Menu

Mężczyźni z wysokim poziomem tego związku mają 4 razy MNIEJSZĄ liczbę plemników…

21 września, 2024 - Bezpłodność
Mężczyźni z wysokim poziomem tego związku mają 4 razy MNIEJSZĄ liczbę plemników…

Każdego dnia jesteś narażony na setki (jeśli nie tysiące) toksyn. Ponadto, płodność może również zostać obniżona przez niektóre często przepisywane leki, złą dietę i niedobory witamin.

MSN wymienia siedem kolejnych czynników, o których być może nie słyszałeś:

  1. Paragony fiskalne — Około 40% paragonów jest pokrytych bisfenolem A (BPA), który powoduje problemy z płodnością oraz przyczynia się do zmniejszenia liczby i jakości plemników.
  2. Żywność w puszkach — Największym źródłem skażenia BPA są opakowania produktów spożywczych; prawie wszystkie metalowe puszki są pokryte żywicą BPA.
  3. Gadżety erotyczne — Gadżety erotyczne wykonane z winylu zawierają ftalany, które zostały powiązane z rakiem, alergiami, wadami wrodzonymi i niepłodnością.
  4. Prysznic — Ftalany znajdują się także w pachnących mydłach, szamponach, środkach do czyszczenia oraz w winylowych zasłonach prysznicowych.
  5. Chemikalia stosowane w rolnictwie — Pestycydy nie tylko zabijają owady, ale wpływają również na plemniki.
  6. Podgrzewane siedzenia w samochodzie — Podgrzewane siedzenia w samochodzie i poduszki elektryczne zwiększają temperaturę jąder, co przyczynia się do zmniejszenia produkcji nasienia.
  7. Ryby zatrute toksynami — PCB to rodzaj zakazanej substancji chemicznej, ale jej ilość w środowisku jest tak duża, że ulega kumulacji w rybach.

Według dr. Mercoli

W dzisiejszych czasach niepłodność jest bardziej powszechna niż mogłoby się wydawać. Szacuje się, że każdego roku 1 na 6 par boryka się z problemem niepłodności. Istnieją przekonujące dowody na to, że w dużej mierze odpowiedzialny jest za to styl życia.

Każdego dnia jesteś narażony na setki (jeśli nie tysiące) toksyn. Ponadto, płodność może również zostać obniżona przez niektóre często przepisywane leki, złą dietę i niedobory witamin.

Wyżej wspomniany artykuł MSN koncentruje się głównie na chemikaliach zaburzających gospodarkę hormonalną (EDC), przez co powodują problemy z płodnością zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Opiszę je poniżej, a następnie rozszerzę o kilka innych powszechnie ignorowanych czynników, które przyczyniają się do wzrostu bezpłodności.

Dwa najczęstsze związki chemiczne powodujące problemy z płodnością

Bisfenol A (BPA) — BPA jest powszechnym składnikiem wielu tworzyw sztucznych – występuje w butelkach z wodą i zabawkach dla dzieci, a także w powłoce większości konserw. Niedawno odkryto nawet, że wiele paragonów fiskalnych zawiera tę substancję chemiczną.

BPA jest tak wszechobecny, że wykryto go we krwi pępowinowej 90% zbadanych noworodków!

Ostatnie badania potwierdziły podejrzenia, że BPA wpływa na płodność u mężczyzn, głównie poprzez obniżenie jakości nasienia. Jedno z badań, które dostarczyło pierwszych danych epidemiologicznych o niekorzystnym wpływie BPA na jakość nasienia zostało opublikowane w czasopiśmie Fertility and Sterility. Badanie objęło 218 mężczyzn z czterech regionów Chin, którzy nie mieli lub mieli kontakt z BPA w miejscu pracy.

Naukowcy odkryli, że wyższy poziom BPA w moczu był istotnie związany ze:

  1. zmniejszoną koncentracją plemników;
  2. zmniejszoną ogólną liczbą plemników;
  3. zmniejszoną żywotnością plemników;
  4. zmniejszoną ruchliwością plemników.

W porównaniu z mężczyznami, u których nie wykryto BPA, mężczyźni z wykrywalnym poziomem BPA mieli:

  • trzykrotnie większe ryzyko zmniejszonej koncentracji i żywotności plemników;
  • czterokrotnie większe ryzyko zmniejszonej ogólnej liczby plemników;
  • dwukrotnie większe ryzyko mniejszej ruchliwości plemników.

U kobiet BPA może również zmniejszyć szanse powodzenia zapłodnienia in vitro (IVF) poprzez zmniejszenie jakości oocytów (niedojrzałych komórek jajowych).

Ftalany — Ftalany są kolejną grupą związków chemicznych, które są wyjątkowo niekorzystnie wpływają na płodność. Ekspozycja na ftalany może prowadzić do niekompletnego zejścia jąder u płodu, zmniejszenia liczby plemników, atrofii jąder lub nieprawidłowości strukturalnych i stanu zapalnego u noworodków.

Jak zauważa MSN, ftalany są powszechnie spotykane w podłogach winylowych, detergentach, tworzywach sztucznych stosowanych w samochodach, mydłach, szamponach, dezodorantach, perfumach, lakierach do włosów, lakierach do paznokci, plastikowych torebkach, opakowaniach do żywności, wężach ogrodowych, nadmuchiwanych zabawkach, torbach do przechowywania krwi, dożylnych rurkach medycznych, a nawet w gadżetach erotycznych.

Inne powszechnie stosowane związki chemiczne związane z problemami z płodnością

Podczas gdy BPA i ftalany zyskały większość uwagi mediów, istnieje szereg innych substancji chemicznych, które również powodują zaburzenia płodności. Warto zwrócić uwagę na:

Kwas perfluorooktanowy (PFOA) — znajduje się w powłokach nieprzywierających, odpornych na tłuszcz i wodę, takich jak teflon i Gore-Tex. Prawdopodobnie jest czynnikiem rakotwórczym.
Metoksychlor i winklozolina — odpowiednio insektycyd i fungicyd, które po początkowej ekspozycji spowodowały zmiany płodności u samców myszy utrzymujące się w czterech kolejnych pokoleniach.
Etoksylowane nonylofenole (NPE) — znane jako substancje silnie zaburzające gospodarkę hormonalną. Te związki chemiczne wpływają na ekspresję genów poprzez włączanie lub wyłączanie pewnych genów i zakłócają działanie gruczołów. Naśladują one żeński hormon estrogen i zostały uznane za jedną z przyczyn przemiany samców w samice w przypadku jednego z morskich gatunków.
Bydlęce hormony wzrostu powszechnie dodawane do komercyjnych produktów mlecznych są uważane za przyczynę przedwczesnego dojrzewania.
Niesfermentowane produkty sojowe, zawierające substancje podobne do hormonów.
MSG — dodatek do żywności powiązany z obniżeniem płodności.
Fluorki — te związki chemiczne dodawane do wody w USA zostały powiązane z niższym współczynnikiem płodności, zaburzeniami hormonalnymi i niską liczbą plemników.

Niedobór witaminy D został powiązany z bezpłodnością

Jak wspomniałem na początku tego artykułu, toksyczne związki chemiczne nie są jedynymi czynnikami, które przyczyniają się do wzrostu wskaźnika bezpłodności. W ostatnich latach naukowcy odkryli, że witamina D istotnie wpływa na płodność u mężczyzn.

Być może słyszałeś, że kobiety w ciąży powinny zwiększyć poziom witaminy D, aby poprawić płodność i zapewnić dziecku zdrowie, ale witamina D jest równie ważna dla przyszłego ojca!

Jedno z badań dotyczące niepłodności opublikowane w 2008 roku wykazało, że niedobór witaminy D jest powszechny wśród mężczyzn, którzy nie są w stanie zapłodnić swoich partnerek – prawie jedna trzecia z 800 niepłodnych mężczyzn objętych badaniem miała niższy niż normalnie poziom witaminy D.

W rzeczywistości, spośród 100 mężczyzn, którzy zgodzili się na przeprowadzenie i utrzymanie pewnych zmian w stylu życia przez trzy miesiące przed leczeniem bezpłodności, partnerki 11 z nich zaszły w ciążę naturalnie, bez leczenia metodą IVF. Zmiany stylu życia obejmowały rzucenie palenia, ograniczenie do minimum spożywania kofeiny i alkoholu, zmniejszenie masy ciała, a także zwiększenie spożycia witamin i przeciwutleniaczy.

Inne badanie opublikowane w listopadzie 2009 roku potwierdziło te wyniki, ponieważ naukowcy odkryli, że ludzkie plemniki mają receptor dla witaminy D.

Analiza wykazała również, że witamina D jest produkowana lokalnie w spermie, co sugeruje, że może uczestniczyć w przesyłaniu sygnałów między komórkami w układzie rozrodczym.

Według autorów, badanie ujawniło „nieoczekiwane znaczenie tego hormonu [witaminy D] w nabywaniu zdolności do zapładniania”, a wyniki sugerują, że witamina D jest zaangażowana w różne szlaki przekazywania sygnałów przez plemniki.

Płodność – co wspólnego mają z nią witaminy?

Teraz wydaje się całkiem jasne, że można dodać niepłodność do listy schorzeń, które wynikają ze zbyt małej ekspozycji na słońce. Jednak inne witaminy i minerały również są ważne dla utrzymania płodności.

Na przykład, czy wiesz, że witamina C zwiększa jakość i ruchliwość plemników?

Witamina C — W jednym z badań dotyczących niepłodnych mężczyzn, którym podawano 1000 mg witaminy C dwa razy dziennie, poprawie uległa liczba, ruchliwość i morfologia plemników.

Badacze stwierdzili, że witamina C może być ważnym czynnikiem poprawiającym jakość nasienia i zwiększającym szanse naturalnego poczęcia. Pomarańcze, truskawki i bataty to produkty bogate w witaminę C, które warto włączyć do diety.

Witamina E i selen — witamina E i selen również mogą poprawić ruchliwość plemników. Jedno z badań opublikowane w Archives of Andrology potwierdziło ochronny i korzystny wpływ witaminy E i selenu na jakość nasienia, a także zapoczątkowało ich zastosowanie w leczeniu niepłodności u mężczyzn.

Witamina B12 — Mężczyźni, którzy mają niedobór witaminy B12, również mogą cierpieć z powodu małej ruchliwości plemników (tzn. że ich plemniki nie poruszają się odpowiednio szybko). Uważa się, że suplementacja tej witaminy pomaga w leczeniu bezpłodności.

Cynk — jeśli przyczyną bezpłodności jest niski poziom testosteronu, cynk może pomóc w jej leczeniu. W jednym z badań przeprowadzonym na 37 niepłodnych mężczyznach, którzy otrzymywali 60 mg cynku dziennie przez sześć tygodni, u 22 mężczyzn z niskim poziomem testosteronu drastycznie wzrosła liczba plemników i poziom testosteronu, a 9 z 22 partnerek tych mężczyzn zaszło w ciążę podczas badania. Dobrym źródłem cynku są orzechy i nasiona.

Przeciwutleniacze — Według naukowców z Uniwersytetu w Portsmouth, jedna porcja zupy pomidorowej, która zawiera wysoki poziom likopenu, może zwiększyć płodność mężczyzny nawet o 12 procent. Uważa się, że przeciwutleniacze usuwają wolne rodniki, które mają negatywny wpływ na plemniki.

Jak zwykle, jeśli chcesz spróbować terapii witaminowej, zalecam uzyskanie większości witamin w sposób naturalny, z pożywienia, które spożywasz. Dieta oparta na typie metabolicznym i unikaniu przetworzonej żywności jest najlepszym sposobem, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość niezbędnych witamin i minerałów.

W przypadku witaminy D, najlepszym jej źródłem jest ekspozycja na słońce. Jednak w miesiącach zimowych konieczna może być suplementacja lub skorzystanie z bezpiecznego solarium w celu utrzymania optymalnego poziomu witaminy D.

Należy również pamiętać, że niektóre leki mogą zakłócać wchłanianie i metabolizm witaminy D, w tym cholestyramina (Questran), Dilantin i fenobarbital. Ponadto, ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, każdy lek lub substancja, która zakłóca wchłanianie tłuszczów może powodować problemy, podobnie jak dieta niskotłuszczowa.

Dieta, waga a bezpłodność

W jednym z artykułów opublikowanych w 2008 roku w czasopiśmie Journal of Andrology wyjaśniono, w jaki sposób zespół metaboliczny (charakteryzujący się otyłością i opornością na insulinę) jest związany ze zmniejszoną płodnością, a mianowicie:

„Przewiduje się, że niekorzystny wpływ otyłości na męską płodność wynika z kilku mechanizmów.

Po pierwsze, nadmierna konwersja testosteronu do estrogenu w obwodowej tkance tłuszczowej może prowadzić do wtórnego hipogonadyzmu poprzez hamowanie osi podwzgórze-przysadka-gonady.

Po drugie, stres oksydacyjny na poziomie mikrośrodowiska jądra może przyczyniać się do zmniejszenia spermatogenezy i uszkodzenia plemników.

Wreszcie, nagromadzenie tłuszczu w okolicach łona i po wewnętrznej stronie ud może powodować wzrost temperatury moszny u ciężko otyłych mężczyzn.”

Celiakia (nietolerancja glutenu) również została powiązana z problemami z płodnością u obu płci. U mężczyzn wiąże się z nieprawidłowościami dotyczącymi plemników, takimi jak zmniejszenie ilości, zmiana kształtu i zaburzenia funkcji plemników. Mężczyźni z nieleczoną celiakią mogą mieć również niższy poziom testosteronu.

Podobnie jak w przypadku każdego innego problemu zdrowotnego, optymalizacja poziomu insuliny jest bardzo ważna dla utrzymania płodności, ponieważ pozwala zidentyfikować potencjalną nietolerancję glutenu.

Strategia leczenia powyższych schorzeń ma na celu zmniejszenie lub wyeliminowanie z diety zbóż wraz z cukrami, zwłaszcza fruktozą.

Niektóre leki również powodują bezpłodność

Niektóre leki na receptę również mogą powodować problemy z zajściem w ciążę. Wykazano, że statyny zmniejszają zdolność osiągnięcia orgazmu, szczególnie u mężczyzn. Inne leki również mogą powodować bezpłodność.

Środki przeciwdepresyjne SSRI cieszą się złą sławą. Badania powiązały SSRI z obniżoną liczbą i ruchliwością plemników. Częste działania niepożądane wielu leków przeciwdepresyjnych obejmują również impotencję i opóźniony wytrysk.

Jak chronić swoją płodność?

  1. Jeśli to tylko możliwe, kupuj i spożywaj wyłącznie żywność ekologiczną, aby zredukować do minimum ekspozycję na pestycydy i nawozy.
  2. Zamiast jeść ryby konwencjonalne lub hodowlane, które często są silnie zanieczyszczone EDC, PCB i rtęcią, należy spożywać wysokiej jakości ryby, olej z kryla lub jeść ryby testowane laboratoryjnie pod kątem czystości.
  3. Jedz głównie surowe, świeże potrawy, unikając przetworzonych, pakowanych potraw różnego rodzaju. W ten sposób automatycznie unikasz ukrytej fruktozy i sztucznych dodatków do żywności, w tym niebezpiecznych sztucznych słodzików, barwników spożywczych i MSG.
  4. Przechowuj żywność i napoje w szklanych pojemnikach, unikaj plastikowych opakowań.
  5. Przetestuj wodę z kranu. Jeśli znajdziesz zanieczyszczenia, zainstaluj odpowiedni filtr wody na wszystkich kranach (nawet w prysznicu lub wannie).
  6. Używaj tylko ekologicznych środków czyszczących do sprzątania domu.
  7. Zacznij stosować ekologiczne produkty do higieny osobistej, takie jak ekologiczny szampon, pasta do zębów, antyperspiranty i kosmetyki. Oferuję najwyższej jakości ekologiczne kosmetyki do pielęgnacji skóry, szampon i odżywkę oraz masło do ciała, które są całkowicie naturalne i bezpieczne.
  8. Unikaj używania sztucznych odświeżaczy powietrza, chusteczek do suszarki, płynów do płukania tkanin lub innych syntetycznych substancji zapachowych.
  9. Zastąp teflonowe garnki i patelnie szklanymi lub ceramicznymi naczyniami kuchennymi.
  10. Podczas remontu domu wybieraj „ekologiczne”, „nietoksyczne” wykładziny lakierowane i winylowe.
  11. Unikaj stosowania pestycydów i herbicydów przy swoim domu. Zamiast tego wybieraj ekologiczne rozwiązania.
  12. Zamień winylową zasłonę prysznicową na zasłonę z tkaniny lub zamontuj szklane drzwi prysznicowe.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2018/09/25/7-czynnikow-zabijajacych-plemniki-powodujacych-problemy-z-plodnoscia.aspx

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x