzących w nim procesów biochemicznych. Kapusta kiszona lub sok z kapusty to również bardzo mocny – jeśli nie najmocniejszy – stymulant dla produkcji kwasu żołądkowego przez organizm. Wypicie kilku łyżeczek soku z kapusty przed jedzeniem, a jeszcze lepiej soku z kiszonej kapusty może zdziałać prawdziwe cuda, jeżeli chodzi o poprawę trawienia.

Jak bezpiecznie i skutecznie pozbyć się zgagi i refluksu kwasowego

Surowy niefiltrowany ocet jabłkowy. Można łatwo zwiększyć ilość kwasu w żołądku, przyjmując jedną łyżkę surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego w dużej szklance wody.
Betainy. Inną opcją jest przyjmowanie suplementów soli betainowej, które są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością bez recepty. Należy przyjąć jej tyle, ile potrzeba, aby uzyskać delikatne uczucie pieczenia, a następnie zmniejszyć dawkę o jedną kapsułkę. Pomoże to organizmowi lepiej trawić jedzenie, a także przyczyni się do zwalczania bakterii H.pylori.
Soda spożywcza. Od pół do jednej pełnej łyżeczki sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu) rozpuszczonej w szklaneczce wody może łagodzić objawy pieczenia związane z refluksem kwasowym, ponieważ soda pomaga neutralizować kwas żołądkowy. Nie polecam tego sposobu do regularnego stosowania, lecz może on pomóc w sytuacji kryzysowej, gdy ból jest naprawdę silny.
Sok z aloesu. Sok z aloesu w naturalny sposób łagodzi stany zapalne, dzięki czemu łagodzi też objawy refluksu kwaśnego. Wypij około pół szklanki soku z aloesu przed posiłkiem. Jeśli chcesz uniknąć efektu przeczyszczającego soku z aloesu, to poszukaj marki, która usuwa ze swoich produktów składniki przeczyszczające zawarte w soku.
Herbatka z kłącza imbiru i kwiatu rumianku. Stwierdzono, że imbir działając w układzie żołądkowo-jelitowym blokuje kwasy i hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori. Według badania przeprowadzonego w 2007 roku, jest on znacznie skuteczniejszy od lanzoprazolu w zapobieganiu wrzodom i wykazuje 6-8-krotnie większą siłę działania niż ten lek! Dodaj dwa lub trzy plasterki świeżego kłącza imbiru do dwóch filiżanek gorącej wody. Odstaw na około pół godziny. Pij około 20 minut przed posiłkiem. Przed snem spróbuj wypić filiżankę herbatki z rumianku, która pomoże złagodzić stan zapalny żołądka i ułatwi zaśnięcie.
Witamina D. Witamina D jest ważna w zwalczaniu wszystkich infekcji. Kiedy poziom witaminy D zostanie zoptymalizowany, jednocześnie poprawia się produkcja około 200 peptydów antybakteryjnych, które pomogą wyeliminować wszelkie infekcje, które nie powinny w ogóle mieć miejsca.  Zwiększ poziom witaminy D w swoim organizmie poprzez odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne lub korzystając z bezpiecznego łóżka opalającego. Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest dostępna, przyjmuj doustnie suplement witaminy D3; pamiętaj tylko, aby jednocześnie zwiększyć też spożycie witaminy K2.
Astaksantyna. Stwierdzono, że w porównaniu do placebo, ten wyjątkowo silny przeciwutleniacz zmniejsza objawy refluksu kwaśnego u pacjentów, szczególnie u osób z wyraźnym zakażeniem bakterią helicobacter pylori. Najlepsze wyniki uzyskano przy dziennej dawce 40 mg.
Wiąz czerwony. Wiąz czerwony działa kojąco na usta, gardło, żołądek i jelita oraz zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych jelit. Stymuluje on również zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym. Pomaga to zwiększyć wydzielanie śluzu, który chroni układ żołądkowo-jelitowy przed wrzodami i nadmiarem kwasów. Centrum medyczne Uniwersytetu Maryland podaje następujące zalecenia dotyczące dawkowania wiązu u osób dorosłych: Herbatka: Zalej 4 g (ok. 2 łyżki) sproszkowanej kory wiązu dwoma szklankami wody, a następnie gotuj przez 3 – 5 minut. Pij 3 razy dziennie. Nalewka: 5 ml 3 razy dziennie. Kapsułki: 400 – 500 mg 3 – 4 razy dziennie przez 4 – 8 tygodni. Popij pełną szklanką wody. Pastylki do ssania: postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania na etykiecie.
Zioła chińskie na leczenie objawów “Gu” wywołanych chronicznym stanem zapalnym. Tak zwane objawy “Gu” obejmują problemy trawienne związane z zapaleniem i zarażeniem patogenami.
Glutamina. Badania opublikowane w roku 2009 wykazały, że uszkodzenia przewodu pokarmowego wywołane przez bakterię H. pylori można leczyć za pomocą aminokwasu glutaminy, która znajduje się w wielu produktach spożywczych, na przykład w wołowinie, kurczaku, rybach, jajach, produktach mlecznych, a także w niektórych owocach i warzywach. L-glutamina, biologicznie aktywny izomer glutaminy, jest również łatwo dostępna jako suplement.
Kwas foliowy (witamina B9) lub inne witaminy z grupy B. Jak twierdzi dietetyk kliniczny Byron Richards, badania sugerują, że witaminy z grupy B mogą zmniejszać ryzyko refluksa kwaśnego. Wykazano, że zwiększenie spożycia kwasu foliowego zmniejsza refluks kwasowy o około 40%. Niski poziom witaminy B2 i B6 związany jest również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia refluksa kwaśnego. Najlepszym sposobem na podniesienie poziomu kwasu foliowego jest spożywanie bogatych w nie produktów spożywczych, takich jak wątroba, szparagi, szpinak, okra i fasola.

Nie potrzebujesz leków, aby pokonać refluks kwasowy

Podsumowując, odpowiedzią na problemy żołądkowe takie jak wrzody, niestrawność i refluks kwaśny jest przywrócenie naturalnej równowagi i prawidłowego funkcjonowania układu żołądkowo-jelitowego.

Jest to nie tylko korzystne dla optymalnego funkcjonowania jelit, ale ma też kluczowe znaczenie dla zdrowia długoterminowo, ponieważ flora bakteryjna jelit może poprawiać wchłanianie składników odżywczych i odgrywać istotną rolę w zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Z dostępnej literatury medycznej jasno wynika, że nie można być w pełni zdrowym, dopóki flora bakteryjna jelit nie zostanie zoptymalizowana. To właśnie jest też jedną z przyczyn, dla której jedzenie cukru jest tak szkodliwe – zaburza to równowagę flory bakteryjnej.

W związku z tym przestawienie się z jedzenia przetworzonej żywności na żywność całkowicie naturalną stanowi pierwszy i najważniejszy krok w kierunku zdrowia. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować stan jelit, należy upewnić się, że spożywasz wystarczająco dużo korzystnych bakterii z tradycyjnie fermentowanych lub kiszonych produktów spożywczych, takich jak kiszone warzywa lub suplementy probiotyczne.

To pomoże zrównoważyć florę bakteryjną jelit, co może pomóc w naturalnej eliminacji bakterii Helicobacter. Jeśli cierpisz z powodu zgagi, refluksa kwasowego, refluksa żołądkowo-przełykowego (GERD), choroby wrzodowej lub jakiekolwiek innej choroby związanej z nieprawidłową kwasowością, strategie wymienione powyżej z pewnością przyniosą Ci ulgę.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2017/10/25/refluks-kwasowy-wrzody-leczenie.aspx

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x