Menu

Mikroskładniki dla zdrowych kości i stawów

19 lutego, 2019 - Układ kostny
Mikroskładniki dla zdrowych kości i stawów

Układ kostny składa się z kości i stawów i zapewnia wsparcie, mobilność i ochronę dla różnych narządów w ciele. Urodziliśmy się z ponad 300 kościami. Największą kością w ludzkim ciele jest kość udowa; najmniejsze to trzy kości ucha środkowego.

Maksymalny wzrost kości występuje w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Wzrost ten zmniejsza się, gdy osoba zbliża się do wieku 16-18 lat, a po 20 latach kości te przestają rosnąć. Ciągłe procesy metaboliczne zwane przebudową kości, podczas których kość jest resorbowana i ponownie formowana, pojawiają się przez całe nasze życie. Specjalistyczne komórki kościotwórcze w układzie szkieletowym, znane jako osteoblasty, odgrywają główną rolę w tym procesie. Bardzo ważną rolę odgrywają również komórki rozpuszczające kości, zwane osteoklastami. Cały nasz szkielet odnawia się co kilka lat.

Bardzo ważna rola kolagenu na kondycję kości i stawów

Kości nasze składają są z kolagenu, białka, na którym osadzają się minerały, utwardzając całą strukturę. Ogólna kondycja kości i stawów zależy od optymalnej produkcji i struktury kolagenu. Ale kości zapewniają więcej niż proste wsparcie strukturalne i ochronę narządów ciała. Są ważnym rezerwuarem dla takich minerałów, jak wapń i fosfor, które są niezbędne do utrzymania bicia serca, skurczów mięśni i innych funkcji. W przypadku niewystarczającego spożycia w diecie, minerały te są transportowane z kości. Ma to na celu utrzymanie optymalnego poziomu minerałów we krwi. Kość zawiera również szpik, w którym wytwarzane są różne komórki krwi. Niektóre lipidy są również przechowywane w szpiku kostnym, działając jako magazyn energii.

Podobnie jak inne komórki w naszym ciele, komórki budujące kości wymagają nie tylko wapnia i witaminy D, ale także wielu innych mikroelementów. Witamina D jest niezbędna do optymalnego wchłaniania wapnia, najważniejszego minerału w kościach. Ponadto witamina C i aminokwasy lizyna i prolina mają kluczowe znaczenie w budowaniu silnego i zdrowego kolagenu. Tworzy on silny wewnętrzny szkielet kości. Dopasowanie włókien kolagenowych decyduje o tym, jak osadzają się wapno i inne minerały oraz zapewnia stabilność metaboliczną i wytrzymałość kości. Ale są też inne ważne mikroelementy, które pomagają w budowie maksymalnej masy kostnej. Należą do nich witaminy grupy B, witamina K2 oraz takie minerały jak miedź, fosfor, magnez, bor i cynk.

Mikroskładniki odżywcze, zdrowa dieta i ćwiczenia

Zdrowa dieta, ćwiczenia i synergiczne połączenie mikroelementów są niezbędne do utrzymania zdrowych kości. Przewlekły niedobór mikroelementów może prowadzić do osłabienia i wyczerpania minerałów w kościach. Kiedy szybkość rozpuszczania kości jest większa niż tworzenie kości, dochodzi do utraty masy netto. Może to skutkować stanami takimi jak osteoporoza (przerzedzenie kości) lub osteomalacja (niewydolność mineralizacji kości), prowadząc do deformacji. Ze względu na nasz nowoczesny i coraz bardziej siedzący tryb życia, występowanie chorób kości, takich jak osteoporoza, nie ogranicza się do procesu starzenia. Nawet kobiety w wieku 25 lat mogą doświadczać początkowych stadiów osteoporozy. Inne czynniki, w tym zaburzenia równowagi estrogenu, testosteronu lub parathormonu, mogą również wpływać na metabolizm kości.

Większość suplementów mikroskładnikowych powszechnie zalecanych do zdrowej kości zawiera głównie wapń, z witaminą D lub bez niej. Jednakże, jeśli kolagen nie jest prawidłowo uformowany, wtedy wapnia i innych minerałów nie można optymalnie włączyć do kości. Może być wówczas zagrożona siła i stabilność tkanki kostnej. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na proporcje składników w suplementacji kości. Należy wybierać produkty synergicznie wspierające siłę i funkcję układu kostnego.

Polecam również artykuł “Zapobieganie i naturalna kontrola osteoporozy.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/10/micronutrients-are-needed-for-a-healthy-skeletal-system

Poniżej wysokiej jakości naturalny produkt, zawierający witaminy D3 i K2mk7. Badania są podstawą opracowywania formuł produktów dr Ratha i ich jakości.

 class=
wp-image-265

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x