
Badanie przeprowadzone u prawie 36 500 kobiet wykazało, że przyjmowanie przez długi czas antybiotyków, zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Badanie, opublikowane w European Heart Journal , wykazało, że kobiety w wieku 60 lat lub starsze, które przyjmowały przez dwa miesiące lub dłużej antybiotyki, miały największe ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Długi czas stosowania antybiotyków wiązał się również ze zwiększonym ryzykiem choroby u kobiet w wieku 40–59 lat.
Profesor Lu Qi, dyrektor Tulane University Obesity Research Center w Nowym Orleanie, powiedział, że prawdopodobnie powodem, dla którego stosowanie antybiotyków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, jest to, że antybiotyki zmieniają równowagę mikrośrodowiska w jelitach, niszcząc „dobre” bakterie probiotyczne i zwiększając przez to częstość występowania wirusów, bakterii lub innych mikroorganizmów, które mogą powodować choroby.
„Stosowanie antybiotyków jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zmianę równowagi mikroorganizmów w jelitach. Poprzednie badania wykazały związek między zmianami w środowisku mikrobiotycznym jelita a stanem zapalnym i zwężeniem naczyń krwionośnych, udarem i chorobami serca” – powiedział.
Naukowcy przebadali 36 429 pielęgniarek, które od 2004 r. do 2012 r., wypełniały stosowne kwestionariusze. W 2004 r. kobiety miały 60 lat lub więcej i były pytane o stosowanie antybiotyków, gdy były młode (20-39 lat), w średnim wieku (40-59 lat) lub starsze (od 60 lat). Naukowcy podzielili je na cztery grupy: pierwsza – nigdy nie brała antybiotyków, druga – brała je przez okres krótszy niż 15 dni, trzecia – od 15 dni do dwóch miesięcy, natomiast czwarta – dwa miesiące lub dłużej.
Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego prawie osiem lat, podczas którego kobiety kontynuowały wypełnianie kwestionariuszy co dwa lata, u 1056 uczestników rozwinęła się choroba sercowo-naczyniowa.
Po dostosowaniach uwzględniających czynniki, które mogą mieć wpływ na ich wyniki, takie jak wiek, rasa, płeć, dieta i styl życia, przyczyny stosowania antybiotyków, nadwaga lub otyłość, inne choroby i stosowanie leków, naukowcy odkryli, że kobiety stosujące antybiotyki przez okresy dwa miesiące lub dłużej w późnej dorosłości były o 32% bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż kobiety, które nie stosowały antybiotyków. Kobiety, które przyjmowały antybiotyki dłużej niż dwa miesiące w średnim wieku, miały o 28% większe ryzyko w porównaniu do kobiet, które tego nie robiły.
Odkrycia te oznaczają, że wśród kobiet, które przyjmują antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej pod koniec dorosłości, u sześciu kobiet na 1000 wystąpi choroba sercowo-naczyniowa, w porównaniu do trzech na 1000 kobiet, które nie przyjmowały antybiotyków.
Pierwszym autorem badania jest dr Yoriko Heianza – pracownik naukowy na Uniwersytecie Tulane. Powiedziała: „Badając czas stosowania antybiotyków na różnych etapach dorosłości, odkryliśmy związek między długotrwałym stosowaniem w średnim wieku i późniejszym życiu a zwiększonym ryzykiem udaru i chorób serca w ciągu następnych ośmiu lat. Podobnie jak kobiety, które z wiekiem częściej zażywały antybiotyki, czasem przez dłuższy czas, co sugeruje, że skumulowany efekt może być przyczyną silniejszego powiązania w starszym wieku między stosowaniem antybiotyków a chorobą sercowo-naczyniową”.
Najczęstszymi przyczynami stosowania antybiotyków były infekcje dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych i problemy z zębami.
Badanie to jest największym prospektywnym badaniem mającym na celu przeanalizowanie związku między stosowaniem antybiotyków a ryzykiem chorób serca i udaru mózgu oraz analizę czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki, takie jak styl życia, dieta, wiek, inne choroby i stosowanie leków.
Ze względu na to, że wszystkie kobiety były pracownikami służby zdrowia, były w stanie dostarczyć dokładniejszych informacji na temat stosowania leków niż w populacji ogólnej. Ponieważ badanie dotyczyło tylko kobiet w średnim i starszym wieku, więc jego wyników nie mozna łączyć u kobiet młodszych i mężczyzn.
Profesor Qi podsumował: „To badanie obserwacyjne, więc nie może wykazać, że antybiotyki powodują choroby serca i udar, tylko że istnieje związek między nimi. Możliwe, że kobiety, które zgłosiły stosowanie antybiotyków, były narażone na inne czynniki, których nie byliśmy w stanie uwzględnić, a mogły one wpłynąć na wyniki.”
„Nasze badanie sugeruje, że antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy są absolutnie niezbędne. Biorąc pod uwagę ich potencjalne działania niepożądane, to im krótszy czas stosowania antybiotyków, tym lepiej”.
Polecam również artykuł: “Antybiotyki mają negatywny wpływ na zdrowie dzieci.“
Źródło: https://medicalxpress.com/news/2019-04-antibiotic-linked-greater-heart-women.html
Swobodny dostęp do zdrowia naturalnego musi stać się prawem człowieka!
Wraz ze złożeniem mojego podpisu domagam się od mojego własnego rządu oraz rządów wszystkich krajów świata:
- Ogłoszenia nieograniczonego dostępu do opartego na nauce zdrowia naturalnego jako niezbywalnego prawa człowieka, zarówno dla mojego, jak i wszystkich przyszłych pokoleń!
- Promowania profilaktycznych i terapeutycznych korzyści dla zdrowia płynących ze stosowania mikroskładników odżywczych na wszystkich poziomach badań medycznych, edukacji zdrowotnej i polityki zdrowia publicznego!
- Uczynienia z profilaktyki i eliminacji chorób priorytetu dla krajowych i międzynarodowych polityk opieki zdrowotnej!
Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!
- Leki zakłócają skuteczność podstawowych mikroskładników odżywczychNaturalne mikroelementy, w przeciwieństwie do leków, niezbędne są do optymalnego funkcjonowania naszych komórek. Nie moglibyśmy bez nich przeżyć. Leki natomiast są zazwyczaj substancjami syntetycznymi, które mogą powodować wiele skutków ubocznych i interakcji w organizmie. Na dodatek zwykle są w stanie jedynie zamaskować lub złagodzić objawy. Tak więc, podczas gdy wiele mikroelementów jest niezbędnych dla organizmu, […]
- Długotrwałe stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubegoNowe badanie wykazało, że osoby przyjmujące antybiotyki przez długi okres czasu mają zwiększone ryzyko rozwoju polipów w okrężnicy, znanego prekursora raka jelita grubego. Badania opublikowane w czasopiśmie “Gut” dodatkowo zwiększają wagę dowodów na to, że utrzymanie zdrowej mikroflory jelitowej może odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu nowotworów. Biorąc pod uwagę rosnącą na całym świecie odporność na […]
- Tylko jeden na 10 zabiegów medycznych poparty jest wysokiej jakości dowodami„Nowa analiza opublikowana w Journal of Clinical Epidemiology wykazała, że zaledwie 9,9 procent zabiegów medycznych jest popartych wysokiej jakości dowodami”. [źródło: Medicalexpress.com] Podejscie Medycyny komórkowej Publikacja tej nowej analizy jest następstwem poprzednich badań z 2019 r., w których zidentyfikowano prawie 400 powszechnych praktyk medycznych, które uznano za nieskuteczne. Choroby układu krążenia były najczęstszą dziedziną, w […]
- Stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu u kobietBadanie przeprowadzone u prawie 36 500 kobiet wykazało, że przyjmowanie przez długi czas antybiotyków, zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Badanie, opublikowane w European Heart Journal , wykazało, że kobiety w wieku 60 lat lub starsze, które przyjmowały przez dwa miesiące lub dłużej antybiotyki, miały największe ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Długi czas stosowania antybiotyków wiązał […]
- Porażka medycyny konwencjonalnej: mniej ludzi umiera, gdy lekarze strajkująLekarze rezydenci pracujący w nigeryjskich szpitalach publicznych, przystąpili niedawno do strajku, w którym domagali się wyższych płac oraz zapewnienia sprzętu ochrony osobistej. Strajk prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Rezydentów, jeden z największych związków zawodowych lekarzy w Nigerii, obejmował tych, którzy leczyli pacjentów z koronawirusem. Chociaż zaniepokojenie opinii publicznej strajkiem było powszechne i towarzyszyły mu obawy o wzrost […]
- Antybiotyki mają negatywny wpływ na zdrowie dzieciLekarze rodzinni w Wielkiej Brytanii co roku przeprowadzają ponad 300 milionów konsultacji z pacjentami, a co najmniej jedna czwarta z nich dotyczy dzieci. Prawie dwie trzecie takich wizyt dotyczą kaszlu, bólu gardła lub bólu ucha, bo są to najczęstsze dolegliwości małych dzieci. Lekarze i pielęgniarki grupują te rodzaje chorób jako ostre infekcje dróg oddechowych. Uważa […]