Menu

Przeciwnowotworowe działanie polifenoli: część 1

21 lutego, 2019 - Nowotwór, Rak
Przeciwnowotworowe działanie polifenoli: część 1

Fitoskładniki są naturalnymi składnikami roślin o ważnych funkcjach, takich jak ochrona roślin przed owadami, chorobami, przeciągami, promieniami ultrafioletowymi i zanieczyszczeniami. Najbardziej znanymi składnikami fitoskładników są polifenole, karotenoidy, flawonoidy, katechiny i izoflawony. Większość z nich ma właściwości przeciwnowotworowe. Istnieją różne podklasyfikacje fitoskładników, które obejmują lignany, kwasy fenolowe i indole. Flawony występują w warzywach takich jak pietruszka i seler, a flawony są obecne w pomidorach i innych owocach cytrusowych. Katechiny występują w owocach, czerwonym winie, zielonej herbacie i czekoladzie. Lignany znajdują się w różnych roślinach strączkowych, zbożach, ziarnach i nasionach lnu. Oprócz ochrony roślin przed różnymi patogennymi organizmami i promieniami ultrafioletowymi, polifenole działają również jako przeciwutleniacze i środki przeciwzapalne.

Do niedawna fitoskładniki nie były uważane za ważne składniki odżywcze dla ludzi; są one jednak uważane za niezbędne do utrzymania ludzkiego życia. Rzeczywista ilość przydatnych polifenoli dostępnych dla ludzkiego ciała zależy od ich biodostępności – co oznacza, że związek jest trawiony, wchłaniany i metabolizowany w organizmie. Ilość wymagana do uzyskania stężenia ochronnego zwykle nie jest osiągana poprzez spożywanie samej żywności.

Wiele badań koncentruje się na pojedynczych polifenolach, aby zrozumieć ich biologiczne działania w ludzkim ciele. Jednak rzeczywiste korzyści tych związków na poziomie komórkowym zależą od ich wzajemnych oddziaływań i innych mikroelementów.

Kwercetyna

Jest obecna w cebuli, jabłkach, jagodach i bioflawonoidach cytrusowych i ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wykazano, że indukuje ona śmierć komórek rakowych (apoptozę) bez wpływu na prawidłowe komórki. Kwercetyna jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania witaminy C, a także zapobiega niszczeniu witaminy C w organizmie. Kwercetyna jest silnym związkiem przeciwalergicznym i jest ważna dla utrzymania silnych naczyń krwionośnych.

Kurkumina

Działa jak zmiatacz wolnych rodników i może zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnego DNA, a tym samym potencjalnie zapobiegać rakowi. Przeciwnowotworowe właściwości kurkuminy obejmują różne mechanizmy komórkowe, takie jak zmniejszenie wzrostu komórek rakowych, zapoczątkowanie apoptozy, hamowanie enzymów metaloproteinazy MMP (trawienie kolagenu) i zapobieganie angiogenezie. Poprzez indukcję enzymów zaangażowanych w śmierć komórki, kurkumina może selektywnie eliminować komórki nowotworowe powstające w układach narządowych.

Resweratrol

Występuje w bardzo wysokich stężeniach w winogronach, czerwonym winie i purpurowym soku winogronowym i jest powszechnie stosowany jako środek przeciwstarzeniowy ze względu na jego właściwości przeciwutleniające. Przeciwnowotworowe właściwości resweratrolu przypisuje się jego selektywnemu działaniu w zabijaniu komórek rakowych i zmniejszaniu wzrostu naczyń krwionośnych guza. Poprzez hamowanie enzymów metaloproteinazy (MMP) niszczących kolagen macierzy, resweratrol ma również właściwości anty-przerzutowe. Działanie przeciwrakotwórcze resweratrolu badano w różnych typach raka, takich jak szpiczak mnogi i nowotwory płuc, skóry, piersi, prostaty i żołądka.

Katechiny

Są obecne w zielonej herbacie, która zawiera kilka rodzajów polifenoli, w tym galusan epigallokatechiny (EGCG). EGCG ma najwyższe właściwości antyoksydacyjne i antyrakotwórcze. Jest to najlepiej zbadana katechina zielonej herbaty w odniesieniu do badań nad rakiem. Wykazano, że hamuje on wzrost komórek rakowych poprzez zwiększenie liczby genów supresorowych dla guza, indukując apoptozę i modyfikując inne szlaki biologiczne, aby zapobiec rakowi.

Nasze badania in vivo i in vitro wykazały, że polifenole działają synergicznie, co zwiększa ich biodostępność.

Zapraszam do artykułu Przeciwnowotworowe działanie polifenoli: część 2.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/04/the-anticancer-effects-of-polyphenols-part-1

Poniżej wysokiej jakości naturalny produkt, zawierający polifenole. Badania są podstawą opracowywania formuł produktów dr Ratha i ich jakości.

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Ochronne działanie ekstraktu z zielonej herbaty na nasze zdrowie | Medycyna Komórkowa
3 miesięcy temu

[…] Polecam również artykuł: “Przeciwnowotworowe działanie polifenoli.” […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x