Menu

Zanieczyszczenie powietrza może spowodować uszczerbek kości

16 lutego, 2020 - Osteoporoza, Zanieczyszczenie powietrza
Zanieczyszczenie powietrza może spowodować uszczerbek kości

Niektóre skutki zanieczyszczenia powietrza zostały dobrze udokumentowane. Są to np. rak płuc, udar mózgu i choroby układu oddechowego. Mniej jest natomiast dowodów naukowych na występowanie innych skutków spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Tak jest w przypadku schorzeń kości: istnieje bowiem tylko kilka badań, a ich wyniki są niejednoznaczne. Obecnie prowadzone badanie w Indiach przez Instytut Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal), wykazało związek między narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a złym stanem kości.

Osteoporoza jest chorobą, w której gęstość i masa kości jest zmniejszona. W skali globalnej choroba ta jest odpowiedzialna za znaczne obciążenie i oczekuje się, że jej częstość występowania będzie wzrastać z powodu starzenia się populacji.

Nowe badanie przeprowadzone przez ISGlobal i opublikowane w “Jama Network Open”, analizowało związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a schorzeniami kości u ponad 3 700 osób z 28 wiosek w południowych Indiach.

Autorzy badania wykorzystali lokalnie opracowany model do oszacowania narażenia na zewnątrz budynków w miejscu zamieszkania, gdzie występowało zanieczyszczenie powietrza drobnymi cząstkami stałymi i czarnym węglem. Uczestnicy wypełnili również kwestionariusz dotyczący rodzaju paliwa używanego do gotowania. Autorzy połączyli te informacje ze stanem kości uczestników badania. Oceny dokonano za pomocą specjalnego rodzaju radiografii, która mierzy gęstość kości oraz masę kostną na kręgosłupie lędźwiowym i lewym biodrze.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje niższy poziom masy kostnej

Uzyskane wyniki wykazały, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza na drobne cząstki, wiązało się z niższym poziomem masy kostnej. Nie stwierdzono związku pomiędzy stosowaniem paliwa z biomasy a gęstością kości.

Pierwszy autor badania – Otavio T. Ranzani, mówi, że “wdychanie cząstek zanieczyszczających powietrze może prowadzić do utraty masy kostnej w wyniku stresu oksydacyjnego i zapalenia spowodowanego tym zanieczyszczeniem”.

Średnia roczna ekspozycja na PM2.5 wynosiła 32.8 µg/m3, znacznie przekraczając maksymalne poziomy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (10 µg/m3). 58% uczestników wykorzystywało paliwo z biomasy do gotowania.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200103111726.htm

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x