Menu

Znaczenie mikroelementów dla wydajności sportowej

4 lutego, 2020 - Mikroskładniki odżywcze
Znaczenie mikroelementów dla wydajności sportowej

Sportowcy skupiają się na zwiększaniu wytrzymałości, zmniejszaniu zmęczenia i kontuzji mięśni oraz maksymalizowaniu wydajności. Choć zdają sobie sprawę z roli makroskładników odżywczych, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze, znaczenie mikroskładników odżywczych jest często zaniedbywane. Niewystarczająca ilość mikroskładników często prowadzi do szybkiego zmęczenia, urazów mięśni i kości oraz innych dolegliwości, takich jak np. zapalenie stawów. Intensywny wysiłek fizyczny i zwiększona rotacja metaboliczna sprawiają, że suplementacja mikroskładników jest niezbędna dla sportowców.

Stan naszego zdrowia zależy od funkcji milionów komórek naszego ciała budujących nasze narządy i cały organizm. Każda komórka pracuje jako miniaturowa fabryka odpowiedzialna za generowanie bioenergii (mitochondria), produkcję białek komórkowych (rybosomy) oraz koordynację wszystkich funkcji życiowych (jądro). Funkcje te wymagają stałego dostarczania witamin, minerałów i innych mikroelementów.

Mikroskładniki odżywcze w poprawie wydajności sportowej

Zwiększona częstość akcji serca podczas każdego ćwiczenia wymaga ogromnej ilości energii. Silny mięsień sercowy i nienaruszone naczynia krwionośne są podstawą dla ciągłego pompowania krwi w szybszym tempie. Mikroskładniki odżywcze, takie jak karnityna, koenzym Q-10, witamina C i witaminy z grupy B są niezbędne do produkcji energii w komórkach mięśnia sercowego i uzyskania trwałej wytrzymałości fizycznej.

Zdrowe naczynia krwionośne są również wymagane dla utrzymania optymalnego zaopatrzenia serca i innych mięśni w celu uniknięcia zmęczenia. Magnez reguluje poziom innych minerałów w komórkach, takich jak sód, potas i wapń. Nadmierna utrata tych minerałów w wyniku pocenia się jest jedną z głównych przyczyn skurczów i urazów mięśni spowodowanych wysiłkiem fizycznym. Kwas alfa-liponowy również wspomaga mięśnie podczas treningu, ogranicza zmęczenie i buduje wytrzymałość, przyczyniając się do poprawienia wydajności sportowej.

Uzupełnianie przeciwutleniaczy

Co więcej, zwiększone tempo przemiany materii podczas ćwiczeń zwiększa zużycie tlenu i naraża komórki niemal na stały stres oksydacyjny i związane z nim uszkodzenia komórek. W związku z tym konieczne jest uzupełnienie przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A, C i E, karotenoidy i selen. Nasze badania wykazały, że uzupełnienie tych mikroelementów wraz ze specyficznymi ekstraktami roślinnymi, takimi jak kwercetyna, ekstrakt z zielonej herbaty, resweratrol i kurkumina, zwiększa korzyści zdrowotne przeciwutleniaczy poprzez zmniejszenie uszkodzeń mięśni, stanów zapalnych i bólu, przy jednoczesnym zwiększeniu naprawy mięśni po kontuzji.

Zdrowie kości i stawów ważne jest również dla sportowców do zmniejszenia ryzyka osteoporozy i zapalenia stawów. Trening sportowy powoduje niesamowite obciążenie stawów. Oprócz wapnia, magnezu, boru i witamin D i A, silne kości wymagają silnego kolagenu. Elastyczność i optymalna funkcjonalność stawów zależy od komórek produkujących płyn smarujący staw. Glukozamina i chondroityna pomagają w tworzeniu chrząstek, smarowaniu i naprawie stawów. W badaniach klinicznych przetestowaliśmy specyficzną kombinację mikroelementów i udowodniliśmy, że przyspieszają one proces naprawy złamań piszczelowych.

Niektórzy sportowcy przyjmują przypadkowe kombinacje suplementów, które mogą powodować zaburzenia równowagi. Nasze badania pokazują, że określone mikroskładniki odżywcze zapewniają maksymalne wsparcie dla komórek serca, naczyń krwionośnych, mięśni, kości, stawów i wszystkich innych organów, które utrzymują sportowcom siłę i zdrowie przez całe życie. Podczas gdy większość suplementów wykorzystuje przypadkowe kombinacje składników odżywczych, nasze badania dowiodły, że unikalne podejście polegające na synergii składników odżywczych działa na poziomie komórkowym, wspierając i wzmacniając organizm.

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł “Synergia mikroelementów najskuteczniejszym podejściem do zdrowia!”

Źródło: https://www.drrathresearch.org/latest-news/item/10-the-importance-of-micronutrients-for-athletic-performance

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x