Menu

Cechy oraz mechanizmy działania minerałów i pierwiastków śladowych

16 września, 2019 - Mikroskładniki odżywcze
Cechy oraz mechanizmy działania minerałów i pierwiastków śladowych

Magnez

Magnez jest naturalnym antagonistą wapnia, a jego korzyści dla układu sercowo-naczyniowego są podobne do przepisywanych leków z grupy antagonistów wapnia, z tym że magnez wytwarzany jest z naturalnych źródeł. Badania kliniczne wykazały, że magnez jest szczególnie ważny dla normalizacji podwyższonego ciśnienia krwi. Ponadto pomaga w normalizacji nieregularnego bicia serca.

Wapń

Wapń jest ważny dla prawidłowego skurczu komórek mięśniowych, w tym milionów komórek mięśnia sercowego. Jest potrzebny do przewodzenia impulsów nerwowych, a zatem do optymalnego bicia serca. Wapń jest również niezbędny do utwardzenia i stabilności naszych kości i zębów. Jest także potrzebny do prawidłowej komunikacji biologicznej między komórkami układu sercowo-naczyniowego i większością innych komórek. Potrzebny jest również do wielu innych funkcji biologicznych.

Potas

Potas jest najważniejszą dodatnio naładowaną cząstką elektryczną w komórkach naszego ciała. Jest to ważne dla wytwarzania energii w metabolizmie komórkowym i potrzebne do syntezy acetylo-koenzymu-A. Potas jest również niezbędny do normalnego skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego. Odgrywa rolę w procesach elektrycznych potrzebnych do regulacji impulsów nerwowych i aktywacji mięśni.

Fosfor

Fosfor jest obecny w każdej komórce naszego ciała, a większość znajduje się w kościach i zębach. Odgrywa ważną rolę w spożywaniu przez organizm węglowodanów i tłuszczów. Jest niezbędny do wytwarzania białka do wzrostu, utrzymania i naprawy komórek i tkanek. Pomaga także organizmowi wytwarzać adenozynotrifosforan (ATP), cząsteczkę służącą do magazynowania energii. Fosfor działa z witaminami z grupy B, a także pomaga w funkcjonowaniu nerek, skurczach mięśni, prawidłowym biciu serca i sygnalizacji nerwowej.

Cynk

Cynk jest wykorzystywany przez wiele układów enzymatycznych jako czynnik pomocniczy (koenzym). Niedobór cynku może prowadzić do zaburzeń wzrostu, chorób skóry i zwiększonej podatności na infekcje.

Mangan

Mangan jest ważnym czynnikiem wtórnym dla biokatalizatorów. Na przykład aktywuje enzymy, które odgrywają rolę w metabolizmie DNA, cząsteczki zawierające informacje dziedziczne. Długotrwały, poważny niedobór manganu spowoduje zahamowanie wzrostu, bezpłodność i inne poważne zaburzenia.

Miedź

Miedź jest potrzebna do tworzenia struktury sieci kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych, co zapewnia dodatkową ich wytrzymałość. Stymuluje również wchłanianie żelaza i produkcję hemoglobiny, substancji o kolorze czerwonym, która jest ważna dla czerwonych ciałek krwi. Miedź jest również częścią enzymu potrzebnego do produkcji ciemnego pigmentu, melaniny.

Selen

Selen jest ważnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i wspomaga jego system obronny. Badania kliniczne wykazały, że selen odgrywa ważną rolę w walce z rakiem i chorobami układu krążenia.

Chrom

Chrom odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, szczególnie w połączeniu z glukozą i insuliną. W większości krajów uprzemysłowionych niedobór chromu jest drugorzędnym czynnikiem przyczyniającym się do coraz częstszego występowania cukrzycy.

Molibden

Molibden jest częścią dużej liczby reakcji enzymatycznych w metabolizmie komórek, np. w oksydazie ksantynowej.

Polecam również artykuł “Cechy i mechanizmy działania witamin w organizmie.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2005/05/list-of-micronutrients

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x