Menu

Cztery kroki do uzdrowienia nieszczelnego jelita i choroby autoimmunologicznej

20 września, 2021 - Jelita
Cztery kroki do uzdrowienia nieszczelnego jelita i choroby autoimmunologicznej

Zespół nieszczelnego jelita to szybko rozwijająca się choroba, z którą zmagają się miliony ludzi i nawet o tym nie wiedzą. Nieszczelne jelito nie wpływa tylko na układ trawienny. Może prowadzić do wielu innych schorzeń.

Według badań nieszczelne jelito może być przyczyną alergii pokarmowych, niskiego poziomu energii, bólu stawów, chorób tarczycy, chorób autoimmunologicznych i spowolnienia metabolizmu.

Co to jest zespół nieszczelnego jelita?

Pomyśl o wyściółce przewodu pokarmowego jak o siatce z bardzo małymi otworami, przez które przechodzą tylko określone substancje. Twoja wyściółka jelita działa jak bariera zatrzymująca większe cząsteczki, które mogą uszkodzić Twój system.

Kiedy ktoś ma nieszczelne jelito (często określane jako zwiększona przepuszczalność jelit), “siatka” w przewodzie pokarmowym ulega uszkodzeniu, co powoduje, że w siatce powstają jeszcze większe dziury, przez które mogą przedostawać się rzeczy, które normalnie nie są w stanie przejść. Niektóre z tych rzeczy, które mogą teraz przechodzić, to białka takie jak gluten, złe bakterie i niestrawione cząstki żywności. Toksyczne odpady mogą również przedostać się z wnętrza ściany jelita do krwiobiegu, powodując reakcję immunologiczną.

Objawy nieszczelnego jelita i jego skutki

Prowadzi to do stanu zapalnego w całym systemie i może powodować objawy, takie jak:

Jednym z największych znaków ostrzegawczych, że możesz mieć nieszczelne jelita, może być to, że doświadczasz wielu nadwrażliwości pokarmowych. Częściowo strawione białka i tłuszcze mogą przedostać się przez wyściółkę jelitową i przedostać się do krwiobiegu, co spowoduje reakcję alergiczną.

Ta reakcja alergiczna nie oznacza, że ​​pojawi się wysypka na całym ciele, ale może prowadzić do jednego z wyżej wymienionych objawów. Jeśli nie zostanie naprawiona, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak nieswoiste zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego, zapalenie stawów, egzema, łuszczyca, depresja, lęk, migrenowe bóle głowy, bóle mięśni i chroniczne zmęczenie.

Według Journal of Diabetes istnieje wiele dowodów wskazujących na nieszczelne jelito jako główną przyczynę chorób autoimmunologicznych, w tym cukrzycy typu 1.

Innym problemem z nieszczelnym jelitem jest to, że może powodować złe wchłanianie ważnych minerałów i składników odżywczych, w tym cynku, żelaza i witaminy B12.

Co powoduje nieszczelne jelita?

Istnieją 4 główne przyczyny nieszczelnego jelita, do których należą:

Najczęstszymi składnikami żywności, które mogą uszkodzić wyściółkę jelitową, są białka znajdujące się w niełuskanych ziarnach, cukier, GMO i konwencjonalny nabiał.

Problem z nieprzesianymi ziarnami polega na tym, że zawierają one duże ilości blokerów składników odżywczych zwanych fitynianami i lektynami. Lektyny są białkami wiążącymi cukier, które działają jako naturalny system obronny roślin, chroniący je przed zewnętrznymi najeźdźcami, takimi jak pleśń i pasożyty.

To dobra wiadomość dla roślin, ale zła dla twojego organizmu.

Twoja wyściółka przewodu pokarmowego jest pokryta komórkami zawierającymi cukier, które pomagają rozkładać pokarm. Lektyny krążą w tym obszarze, a kiedy przyczepiają się do wyściółki przewodu pokarmowego, uszkadzają jelita, powodując stan zapalny.

Lektyny i pokarmy, które powodują nieszczelne jelita

Lektyny znajdują się w wielu produktach spożywczych, nie tylko w zbożach. Jeśli są spożywane w mniejszych ilościach, Twój organizm poradzi sobie z nimi doskonale. Jednak pokarmy zawierające duże ilości lektyn, takie jak pszenica, ryż, orkisz i soja, są bardziej problematyczne.

Kiełkowanie i fermentacja zbóż zmniejsza ilość fitynianów i lektyn oraz sprawia, że żywność ta jest łatwiejsza do strawienia.

Żywność GMO i hybrydyzowana zawiera najwięcej lektyn, ponieważ została zmodyfikowana w celu zwalczania insektów.

Ponadto, zboża zawierające gluten uszkadzają wyściółkę jelit, powodując nieszczelność jelit. Więc podczas gdy pracujesz, aby uzdrowić swój system, trzymaj się z dala od wszystkich ziaren, zwłaszcza tych, które zawierają gluten, jak pszenica. Gdy Twoje jelita będą zdrowe, możesz dodać z powrotem ziarna, które zostały sfermentowane i wykiełkowały, aby od czasu do czasu je zjeść.

Konwencjonalne mleko krowie jest kolejnym pokarmem, który może powodować nieszczelność jelit. Składnikiem nabiału, który zaszkodzi Twoim jelitom jest białko kazeina A1. Ponadto proces pasteryzacji niszczy ważne enzymy, co sprawia, że cukry takie jak laktoza są bardzo trudne do strawienia. Z tego powodu polecam kupować wyłącznie nabiał surowy i od: krów A2, kóz, owiec lub bawołów.

Cukier to kolejna substancja, która spowoduje spustoszenie w Twoim układzie trawiennym. Cukier będzie karmić wzrost drożdży, candidy i złych bakterii, które będą dalej uszkadzać jelita. Złe bakterie wytwarzają toksyny zwane egzotoksynami, które uszkadzają zdrowe komórki i mogą wydziurawić ścianę jelita.

Inne czynniki, które powodują nieszczelne jelita

Przewlekły stres —  Przewlekły stres z czasem osłabia Twój system odpornościowy, który paraliżuje twoją zdolność do walki z obcymi najeźdźcami, takimi jak złe bakterie i wirusy, prowadząc do stanów zapalnych i nieszczelnych jelit. Aby zmniejszyć stres polecam więcej snu, zaplanuj zabawę w tygodniu, odpoczywaj jeden dzień w tygodniu, medytuj nad Pismem Świętym i przebywaj z osobami pozytywnymi, podnoszącymi na duchu ludźmi.

Toksyny — Każdego roku stykamy się z ponad 80 000 substancjami chemicznymi i toksynami, ale najgorszymi sprawcami powodującymi nieszczelność jelit są antybiotyki, pestycydy, woda z kranu, aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Polecam zakup wysokiej jakości filtra do wody, aby wyeliminować chlor i fluor i spojrzeć na naturalne zioła oparte na roślinach, aby zmniejszyć stan zapalny w organizmie.

Dysbioza –  Wreszcie, jedną z głównych przyczyn nieszczelności jelit jest stan zwany dysbiozą, co oznacza brak równowagi między korzystnymi i szkodliwymi gatunkami bakterii w jelitach. Dla wielu osób ten brak równowagi może zacząć się już w momencie narodzin, z powodu cesarskiego cięcia lub dlatego, że matka nie miała zdrowych jelit

Nieszczelne jelita i mózg

Nieszczelne jelito może wpływać na mózg. Jeśli kiedykolwiek widziałeś dziecko z autyzmem doświadczające huśtawki nastroju, może to być spowodowane przepuszczalnością jelit. Dieta bezglutenowa i bezkazeinowa okazała się skuteczna w przypadku wielu dzieci z autyzmem, ponieważ białka te mogą przeciekać przez jelita, a następnie ponownie krążyć i działać na mózg.

Z tego powodu nieszczelne jelito powiązano z innymi zaburzeniami psychologicznymi, takimi jak lęk, depresja i choroba afektywna dwubiegunowa. Tak więc w wielu przypadkach, jeśli możesz uleczyć jelita, możesz uleczyć mózg.

4-etapowy plan uzdrowienia nieszczelnego jelita

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje sposób leczenia nieszczelnego jelita. Proces składa się z czterech kroków, który obejmuje:

  1. USUŃ pokarmy i czynniki, które uszkadzają jelita
  2. ZASTĄP produkty lecznicze
  3. NAPRAWA za pomocą specjalnych suplementów
  4. REBALANS z probiotykami

Pamiętaj, że najważniejsze pokarmy, które powodują nieszczelne jelita, to cukier, zboża, konwencjonalne mięso, konwencjonalne produkty mleczne i żywność GMO. Najczęstsze narażenia na toksyny, które należy wyeliminować, to woda z kranu, pestycydy, NLPZ i antybiotyki, ale pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli przepisał je dla Ciebie.

Dieta na nieszczelne jelita i 5 uzdrawiających pokarmów

Bulion kostny — Bulion z kości zawiera kolagen oraz aminokwasy prolinę i glicynę, które mogą pomóc w leczeniu uszkodzonych ścian komórkowych.

Nabiał zawierający żywe kultury bakterii – zawiera zarówno probiotyki jak i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w uzdrowieniu jelit. Pasteryzowany kefir, jogurt, masło i surowy ser są jednymi z najlepszych.

Fermentowane Warzywa  – zawierają kwasy organiczne, które równoważą pH jelit oraz probiotyki wspierające pracę jelit.

Produkty kokosowe  – Wszystkie  produkty kokosowe są szczególnie dobre dla jelit. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w kokosie są łatwiejsze do strawienia niż inne tłuszcze, dzięki czemu lepiej chronią nieszczelne jelita. Ponadto kefir kokosowy zawiera probiotyki, które wspierają Twój układ trawienny.

Kiełkujące nasiona  – nasiona chia, siemię lniane i nasiona konopi, które zostały wykiełkowane, są doskonałym źródłem błonnika, który może wspomóc rozwój korzystnych bakterii. Jeśli jednak masz mocno nieszczelne jelita, być może będziesz musiał zacząć czerpać błonnik z warzyw i owoców gotowanych na parze.

Może być komiksem przedstawiającym niebo i tekst „NOWY SYSTEM DLA POLSKI”

Najlepsze suplementy do leczenia nieszczelnego jelita

Istnieje wiele suplementów, które wspomagają zdrowie układu pokarmowego, ale najbardziej korzystne to: L-glutamina, probiotyki, enzymy trawienne, sok z aloesu i korzeń lukrecji.

  1. Probiotyki  – Probiotyki są najważniejszym suplementem, który należy przyjmować, ponieważ pomagają uzupełniać dobre bakterie i wypierają złe. Warto zaopatrzyć się w probiotyki zarówno w formie pokarmu, jak i suplementu.
  2. Enzymy trawienne – Enzymy   trawienne (jedna lub dwie kapsułki na początku każdego posiłku) zapewniają, że pokarmy są w pełni strawione, zmniejszając ryzyko uszkodzenia ścian jelit przez częściowo strawione cząstki pokarmu i białka.
  3. L-Glutamina – L-Glutamina ma kluczowe znaczenie dla każdego programu mającego na celu leczenie nieszczelnego jelita. Glutamina jest niezbędnym aminokwasem, który działa przeciwzapalnie i jest niezbędny do wzrostu i naprawy wyściółki jelit. L-glutamina działa ochronnie i powleka ściany komórkowe, działając jako środek odstraszający czynniki drażniące.
  4. Korzeń lukrecji (DGL) –  Korzeń lukrecji jest adaptogennym ziołem, które pomaga zrównoważyć poziom kortyzolu i poprawia produkcję kwasu w żołądku. Korzeń lukrecji wspomaga naturalne procesy organizmu w celu utrzymania błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. To zioło jest szczególnie korzystne, jeśli czyjeś nieszczelne jelito jest spowodowane przez stres emocjonalny.
  5. Kwercetyna –  Wykazano, że kwercetyna poprawia funkcję bariery jelitowej poprzez uszczelnienie jelita. Stabilizuje również komórki tuczne i zmniejsza uwalnianie histaminy, która jest powszechna w nietolerancji pokarmowej. Nowe badania wykazały również jej skuteczność w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Polecam również artykuł: “Zdrowie zaczyna się w jelicie.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/4-steps-heal-leaky-gut-and-autoimmune-disease

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązu
je!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x