Menu

Promieniowanie z obrazowania diagnostycznego może powodować uszkodzenie komórek

19 lutego, 2019 - Promieniowanie
Promieniowanie z obrazowania diagnostycznego może powodować uszkodzenie komórek

Wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych jest bardzo ważne w diagnozowaniu lub niekiedy eliminowaniu choroby na początku. W ciągu ostatnich dziesięcioleci opracowano i zastosowano różne techniki obrazowania. Są to zdjęcia rentgenowskie, ultradźwięki, MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) i tomografia komputerowa. Jednak w ostatnich latach wielu lekarzy, a zwłaszcza radiologów, zaniepokoiło się nadużywaniem badań diagnostycznych (promieniowaniem) u pacjentów.

Wielokrotne narażenie na promieniowanie, nawet przez krótki okres czasu, może spowodować poważne uszkodzenie komórek. Skutkiem tego może być zwiększone ryzyko raka, choroby sercowo-naczyniowej, a także wielu innych chorób. Tylko w 2007 r. Amerykański National Cancer Institute przewidział, że 29 000 przyszłych przypadków raka można powiązać z 72 milionami tomografii komputerowej wykonanych w kraju tylko w tym roku. Pomimo tych obaw i ostrzeżeń, stosowanie diagnostycznych tomografów komputerowych znacząco rośnie. W USA na przełomie ostatnich pięciu lat, wskaźnik badań się podwoił. Pomiędzy 4-7 milionów amerykańskich dzieci otrzymuje skany tomografii komputerowej, a ich liczba stale rośnie o ok. 10% w skali roku! W USA dość często zdarza się, że prawie każdy narzekający na rozstrój żołądka dostaje tomografię komputerową jamy brzusznej. Promieniowanie z takiego brzusznego tomografu komputerowego jest w przybliżeniu porównywalne do 200 zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej lub 1500 zdjęć rentgenowskich.

Zgodnie z szacunkami, regularne badanie tomografii komputerowej naraża pacjentów na co najmniej 150-krotną ilość promieniowania z pojedynczego prześwietlenia klatki piersiowej.

Opublikowane badania ostrzegają przed promieniowaniem

Ostatnio opublikowane badanie ostrzega, że nawet niewielka ekspozycja na promieniowanie, może powodować długotrwałe szkody w organizmie. Co ciekawe, choroba może pojawić się nawet po kilkudziesięciu latach od momentu promieniowania. Zgodnie z tym badaniem ekspozycja na niskie dawki z powtarzanych tomografów komputerowych powoduje znacznie zwiększone ryzyko dysfunkcji układu krążenia. Naukowcy od dawna wiedzą, że wysoka dawka promieniowania zmniejsza poziomy tlenku azotu w komórkach. Tlenek azotu jest naturalnym “czynnikiem relaksującym” i pomaga w rozluźnieniu naczyń krwionośnych, utrzymując w ten sposób prawidłowy poziom ciśnienia krwi. W tym ostatnim badaniu po raz pierwszy zauważono, że nawet niska dawka wielokrotnego narażenia na promieniowanie może powodować redukcję tlenku azotu, uszkadzając DNA komórkowe i indukując przedwczesne starzenie się komórek poprzez zwiększone uszkodzenie wolnych rodników. Takie zmiany w funkcjonowaniu komórki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla układu sercowo-naczyniowego i innych narządów.

Podczas gdy niektóre testy skanowania dostarczają użytecznych informacji i mogą ratować życie w nagłych wypadkach, należy unikać nadużywania niepotrzebnych promieni X i skanowania.

Niezrozumiałe wytyczne

Wytyczne są nadal niezrozumiałe, bo nie wiadomo kto powinien lub nie powinien otrzymywać skany tomografii komputerowej i jakie powinny być ich dokładne wskazania oraz częstotliwość. Ważne jest, aby ludzie byli świadomi nadchodzących i długotrwałych skutków promieniowania jonizującego, a edukacja jest jedynym kluczem do ochrony.

Mikroskładniki odżywcze ochroną przed promieniowaniem

Chociaż wszyscy powinni zachować ostrożność i unikać nadmiernego promieniowania, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego ważne jest włączenie do diety codziennego schematu mikroskładników odżywczych.

Witaminy C, A i E

Witamina C ma największe znaczenie w zapobieganiu genetycznym uszkodzeniom chromosomów, a także w ochronie komórek szpiku kostnego. Działa również synergistycznie z przeciwutleniaczami, takimi jak witaminy A i E, aby zapobiec wywołanej przez promieniowanie śmierci zdrowych komórek i wywołać śmierć komórek (apoptozę) w uszkodzonych komórkach.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Jest wyjątkowy w zapewnianiu ochrony szybko dzielącym się komórkom układu trawiennego i szpiku kostnego oraz zmniejszaniu szkodliwych skutków oddziaływania promieniowania.

Kwercetyna

Zapewnia dojście do chromosomów i mitochondrialnego DNA.

Resweratrol

Chroni najbardziej wrażliwe na promieniowanie tkanki w wątrobie i narządach trawiennych.

Kurkumina

Chroni normalne komórki przed uszkodzeniem popromiennym, jak również zwiększa aktywność genów odpowiedzialnych za ochronę komórek.

Inne składniki odżywcze

Wiadomo, że N-acetylocysteina (NAC) działa synergistycznie z witaminą C i E w celu ochrony komórek, nawet gdy jest przyjmowana natychmiast po ekspozycji na promieniowanie. Minerały takie jak cynk i mangan są także ważnymi kofaktorami w naturalnej ochronie przeciwutleniaczy. Wiadomo, że cynk selektywnie chroni szpik kostny, a zwłaszcza krwinki czerwone. Cynk i mangan razem zapewniają silną ochronę komórkowym mitochondriom.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/07/radiation-from-diagnostic-imaging-can-cause-cellular-damage

Poniżej rewelacyjne produkty dr Ratha zwiększające ochronę przed promieniowaniem. Badania są podstawą opracowywania formuł tych produktów i ich jakości.

 class=
 class=

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x