Menu

Stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu u kobiet

3 września, 2020 - Antybiotyki
Stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu u kobiet

Badanie przeprowadzone u prawie 36 500 kobiet wykazało, że przyjmowanie przez długi czas antybiotyków, zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Badanie, opublikowane w European Heart Journal , wykazało, że kobiety w wieku 60 lat lub starsze, które przyjmowały przez dwa miesiące lub dłużej antybiotyki, miały największe ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Długi czas stosowania antybiotyków wiązał się również ze zwiększonym ryzykiem choroby u kobiet w wieku 40–59 lat.

Profesor Lu Qi, dyrektor Tulane University Obesity Research Center w Nowym Orleanie, powiedział, że prawdopodobnie powodem, dla którego stosowanie antybiotyków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, jest to, że antybiotyki zmieniają równowagę mikrośrodowiska w jelitach, niszcząc „dobre” bakterie probiotyczne i zwiększając przez to częstość występowania wirusów, bakterii lub innych mikroorganizmów, które mogą powodować choroby.

„Stosowanie antybiotyków jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zmianę równowagi mikroorganizmów w jelitach. Poprzednie badania wykazały związek między zmianami w środowisku mikrobiotycznym jelita a stanem zapalnym i zwężeniem naczyń krwionośnych, udarem i chorobami serca” – powiedział.

Naukowcy przebadali 36 429 pielęgniarek, które od 2004 r. do 2012 r., wypełniały stosowne kwestionariusze. W 2004 r. kobiety miały 60 lat lub więcej i były pytane o stosowanie antybiotyków, gdy były młode (20-39 lat), w średnim wieku (40-59 lat) lub starsze (od 60 lat). Naukowcy podzielili je na cztery grupy: pierwsza – nigdy nie brała antybiotyków, druga – brała je przez okres krótszy niż 15 dni, trzecia – od 15 dni do dwóch miesięcy, natomiast czwarta – dwa miesiące lub dłużej.

Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego prawie osiem lat, podczas którego kobiety kontynuowały wypełnianie kwestionariuszy co dwa lata, u 1056 uczestników rozwinęła się choroba sercowo-naczyniowa.

Po dostosowaniach uwzględniających czynniki, które mogą mieć wpływ na ich wyniki, takie jak wiek, rasa, płeć, dieta i styl życia, przyczyny stosowania antybiotyków, nadwaga lub otyłość, inne choroby i stosowanie leków, naukowcy odkryli, że kobiety stosujące antybiotyki przez okresy dwa miesiące lub dłużej w późnej dorosłości były o 32% bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż kobiety, które nie stosowały antybiotyków. Kobiety, które przyjmowały antybiotyki dłużej niż dwa miesiące w średnim wieku, miały o 28% większe ryzyko w porównaniu do kobiet, które tego nie robiły.

Odkrycia te oznaczają, że wśród kobiet, które przyjmują antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej pod koniec dorosłości, u sześciu kobiet na 1000 wystąpi choroba sercowo-naczyniowa, w porównaniu do trzech na 1000 kobiet, które nie przyjmowały antybiotyków.

Pierwszym autorem badania jest dr Yoriko Heianza – pracownik naukowy na Uniwersytecie Tulane. Powiedziała: „Badając czas stosowania antybiotyków na różnych etapach dorosłości, odkryliśmy związek między długotrwałym stosowaniem w średnim wieku i późniejszym życiu a zwiększonym ryzykiem udaru i chorób serca w ciągu następnych ośmiu lat. Podobnie jak kobiety, które z wiekiem częściej zażywały antybiotyki, czasem przez dłuższy czas, co sugeruje, że skumulowany efekt może być przyczyną silniejszego powiązania w starszym wieku między stosowaniem antybiotyków a chorobą sercowo-naczyniową”.

Najczęstszymi przyczynami stosowania antybiotyków były infekcje dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych i problemy z zębami.

Badanie to jest największym prospektywnym badaniem mającym na celu przeanalizowanie związku między stosowaniem antybiotyków a ryzykiem chorób serca i udaru mózgu oraz analizę czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki, takie jak styl życia, dieta, wiek, inne choroby i stosowanie leków.

Ze względu na to, że wszystkie kobiety były pracownikami służby zdrowia, były w stanie dostarczyć dokładniejszych informacji na temat stosowania leków niż w populacji ogólnej. Ponieważ badanie dotyczyło tylko kobiet w średnim i starszym wieku, więc jego wyników nie mozna łączyć u kobiet młodszych i mężczyzn.

Profesor Qi podsumował: „To badanie obserwacyjne, więc nie może wykazać, że antybiotyki powodują choroby serca i udar, tylko że istnieje związek między nimi. Możliwe, że kobiety, które zgłosiły stosowanie antybiotyków, były narażone na inne czynniki, których nie byliśmy w stanie uwzględnić, a mogły one wpłynąć na wyniki.”

„Nasze badanie sugeruje, że antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy są absolutnie niezbędne. Biorąc pod uwagę ich potencjalne działania niepożądane, to im krótszy czas stosowania antybiotyków, tym lepiej”.

Źródło: https://medicalxpress.com/news/2019-04-antibiotic-linked-greater-heart-women.html

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x