Menu

Picie kawy może prowadzić do dłuższego życia

20 października, 2021 - Dłuższe życie
Picie kawy może prowadzić do dłuższego życia

Masz już dość przepraszania za swoje uzależnienie od porannego kubka kawy, dwóch a nawet trzech? Koniec z poczuciem winy.

Według badań opublikowanych w New England Journal of Medicine osoby starsze, które piją kawę, mają ogólnie mniejsze ryzyko śmierci niż osoby niepijące kawy. Osoby pijące kawę były mniej narażone na śmierć z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego, udaru mózgu, urazów i wypadków, cukrzycy i infekcji.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z National Cancer Institute (NCI) i AARP. Przez 13 lat badali oni zwyczaje związane z piciem kawy i ryzykiem śmierci u 400 000 amerykańskich mężczyzn i kobiet w wieku od 50 do 71 lat. Uczestnicy odpowiadali na pytania zawarte w kwestionariuszu w ramach badania NIH-AARP – badania diety i zdrowia w latach 1995-2008.

Większa ilość kawy jest korzystna

Jest jeszcze więcej dobrych wiadomości. Naukowcy odkryli, że ryzyko śmierci spadało wraz ze wzrostem ilości spożywanej kawy. Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy badania, którzy pili trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie mieli o 10% niższe ryzyko śmierci w porównaniu do osób, którzy nie pili jej w ogóle.

Mężczyźni, którzy pili od czterech do pięciu filiżanek kawy dziennie, zmniejszyli swoje ryzyko śmierci w okresie badania o 12%. Kobiety zmniejszyły swoje ryzyko o 16%.

Naukowcy nie chcą stwierdzić, że kawa powoduje mniejsze ryzyko śmierci. Nie potrafili bowiem wyjaśnić związku, ale wierzą, że ich wyniki „dostarczają pewności, że picie kawy nie wpływa negatywnie na zdrowie”.

W jaki sposób kawa obniża ryzyko śmierci?

Według naukowców nie jest jasny sposób, w jaki kawa pomaga chronić przed ryzykiem śmierci, ponieważ „kawa zawiera ponad 1000 związków, które mogą potencjalnie wpływać na zdrowie”.

Jednym z tych związków jest kofeina, ale to nie wydaje się być kluczem. W badaniu nie stwierdzono różnic między osobami, które piły kawe bezkofeinową lub z kofeiną.

Naukowcy ostrzegli również, że nie mają informacji o tym, jak kawa była przygotowywana (espresso, gotowana, filtrowana itp.). Spekulowali, że sposób przygotowania kawy może mieć wpływ na poziom wszelkich związków ochronnych w kawie.

Chociaż badanie wykazało związek między kawą a niższymi wskaźnikami zgonów w przypadku wielu różnych chorób, nie dotyczyło to raka. Jednak badanie przeprowadzone przez Harvard School of Public Health wykazało, że kawa ma znaczący i korzystny wpływ na raka prostaty.

W tym badaniu mężczyźni, którzy spożywali najwięcej kawy (sześć lub więcej filiżanek dziennie) mieli prawie 20% mniejsze ryzyko zachorowania na jakąkolwiek formę raka prostaty i 60% mniejsze ryzyko zachorowania na śmiertelnego raka prostaty, szczególnie agresywnej postaci choroby.

Naukowcy biorący udział w tym badaniu uważają, że kawa zawiera wiele korzystnych związków, które działają jako przeciwutleniacze, zmniejszają stany zapalne i regulują poziom insuliny, z których wszystkie mogą mieć wpływ na raka prostaty.

Kawa została powiązana we wcześniejszych badaniach z niższym ryzykiem choroby Parkinsona, cukrzycy typu 2, depresji, kamicy żółciowej, raka skóry i raka wątroby lub marskości wątroby.

Polecam również artykuł: “Substancje naturalne wspomagające długowieczność, oparte na dowodach naukowych.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/more-coffee-may-lead-longer-life

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x