5G to kolejna generacja infrastruktury telefonów komórkowych, jednak kategorycznie różni się od swoich poprzedników (4G / LTE, 3G, 2G itp.). 5G opiera się na istniejącej infrastrukturze, a ponadto wykorzystuje ekstremalnie wysokie częstotliwości (fale milimetrowe) 24 gigaherców (GHz) lub więcej. Te sygnały 5G nie docierają daleko, więc anteny będą instalowane co kilka bloków na osiedlach mieszkaniowych. 5G znacznie zwiększy naszą ekspozycję na promieniowanie RF (mikrofalowe częstotliwości radiowe) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.
Poniżej wyniki badań naukowych, potwierdzające szkodliwość sieci 5G
Fale milimetrowe zwiększają temperaturę skóry
01 marca 2000
Progi bólu skóry mierzono u 10 osób podczas 3-sekundowych ekspozycji przy energii mikrofalowej o ciągłej fali 94 GHz z intensywnością do około 1,8 mW/cm2. Podczas każdej ekspozycji wzrost temperatury na powierzchni skóry był mierzony za pomocą termografii na podczerwień. Średnia temperatura początkowa skóry wynosiła 34,0 ± 0,2° C. Próg bólu wynosił 43,9 ± 0,7 stopnia C, co odpowiadało wzrostowi temperatury powierzchni o około 9,9 stopnia C (od 34,0 stopni C do 43,9 stopni C). Zmierzone wzrosty temperatury powierzchni były zgodne z prostym modelem termicznym, który uwzględniał przewodzenie ciepła i głębokość penetracji energii mikrofalowej do tkanek.
Rozpowszechnianie anten komórkowych i innych urządzeń wytwarzających promieniowanie o częstotliwości radiowej (RFR)
12 września 2019 r
Rozpowszechnianie anten komórkowych i innych urządzeń wytwarzających promieniowanie o częstotliwości radiowej (RFR) w ostatnich dziesięcioleciach doprowadziło do coraz większych obaw o potencjalne skutki zdrowotne wynikające z narażenia na RFR. Od klasyfikacji w 2011 r. przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako możliwego czynnika rakotwórczego, opublikowano więcej badań eksperymentalnych, które potwierdzają związek przyczynowy między narażeniem na RFR a zagrożeniami dla zdrowia. Jeśli chodzi o ryzyko raka, niedawno opublikowano dwa długoterminowe badania eksperymentalne amerykańskiego Narodowego Programu Toksykologicznego (NTP) i włoskiego Instytutu Ramazzini (RI). Pomimo istotnych różnic eksperymentalnych w obu badaniach stwierdzono statystycznie znaczący wzrost rozwoju tego samego rodzaju bardzo rzadkich złośliwych guzów glejowych. Oprócz działania rakotwórczego szczególnie narażone mogą być narządy rozrodcze.
Fale milimetrowe zwiększają tlenową glikolizę w komórkach ludzkiej białaczki erytromieloidowej i mają działanie antyproliferacyjne
01 maja 2007
W niniejszym badaniu porównaliśmy zachowanie proliferacyjne, morfologię ultrastrukturalną i metabolizm glikolityczny komórek K562 napromieniowanych szerokopasmowymi falami milimetrowymi małej mocy, z eksponowanymi pozornie komórkami K562, utrzymywanymi w tych samych warunkach hodowli. Promieniowaniem przeprowadzone w zakresie 53–78 10 (9) Hz, indukowało zauważalne zahamowanie proliferacji komórek, które może być związane z odpowiednimi zmianami ultrastrukturalnymi. Takie efekty spowodowały, że napromieniowany system komórkowy utracił homeostazę i uruchomił mechanizmy obronne / naprawcze w celu przywrócenia nowego stanu równowagi. Dane C-jądrowego rezonansu magnetycznego dotyczące kinetyki metabolizmu glukozy wykazały, że napromieniowane komórki wzmacniają glikolityczny szlak tlenowy, wskazując, że taki system musi wytwarzać dodatkową bioenergię.
Analiza ekspresji całego genomu w pierwotnych kulturach ludzkich keratynocytów poddanych działaniu promieniowania 60 GHz.
31 stycznia 2012 r
Głównym celem tego badania było zbadanie potencjalnych reakcji komórek skóry na promieniowanie fal milimetrowych (MMW) coraz częściej stosowane w technologiach bezprzewodowych. Pierwotne komórki skóry ludzkiej eksponowano przez 1, 6 lub 24 godziny na 60,4 GHz przy średniej gęstości mocy padającej 1,8 mW/cm2 i średnim współczynniku absorpcji właściwej 42,4 W/kg. Przeprowadzono analizę na dużą skalę, aby ustalić, czy te ekspozycje mogą wpływać na ekspresję genu. Zastosowano mikromacierze ekspresji genów zawierające ponad 41 000 unikalnych ludzkich sond transkryptowych i porównano dane uzyskane dla pozorowanych i narażonych komórek. Nie zaobserwowano znaczącej różnicy w ekspresji genów, gdy wartości ekspresji genów poddano surowej analizie statystycznej, takiej jak procedura Benjamini-Hochberg. Jednak gdy do analizy danych mikromacierzy zastosowano test t, 130 transkryptów zostało potencjalnie zmodulowanych po ekspozycji. Aby dalej analizować ilościowo te wstępnie wybrane transkrypty, przeprowadzono PCR w czasie rzeczywistym na 24 genach z najlepszą kombinacją wysokiej krotności zmiany i niskiej wartości P. Pięć z nich, mianowicie CRIP2, PLXND1, PTX3, SERPINF1 i TRPV2, potwierdzono jako różnie wyrażone po 6 godzinach ekspozycji. Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, jest to pierwsze badanie na dużą skalę raportujące o potencjalnej modyfikacji ekspresji genów związanej z promieniowaniem MMW stosowanym w aplikacjach komunikacji bezprzewodowej, potwierdzone po 6 godzinach ekspozycji.
Promieniowanie elektromagnetyczne 10 GHz indukuje opóźnienie rozwoju i może wpływać na płodność Drosophila melanogaster
01 czerwca 2006
Larwy Drosophila melanogaster (gatuenk muchy) eksponowano na promieniowanie EMF 10 GHz w sposób ciągły (3 godziny, 4 godziny i 5 godzin) i nieciągły (ekspozycja 3 godziny + interwał 30 minut + ekspozycja 3 godziny). Określono procent i czas przejścia od larw do poczwarek i od poczwarek do osobników dorosłych.
WYNIKI: Nie stwierdzono różnic w odsetku przejścia od larw do poczwarek i od poczwarek do dorosłych (p> 0,05). Stwierdzono jednak, że średni czas poczęcia był opóźniony liniowo wraz ze wzrostem okresu ekspozycji na pole elektromagnetyczne (EMF) (p <0,05). W grupie narażonej na promieniowanie przez 3 + 3 godziny średnia liczba potomstwa była znacznie mniejsza niż w grupie kontrolnej (p <0,05).
WNIOSKI: EMF 10 GHz może powodować opóźnienia rozwojowe i zmniejszać liczbę potomstwa Drosophila melanogaster.
Promieniowanie 16,5 GHz powoduje znaczące zmiany w aktywności kinazy białkowej C u szczurów
01 września 2012
Niniejsze badanie dotyczy wpływu przewlekłej ekspozycji na promieniowanie mikrofalowe niskiego poziomu na rozwój mózgu szczura. Począwszy od 35 dnia życia, samce szczurów eksponowano na 2 godziny dziennie przez kolejne 35 dni na promieniowanie mikrofalowe 16,5 GHz. Po okresie ekspozycji szczury uśmiercano, a tkanki mózgowe wycinano i stosowano w teście biochemicznym. Wyniki wykazały, że ekspozycja na promieniowanie 16,5 GHz spowodowała znaczące zmiany w aktywności kinazy białkowej C w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto badanie mikroskopem elektronowym wykazało wzrost populacji komórek glejowych. Wyniki te potwierdzają, że błona komórkowa mózgu jest interaktywnym miejscem dla pola elektromagnetycznego powodującego stan zapalny i prawdopodobnie rozwój nowotworu.
Ekspozycja na promieniowanie mikrofalowe 50 GHz przy specyficznej szybkości absorpcji 0,014 W / kg indukuje stres oksydacyjny i genotoksyczny u szczurów
01 czerwca 2010
Szczury (w wieku 70 dni) eksponowano przez 2 ha dziennie przez 45 dni w sposób ciągły przy 10 GHz (gęstość mocy 0,214 mW/cm2, współczynnik absorpcji właściwej (SAR) 0,014 W/kg) i 50 GHz (gęstość mocy 0,86 mW/cm2, SAR 8,0 x 10 (-4) W/kg). Mikrojądra (MN), reaktywne formy tlenu (ROS) i aktywność enzymów antyoksydacyjnych oszacowano w komórkach krwi i surowicy. Promieniowania te indukują tworzenie mikrojąder i znaczny wzrost produkcji reaktywnych form tlenu (ROS). Znaczące zmiany w poziomie peroksydazy glutationowej w surowicy, dysmutazy ponadtlenkowej i katalazy zaobserwowano w grupie narażonej w porównaniu z grupą kontrolną. Stwierdzono, że ekspozycja na promieniowanie mikrofalowe może mieć wpływ na poziom genetyczny. Może to powodować rozwój nowotworu, który wynika z nadprodukcji reaktywnych form tlenu.
Promieniowanie mikrofalowe o częstotliwości 50 GHz indukuje stres oksydacyjny i uszkodzenie DNA w mózgu szczura
01 lipca 2009
Celem tego badania było zbadanie wpływu promieniowania mikrofalowego 50 GHz na mózg szczurów. W badaniu wykorzystano samce szczurów. Zwierzęta w wieku 60 dni podzielono na dwie grupy – grupa 1, pozornie narażona, i grupa 2, eksperymentalna (ekspozycja mikrofalowa). Szczury umieszczono w pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze (25 stopni C) o stałej wilgotności (40-50%) i podawano im pożywienie i wodę bez ograniczeń. Podczas ekspozycji szczury umieszczano w klatkach z pleksiglasu z wywierconymi otworami wentylacyjnymi. Zwierzęta były eksponowane przez 2 godziny dziennie przez 45 dni w sposób ciągły przy poziomie mocy 0,86 mW/cm2 z nominalną właściwą szybkością absorpcji 8,0 x 10 (-4) w/kg. Po okresie ekspozycji szczury uśmiercano. W całym mózgu widoczne były zmiany kinazy białkowej C (PKC), pęknięcia dwuniciowe DNA i aktywność enzymu przeciwutleniającego. Wynik pokazuje, że przewlekła ekspozycja na te promieniowanie powoduje pękanie dwuniciowego DNA oraz znaczny spadek aktywności GPx i SOD (p = lub <0,05) w komórkach mózgu, podczas gdy aktywność katalazy wykazuje znaczący wzrost narażonej grupy próbek mózgu w porównaniu z kontrolą (p = lub <0,001). Oprócz tego, znacznie zmniejszyło się w całym mózgu kinaza białkowa (PKC) i hipokampie (p <0,05). Wszystkie dane wyrażono jako średnią +/- odchylenie standardowe. Dochodzimy do wniosku, że te promieniowanie może mieć znaczący wpływ na cały mózg.
Ekspozycja na 9,9 GHz powoduje wypływ jonów wapnia, zwiększoną aktywność dekarboksylazy ornitynowej i zmniejszoną aktywność kinazy białkowej C w mózgach narażonych szczurów
1 maja 2012 r
Obecne badanie dotyczy różnych zmian biochemicznych w rozwijającym się mózgu szczura narażonego na 9,9 GHz (modulowany falą kwadratową, 1 kHz) przy gęstości mocy 0,125 mW/cm2 (specyficzna szybkość absorpcji 1,0 W/kg) przez 2 h/dzień przez 35 dni. W niniejszym badaniu wykorzystano trzydziestodniowe samce szczurów. Każda grupa składała się z ośmiu zwierząt. Po ekspozycji przeprowadzono testy biochemiczne, takie jak wypływ jonów wapnia, kinaza białkowa zależna od wapnia (PKC) i dekarboksylaza ornitynowa (ODC) na tkance mózgowej. Wyniki tego badania ujawniają, że przewlekła ekspozycja szczura na promieniowanie mikrofalowe zmienia aktywność niektórych enzymów. Nastąpił znaczny wzrost wypływu jonów wapnia i aktywność dekarboksylazy ornitynowej (ODC). Z drugiej strony obserwuje się znaczny spadek aktywności kinazy białkowej (PKC).
Przewlekła ekspozycja na promieniowanie mikrofalowe powoduje znaczący wzrost pęknięć pojedynczych nici DNA w komórkach mózgu szczura
11 kwietnia 2006 r
Niniejsze badanie dotyczy wpływu promieniowania mikrofalowego o niskiej intensywności (odpowiednio 2,45 i 16,5 GHz, SAR 1,0 i 2,01 W/kg) na rozwój mózgu szczura. Do tego badania wybrano szczury (w wieku 35 dni, samce, po sześć szczurów w każdej grupie). Zwierzęta te były eksponowane na promieniowanie przez 35 dni z wyżej wymienionymi częstotliwościami oddzielnie w dwóch różnych systemach ekspozycji. Po okresie ekspozycji szczury uśmiercano, a całą tkankę mózgową wycinano i pobierano do badania pęknięć jednoniciowego DNA za pomocą elektroforezy w mikro-żelu (test kometowy). Pojedyncze pęknięcia DNA mierzono jako długość ogona komety. Do analizy statystycznej przyjęto jednokierunkową metodę ANOVA. Badanie to pokazuje, że przewlekła ekspozycja na te promieniowanie powoduje znaczący wzrost pęknięć pojedynczych nici DNA w komórkach mózgu szczura.
Ekspozycja na pola elektromagnetyczne 42,25 GHz przy mocy 50 mW/cm2 niszczy cytoplazmatę niemielinowanych i mielinowanych aksonów w skórze szczura
01 stycznia 2000 r
Badano zmiany morfologiczne w nerwach skóry myszy BALB / C po milimetrowym zakresie długości fali ekspozycji elektromagnetycznej przy częstotliwości 42,25 GHz i mocy 50 mW/cm2. Natychmiast po 15 minutach ekspozycji stwierdzono zniszczenie cytoplazmy mielinowanych i niemielinowanych aksonów.
Samce szczurów narażone na promieniowanie mikrofalowe 9,4 GHz w macicy, wykazują zmniejszoną zdolność uczenia się i gorszą pamięć
01 marca 2015
Niedawny szybki rozwój technik komunikacji elektronicznej powoduje znaczny wzrost narażenia ludzi na pola elektromagnetyczne (EMF). Wzbudziło to obawy opinii publicznej dotyczące zagrożeń dla zdrowia wynikających z długotrwałego narażenia EMF na środowisko dla płodów i dzieci. Niektóre badania sugerują, że narażenie na EMF u dzieci może powodować zaburzenia układu nerwowego. Jednak wcześniej nie zgłaszano zależnego od płci wpływu ekspozycji na promieniowanie mikrofalowe na zaburzenia funkcji poznawczych. Tutaj sprawdziliśmy, czy narażenie na działanie mikrofal o częstotliwości 9,417 GHz miało wpływ na macicę w czasie ciąży (dni 3.5-18), stosując test otwartego pola (OFT), labirynt z podwyższonym plusem (EPM), test zawieszenia ogona (TST), test wymuszonego pływania (FST) i wodny labirynt Morrisa (MWM). Stwierdziliśmy, że myszy wykazywały mniejszy ruch w środku otwartego pola (przy użyciu OFT) i w otwartym ramieniu (przy użyciu EPM) po ekspozycji promieniowania 9,417 GHz, co sugeruje, że myszy miały zwiększone zachowanie związane z lękiem. W teście MWM zaobserwowaliśmy, że potomstwo płci męskiej wykazywało zmniejszoną zdolność uczenia się i gorszą pamięć, podczas gdy samice nie miały wpływu na uczenie się i pamięć, co sugerowało, że mikrofale miały działanie zależne od płci.
Ekspozycja na kuchenkę mikrofalową może niekorzystnie wpływać na płodność mężczyzn poprzez obniżenie poziomu melatoniny w jądrach
01 września 2012 r
Doniesienia o spadku płodności u mężczyzn ponownie zainteresowały się oceną roli narażenia środowiskowego i zawodowego na pola elektromagnetyczne (EMF) w etiologii niepłodności ludzkiej. Funkcje jąder są szczególnie podatne na pola elektromagnetyczne. Celem niniejszej pracy było zbadanie wpływu pola elektromagnetycznego 10 GHz na układ rozrodczy samca szczura albinosa i zbadanie możliwego czynnika sprawczego takiego efektu narażenia. Badanie przeprowadzono w dwóch grupach 70-dniowych dorosłych samców szczurów albinosów: w grupie pozorowanej i w grupie 10 GHz (2 ha dziennie przez 45 dni). Natychmiast po zakończeniu ekspozycji zwierzęta uśmiercano, a plemniki pobierano z części ogonowej i czuciowej jądra w celu analizy MDA, melatoniny i kinazy kreatynowej. Wyniki kinazy kreatynowej ujawniły zwiększony poziom fosforylacji, która przekształca kreatynę w fosforan kreatyny w plemnikach po ekspozycji na EMF. Ekspozycja na pole elektromagnetyczne obniżyła również poziom melatoniny i MDA. Stwierdzono, że ekspozycja na mikrofale może niekorzystnie wpłynąć na płodność mężczyzn, zmniejszając dostępność powyższych parametrów. Wyniki te wskazują na szkodliwy wpływ tych promieni na wzór reprodukcyjny samców szczurów.
Promieniowanie mikrofalowe ma znaczący wpływ na układ rozrodczy szczurów
15 marca 2011 r
Niniejsze badanie analizowało wpływ promieniowania mikrofalowego 10 GHz na wzór płodności 70-dniowych samców szczurów, które były narażone na promieniowanie przez 2 godziny / dobę przez 45 dni w sposób ciągły przy specyficznej szybkości absorpcji 0,014 W/kg i gęstości mocy 0,21 mW/cm2. Wyniki pokazują znaczącą zmianę poziomu reaktywnych form tlenu, kinazy histonowej, komórek apoptotycznych i odsetki fazy przejściowej G2/M cyklu komórkowego. W badaniu stwierdzono, że promieniowanie mikrofalowe ma znaczący wpływ na układ rozrodczy samców szczurów.
Długotrwałe napromieniowanie o częstotliwości 35 GHz powoduje niewydolność krążenia
30 września 1995 r
Celem tego badania było określenie rozkładu termicznego i towarzyszących mu zmian sercowo-naczyniowych spowodowanych ekspozycją na całe ciało szczurów znieczulonych ketaminą na promieniowanie o częstotliwości radiowej o długości fali milimetrowej (MMW). Szczurom wszczepiono sondę przepływową na tętnicy krezkowej górnej i cewnik w tętnicy szyjnej w celu pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Temperaturę zmierzono w pięciu miejscach: lewym (Tsl) i prawym podskórnym, okrężnicy (Tc), tympaniku i ogona. Zwierzęta były narażone aż do śmierci na MMW (35 GHz) przy gęstości mocy, która skutkowała współczynnikiem absorpcji właściwej dla całego ciała wynoszącym 13 W/kg. Podczas naświetlania wzrost Tsl był znacznie większy niż wzrost Tc. Tętno wzrosło podczas naświetlania. Średnie ciśnienie tętnicze (MAP) również utrzymywało się, aż Tsl osiągnęło 42 stopnie C, w którym to momencie ciśnienie tętnicze spadało aż do śmierci. Opór naczyniowy tętnicy krezkowej miał tendencję do wzrostu we wczesnych etapach napromieniania, ale zaczął spadać przy Tsl> lub = 41 stopni C. Spadki zarówno oporu naczyniowego tętnicy krezkowej, jak i średniego ciśnienia tętniczego rozpoczęły się przy Tc <37,5 stopniach C; śmierć nastąpiła przy Tc = 40,3 +/- 3 stopnie C i Tsl = 48,0 +/- 4 stopnie C. Dane te wskazują, że niewydolność krążenia, a następnie śmierć mogą wystąpić, gdy temperatura skóry jest gwałtownie podwyższona.
Stres oksydacyjny występuje w wielu narządach podczas ogrzewania mikrofalowego 35 GHz
01 stycznia 2000 r
Długotrwałe narażenie znieczulonych szczurów na promieniowanie radiowe o częstotliwości 35 GHz powoduje zlokalizowaną hipertermię i niedociśnienie, co prowadzi do niewydolności krążenia i śmierci. Mechanizm fizjologiczny leżący u podstaw indukcji niewydolności krążenia przez ogrzewanie mikrofalowe 35 GHz (MW) jest obecnie nieznany. Postawiliśmy hipotezę, że stres oksydacyjny może odgrywać rolę w patofizjologii niewydolności krążenia wywołanej przez MW i zbadaliśmy to pytanie, badając narządy w kierunku 3-nitrotyrozyny (3-NT), markera stresu oksydacyjnego. Zwierzęta narażone na niskie czasy trwania MW, które zwiększały temperaturę okrężnicy, ale były niewystarczające do wytworzenia niedociśnienia, wykazywały 5- do 12-krotny wzrost akumulacji 3-NT w białkach płuc, wątroby i osocza w stosunku do poziomów obserwowanych u szczurów kontrolnych, które nie były wystawione na działanie MW. Akumulacja 3-NT u szczurów narażonych na MW przez czas wystarczający do wywołania wstrząsu krążeniowego powróciła do niskich poziomów wyjściowych. Leukocyty uzyskane z krwi obwodowej wykazywały znaczącą akumulację 3-NT tylko przy poziomach ekspozycji związanych ze wstrząsem krążeniowym. 3-NT znaleziono również w czubkach kosmków i naczyniach jelitowych oraz w dystalnym kanaliku nerki, ale nie w napromieniowanej skórze szczurów z niewydolnością krążenia wywołaną MW. Podsumowując, odkrycia te sugerują, że stres oksydacyjny występuje w wielu narządach podczas podgrzewania MW.
Ostre urazy oka spowodowane ekspozycją fali milimetrowej 60 Ghz
31 sierpnia 2009 r
Celem tego badania było przeanalizowanie przebiegu klinicznego uszkodzeń oka królika indukowanego falą milimetrową 60 GHz oraz zgłoszenie warunków eksperymentalnych, które pozwalają na powtarzalne wywołanie tych urazów. Oczy królików (łączna liczba wynosiła 40) zostały napromieniowane falami milimetrowymi 60 GHz przy użyciu anteny tubowej lub jednej z dwóch anten soczewkowych. Zmiany morfologiczne oceniono za pomocą lampy szczelinowej mikroskopia. Dodatkowe oceny obejmowały barwienie fluoresceiny rogówki, angiografię fluoresceiny tęczówki i mikroskopię świetlną nabłonka soczewki. Anteny powodowały różne uszkodzenia powiek lub gałek ocznych. Najbardziej powtarzalne obrażenia bez równoczesnego obrzęku powiek i wysuszenia rogówki uzyskano za pomocą anteny phi6: naświetlanie przez 6 minut doprowadziło do podwyższenia temperatury powierzchni rogówki (osiągając 54,2 ± 0,9 stopnia C) oraz obrzęku rogówki i utraty komórek nabłonkowych. Ponadto komórki mitotyczne pojawiły się w obszarze źrenic nabłonka soczewki. Wystąpiło także przednie zapalenie błony naczyniowej oka, powodując ostre zwężenie źrenic (z 6,6 +/- 1,4 do 2,2 +/- 1,4 mm), wzrost zaostrzeń (z 6,7 +/- 0,9 do 334,3 +/- 130,8 fotonów na sekundę) i rozszerzenie naczyń tęczówki. Odkrycia te wskazują, że trzy typy anten fal milimetrowych mogą powodować obrażenia termiczne o różnych typach i poziomach. Efekty termiczne wywołane falami milimetrowymi mogą najwyraźniej przenikać pod powierzchnię oka.
Wpływ przenikalności dielektrycznej na ogrzewanie skóry z powodu ekspozycji na falę milimetrową
22 września 2009 r
Ogrzewanie skóry można scharakteryzować parametrami związanymi z przenikalnościami dielektrycznymi, niezależnie od parametrów morfologicznych i termicznych. Na podstawie wyrażeń pochodnych wyjaśniono najpierw, że ogrzewanie skóry koreluje raczej z całkowitą mocą pochłoniętą przez skórę, a nie z konkretną szybkością absorpcji (SAR) na powierzchni skóry lub gęstością mocy padającej. Za pomocą wyrażenia typu Debye’a zbadaliśmy następnie wpływ dyspersji częstotliwości na złożoną względną przenikalność tkankową. Badanie parametryczne całkowitej mocy pochłoniętej przez skórę wykazało, że ogrzewanie skóry wzrasta wraz ze spadkiem przenikalności statycznej i przewodności statycznej. Ponadto maksymalny wzrost temperatury na powierzchni ciała był około 1,6 razy wyższy niż w przypadku minimalnym.
Wpływ przepływu krwi i ekspozycji fali milimetrowej na temperaturę skóry w różnych modelach termicznych
31 grudnia 2008 r
Niedawno wykazaliśmy, że równanie przenikania ciepła przez Pennesa nie było wystarczające do oceny ilościowej nagrzania skóry falą mm przy wysokich prędkościach przepływu krwi. Aby to zrobić, konieczne jest uwzględnienie „skutecznego” przewodnictwa cieplnego w celu uzyskania hybrydowego równania bioheat (HBHE). Głównym celem tego badania było określenie związku między niespecyficznym przepływem krwi w tkankach w homogenicznym modelu jednowarstwowym a przepływem krwi przez skórę w modelach wielowarstwowych, pod warunkiem, że temperatury powierzchni skóry przed i po ekspozycji na falę mm były takie same. Wiedzę tę można wykorzystać do opracowania modeli wielowarstwowych w oparciu o parametry dopasowania uzyskane z homogenicznych modeli tkanek. Przetestowaliśmy cztery modele tkanek składające się z 1-4 warstw i zastosowaliśmy jednowymiarowe hybrydowe równania bioheat w stanie ustalonym. Aby zrozumieć rolę naskórka w modelach skóry,, dodaliśmy do modeli jedno- i trójwarstwowych zewnętrzną cienką warstwę naskórka bez przepływu krwi. Tylko kombinacja modeli zawierających warstwę naskórka była odpowiednia do określenia związku między niespecyficzną tkanką a przepływami krwi przez skórę dającymi takie same temperatury powierzchni skóry. W tym przypadku uzyskaliśmy liniową zależność między niespecyficzną tkanką a skórnymi przepływami krwi. Obecność warstwy tłuszczowej spowodowała pojawienie się znacznego gradientu temperatury między skórą właściwą a warstwą mięśniową, który wzrastał wraz z grubością warstwy tłuszczowej.
Promieniowanie fal milimetrowych wpływa na odwodnienie błony w pęcherzykach fosfatydylocholiny
08 lipca 2013
Wyraźne zrozumienie reakcji systemów biologicznych na ekspozycję na fale milimetrowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem społeczności naukowej ze względu na niedawne przekonujące wykorzystanie tych promieni w ultraszybkiej komunikacji bezprzewodowej. Podajemy tutaj wyniki badań spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego deuteru (²H-NMR) nad wpływem fal milimetrowych w zakresie 53–78 GHz na błony biomimetyczne fosfocholiny. Fale milimetrowe znacząco wpływają na biegunowy interfejs membrany, powodując zmniejszenie podziału kwadrupoli ciężkiej wody. Efekt ten jest równie ważny, jak indukowanie przejścia z płynu do fazy żelowej, gdy ekspozycja błony występuje w sąsiedztwie punktu przejścia. Na poziomie molekularnym powyższy efekt można dobrze wyjaśnić odwodnieniem błony przez promieniowanie.
Fale milimetrowe mogą zmieniać przepuszczalność błon komórkowych
26 czerwca 2019 r
Wspólny przepływ pracy metabolicznej i lipidomicznej służy do uwzględnienia potencjalnego wpływu fal milimetrowych (MMW) około 60 GHz na tkanki biologiczne. W tym celu ludzkie keratynocyty HaCaT poddano ekspozycji przy częstotliwości 60,4 GHz przy gęstości mocy padającej wynoszącej 20 mW/cm², co odpowiada górnej granicy lokalnego narażenia dla ogółu społeczeństwa w kontekście wdrażania technologii i urządzeń MMW na szeroką skalę. Po 24-godzinnej ekspozycji odzyskano ekstrakty endo- i pozakomórkowe, aby poddać je zintegrowanemu przepływowi pracy metabolicznej i lipidomicznej UPLC-Q-Exactive. Przetwarzanie danych R-XCMS, a następnie obróbka statystyczna doprowadziły do podkreślenia ograniczonej liczby zmienionych cech w sekwencjach lipidomicznych i wewnątrzkomórkowych analizach metaboicznych, niezależnie od trybu jonizacji (tj. Od 0 do 6 cech rozregulowanych). Odwrotnie, istotne zaburzenia regulacji mogą być zgłaszane w pozakomórkowych profilach metabolomicznych z 111 i 99 ramkami zmienionymi po ekspozycji na MMW, odpowiednio w biegunowości dodatniej i ujemnej. Ten nieoczekiwany zakres modyfikacji z trudem może wynikać z łagodnych zmian, które można było zgłaszać podczas badań nad transkryptomiką, co prowadzi nas do hipotezy, że MMW może zmieniać przepuszczalność błon komórkowych.
Absorpcja fali milimetrowej przez skórne naczynia krwionośne: badanie obliczeniowe
30 września 2009 r
Celem niniejszego badania było obliczenie specyficznego współczynnika absorpcji (SAR) i rozkładu pola E w skórnych naczyniach krwionośnych i otaczających tkankach (skóra i tłuszcz) w zależności od częstotliwości ekspozycji na falę milimetrową. Większość obliczeń została przeprowadzona przy użyciu techniki skończonej różnicy w dziedzinie czasu (FDTD). Jako podstawową geometrię zastosowano prostokątny blok jednorodnej lub wielowarstwowej tkanki z naczyniami krwionośnymi znajdującymi się w środku bloku. Stwierdziliśmy, że SAR osiągnął maksymalną wartość w długim naczyniu krwionośnym zorientowanym równolegle do pola E. Przekroczył SAR w otaczającej skórze właściwej o 40% -42% przy 42,25 GHz. Jednak w tym samym naczyniu krwionośnym zorientowanym prostopadle do pola E SAR był niższy niż w otaczającej skórze właściwej. Absorpcja fal milimetrowych w naczyniu krwionośnym skóry była wyższa przy 61,22 GHz niż przy 42,25 GHz. Rozkład SAR w naczyniu krwionośnym był prawie jednolity. Ze względu na małe rozmiary skórnych naczyń krwionośnych w stosunku do długości fali rozkłady SAR w tych naczyniach krwionośnych można obliczyć za pomocą teorii quasi-statycznej.
Promieniowanie telefonu komórkowego może powodować większe uszkodzenie DNA niż inne formy pól elektromagnetycznych
01 września 2019 r
Liczba badań wykazujących niekorzystny wpływ na organizmy żywe wywołane przez różnego rodzaju wytwarzane przez człowieka pola elektromagnetyczne (EMF) znacznie wzrosła. Setki recenzowanych opublikowanych badań pokazują różnorodne efekty, z których najważniejszym jest uszkodzenie DNA związane z rakiem, chorobami neurodegeneracyjnymi, spadkami reprodukcyjnymi itp. W badaniach, które są znacznie bardziej skuteczne w wykazywaniu efektów, stosuje się rzeczywistą telefonię komórkową (MT) ekspozycje emitowane przez dostępne w handlu telefony komórkowe. Niniejszy przegląd – wyników opublikowanych przez moją grupę w latach 2006-2016 – porównuje fragmentację DNA indukowaną przez sześć różnych pól elektromagnetycznych w tym samym układzie biologicznym – oogenezę Drosophila melanogaster – w identycznych warunkach i procedurach. Takie bezpośrednie porównanie różnych pól elektromagnetycznych – zwłaszcza tych stosowanych w życiu codziennym – w tym samym biologicznym punkcie końcowym, jest bardzo przydatne do wyciągania wniosków na temat ich bioaktywności. Pokazuje to, że rzeczywiste pola elektromagnetyczne MT są znacznie bardziej szkodliwe niż zmienne pole magnetyczne 50 Hz (MF) – podobne lub znacznie silniejsze niż pola linii energetycznych – lub pulsacyjne pole elektryczne (PEF), które wcześniej zwiększało płodność. MT EMF były znacznie bardziej bioaktywne nawet przy znacznie krótszych czasach ekspozycji niż inne EMF. Co więcej, były bardziej szkodliwe niż poprzednio testowane środki cytotoksyczne, takie jak pewne chemikalia, głód, odwodnienie. Poszczególne parametry rzeczywistych pól elektromagnetycznych MT, takie jak intensywność, częstotliwość, czas trwania ekspozycji, polaryzacja, pulsowanie, modulacja są omawiane pod kątem ich roli w bioaktywności.
Modelowanie numeryczne wymiany ciepła i masy w oku ludzkim pod wpływem fali milimetrowej
30 kwietnia 2013 r
Oczekuje się, że ekspozycja ludzi na promieniowanie fal milimetrowych (MMW) wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. W tej pracy przedstawiamy model termiczny ludzkiego oka w świetle MMW. Model uwzględnia dynamikę płynów cieczy wodnistej i przewiduje zależne od częstotliwości odwrócenie jej przepływu, które zależy również od gęstości mocy padającej. Obliczoną maksymalną prędkość płynu w przedniej komorze i wzrost temperatury w wierzchołku rogówki podano dla częstotliwości od 40 do 100 GHz i różnych wartości gęstości mocy padającej.
Pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej promują stres oksydacyjny związany z różnymi stanami chorobowymi, w tym raka
1 stycznia 2018 r
Rozprzestrzenianie się pól elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej (RF-EMF) rośnie, a skutki zdrowotne są nadal badane. RF-EMF promują stres oksydacyjny, stan związany z początkiem raka, kilkoma ostrymi i przewlekłymi chorobami oraz homeostazą naczyniową. Chociaż niektóre dowody są nadal kontrowersyjne, IARC WHO sklasyfikowała RF-EMF jako „możliwy czynnik rakotwórczy dla ludzi”, a nowsze badania sugerowały reprodukcyjne, metaboliczne i neurologiczne działanie RF-EMF, które są również w stanie zmienić oporność na antybiotyki bakteryjne. W tym ewolucyjnym scenariuszu, chociaż bardzo słabo zbadano biologiczne skutki systemów komunikacyjnych 5G, rozpoczął się międzynarodowy plan działania na rzecz rozwoju sieci 5G, z nadchodzącym wzrostem liczby urządzeń i gęstości małych komórek oraz przyszłym zastosowaniem milimetra fale (MMW). Wstępne obserwacje wykazały, że MMW podnosi temperaturę skóry, zmienia ekspresję genów, promuje proliferację komórkową i syntezę białek związanych ze stresem oksydacyjnym, procesami zapalnymi i metabolicznymi, może generować uszkodzenia oka, wpływać na dynamikę nerwowo-mięśniową. Konieczne są dalsze badania w celu lepszego i niezależnego zbadania wpływu RF-EMF na zdrowie w ogóle, a w szczególności MMW. Dostępne ustalenia wydają się jednak wystarczające, aby wykazać istnienie skutków biomedycznych, powołać się na zasadę ostrożności, zdefiniować narażone podmioty jako potencjalnie narażone i zrewidować istniejące limity. Odpowiednia wiedza na temat mechanizmów patofizjologicznych łączących ekspozycję RF-EMF na ryzyko zdrowotne powinna być również przydatna w obecnej praktyce klinicznej.
Polecam również artykuł: “Szkodliwe skutki promieniowania elektromagnetycznego – badania naukowe“.
Źródło: https://www.greenmedinfo.com/anti-therapeutic-action/5g-millimeter-wave-radiation
- Wi-Fi może być wykorzystywane do wpływania na fale mózgowe, ma potencjał do efektów hipnotycznych i inżynierii społecznejW dzisiejszym połączonym świecie bezprzewodowy dostęp do Internetu stał się wszechobecny, można go znaleźć w prawie każdej kawiarni, biurze i domu. Sygnały Wi-Fi nie są jednak łagodne. Promieniowanie o częstotliwości radiowej (RF) nieustannie bombarduje komórki i wpływa na fale mózgowe. Szczególnie niepokojące są fale o ekstremalnie niskiej częstotliwości (ELF), które mogą potencjalnie zakłócać fale mózgowe… Dowiedz się więcej: Wi-Fi może być wykorzystywane do wpływania na fale mózgowe, ma potencjał do efektów hipnotycznych i inżynierii społecznej
- Badanie wykazało związek między promieniowaniem telefonu komórkowego a rakiem mózguPojawia się coraz więcej recenzowanych badań potwierdzających związek między promieniowaniem telefonów komórkowych a rakiem mózgu, zaprzeczając niedawnemu badaniu przeprowadzonemu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w którym stwierdzono, że nie ma dowodów na istnienie takiego związku. Południowokoreańscy naukowcy, którzy przeanalizowali 24 badania i opublikowali swój raport w czasopiśmie Environmental Health, odkryli większe ryzyko złośliwych nowotworów mózgu,… Dowiedz się więcej: Badanie wykazało związek między promieniowaniem telefonu komórkowego a rakiem mózgu
- Zgłaszane skutki biologiczne promieniowania o częstotliwości radiowej (RFR) przy poziomach narażenia o niskiej intensywnościPrzygotowano 22 listopada 2012 r. przez: Cindy Sage. MA, Sage Associates Karty kolorów RF podsumowują wiele badań, które przedstawiają skutki biologiczne i niekorzystne skutki dla zdrowia istotne dla masztów telefonii komórkowej, Wi-Fi, „inteligentnych” bezprzewodowych liczników, bezprzewodowych laptopów, elektronicznych niań, telefonów komórkowych i telefonów bezprzewodowych. Zgłoszone skutki biologiczne promieniowania o częstotliwości radiowej przy niskiej intensywności narażenia… Dowiedz się więcej: Zgłaszane skutki biologiczne promieniowania o częstotliwości radiowej (RFR) przy poziomach narażenia o niskiej intensywności
- Promieniowanie z tomografii komputerowej zwiększonym ryzykiem rakaNowe badanie wykazało, że narażenie na promieniowanie z tomografii komputerowej wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka tarczycy i białaczkę. Badacze przeprowadzili badanie na podstawie zestawu danych National Health Insurance na Tajwanie w latach 2000–2013. Badanie dotyczyło 22 853 przypadków raka tarczycy, 13 040 białaczek i 20 157 przypadków chłoniaka nieziarniczego. Naukowcy doszli do… Dowiedz się więcej: Promieniowanie z tomografii komputerowej zwiększonym ryzykiem raka
- Konsekwencje uszkodzenia promieniowaniem naszych komórek ciałaWczesne wykrycie problemów zdrowotnych jest bardzo ważne w ograniczaniu postępu lub eliminacji choroby na początkowym jej etapie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci opracowano i korzystano z różnych technologii diagnostycznych, takich jak badanie RTG, ultradźwięki, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, które są stosowane w opiece medycznej i terapeutycznej. Jednak w ostatnich latach wielu lekarzy –… Dowiedz się więcej: Konsekwencje uszkodzenia promieniowaniem naszych komórek ciała
- Mikroskładniki odżywcze chronią komórki przed promieniowaniemW ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wszyscy jesteśmy narażeni na nadmierne i niezmierzone narażenie na promieniowanie. Główne źródła to: kuchenki mikrofalowe, sieci telekomunikacyjne (nowa sieć 5G), linie elektroenergetyczne, sygnały radiowe i telefony komórkowe. Niedawne badania wykazały, że nawet minimalna dawka promieniowania otrzymywana z tych źródeł ma skumulowany efekt. Udowodniono, że prowadzi do uszkodzenia DNA komórkowego, co… Dowiedz się więcej: Mikroskładniki odżywcze chronią komórki przed promieniowaniem
- Promieniowanie z obrazowania diagnostycznego może powodować uszkodzenie komórekWczesne wykrywanie problemów zdrowotnych jest bardzo ważne w diagnozowaniu lub niekiedy eliminowaniu choroby na początku. W ciągu ostatnich dziesięcioleci opracowano i zastosowano różne techniki obrazowania. Są to zdjęcia rentgenowskie, ultradźwięki, MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) i tomografia komputerowa. Jednak w ostatnich latach wielu lekarzy, a zwłaszcza radiologów, zaniepokoiło się nadużywaniem badań diagnostycznych (promieniowaniem) u pacjentów.… Dowiedz się więcej: Promieniowanie z obrazowania diagnostycznego może powodować uszkodzenie komórek