Menu

Fakty na temat bezpieczeństwa witamin

21 lipca, 2019 - Bezpieczeństwo witamin
Fakty na temat bezpieczeństwa witamin

Wielokrotnie media masowego przekazu przedstawiają niepokojące artykuły o rzekomych zagrożeniach związanych z przyjmowaniem suplementów witaminowych. Niezmiennie artykuły te są albo bezzasadne, albo przesadzają i błędnie interpretują wspomniane badania. Natomiast znacznie mniej są nagłaśniane informacje o tym, że niedostateczne spożycie witamin przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych. Oraz o tym, że regularna suplementacja mikroskładnikami odżywczymi wykazuje imponujące korzyści zdrowotne.

Jakie są fakty?

Nawet w krajach, w których dostęp do żywności nie stanowi problemu, niedobory witamin są powszechne. Jednym z takich przykładów, pochodzącym z Polski, jest badanie opublikowane w 2012 r. przez dr M. Gilla i jego współpracowników. Badanie to pokazało, że nawet wśród studentek Wydziału Biologii i Rolnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego występują poważne niedobory witamin. Zwłaszcza witaminy D, witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza, potasu, wapnia i magnezu. U mężczyzn stwierdzono te same niedobory mikroskładników pokarmowych, a ponadto niedobór witaminy C (76%). Dane te są z pewnością alarmujące, ponieważ niedobory tych ważnych mikroelementów były obecne u młodych ludzi. Statystyki są jeszcze bardziej niepokojące w przypadku niedoborów witamin i mikroelementów u dzieci. Zwłaszcza u osób cierpiących na różne problemy zdrowotne oraz u osób starszych.

Bezpieczeństwo suplementacji witaminami

Jakie są fakty dotyczące bezpieczeństwa witamin przyjmowanych w dawkach wyższych niż oficjalnie zalecanych (RDA)? Jednym z najlepszych krajów do tej oceny są Stany Zjednoczone, gdzie stosowanie witamin i innych substancji naturalnych nie podlega tak rygorystycznym przepisom jak w UE. W USA każdy może kupować suplementy zawierające składniki odżywcze w znacznie większych dawkach niż te dozwolone w UE. Ponadto Stany Zjednoczone są krajem, w którym około 68% populacji suplementuje się witaminami.

Oto, co mówią statystyki USA na temat przypadków śmierci osób przyjmujących witaminy:

  • W 2010 r. ani jedna osoba nie zmarła w wyniku przyjmowania witamin (Bronstein AC, i in. (2011) Clin. Toxicol. 49 (10), 910-941)
  • W 2004 r. śmierć 3 osób przypisano spożyciu witamin (spośród nich 2 osoby zginęły w wyniku mega dawek witaminy D i E, a jedna osoba w wyniku przedawkowania żelaza i fluoru). Dane z: Raport roczny dotyczący systemu kontroli narażenia na działanie toksyczności w 2004 r.

Podobnie wygląda to w Europie, co potwierdzono w oświadczeniu Grahama Keena, dyrektora Stowarzyszenia Producentów Żywności dla Zdrowia w Wielkiej Brytanii. Stosowanie naturalnych substancji ma tutaj wysoki poziom bezpieczeństwa: „Dane opublikowane przez Agencja Food Standard pokazuje, że w ciągu ostatnich 11 lat wystąpiło tylko 11 przypadków niepożądanych reakcji na suplementy, z których większość dotyczyła kategorii niskiego ryzyka dla zdrowia. W porównaniu z żywnością i lekami suplementy mają świetny wynik bezpieczeństwa”.

Dla porównania:

  • W roku 2004 około 19 250 osób zmarło z powodu przypadkowego zatrucia substancjami chemicznymi lub narkotykami. (Narodowe Centrum Statystyki Zdrowia USA).
  • Nawet spożycie popularnego leku bez recepty, takiego jak aspiryna, spowodowało śmierć 59 osób w 2003 r., podczas gdy 147 zmarło w wyniku przyjmowania leków zawierających acetaminofen (Watson WA, et al (2004) Am J Emergency Medicine 22 (5), 335-404)
  • Co więcej, każdego roku około 104 000 osób umiera w Stanach Zjednoczonych z powodu skutków ubocznych leków przyjmowanych zgodnie z instrukcjami ich producentów (JAMA, 1998).

Informacje dotyczące niepożądanych reakcji na witaminy, które obecnie pojawiają się w środkach masowego przekazu, są ogólnie przedstawiane jako „artykuły szokujące” z oczywistym celem rozprzestrzeniania strachu u ludzi.

Wiele skojarzeń powstałych między reakcjami niepożądanymi a spożyciem mikroskładników odżywczych jest bezpodstawnych i ignoruje stan zdrowia osób dotkniętych chorobą. Przyjmowanie pojedynczej witaminy, zgodnie z koncepcją medycyny komórkowej, też nie jest optymalnym podejściem. Oto kilka faktów dotyczących bezpieczeństwa stosowania witaminy D (rozpuszczalnej w tłuszczach) oraz witamin B6 i B3 (rozpuszczalnych w wodzie):

Witamina D

Efekty toksyczne obserwowane przy użyciu około 50 000 IU dziennie przez kilka miesięcy lub przy 300 000 IU w pojedynczej dawce. Jeśli przeciętny suplement zawiera 600 IU na kapsułkę dla witaminy D3, trzeba by wziąć aż 83 tabletki każdego dnia, aby osiągnąć poziom 50 000 IU i kontynuować to przez kilka miesięcy. W praktyce jest to prawie niemożliwe. Nawet jeśli dostępne są suplementy zawierające 2000 IU witaminy D, należałoby systematycznie przyjmować do 25 kapsułek dziennie, aby osiągnąć dawkę 50 000 IU. Oczywiście wysokie dawki witaminy D mogą być zalecane przez lekarza i podawane dożylnie. W praktyce, dawka 300 000 jm witaminy D pobrana w ciągu 24 godzin musi być podana przez lekarza.

Witamina B6

Górny bezpieczny poziom ustanowiony w 1998 r. przez Amerykańską Radę ds. Żywności i Żywienia (FNB) wynosi 100 mg dziennie, podczas gdy RDA dla osób w wieku 19-70 lat wynosi około 1,5 mg. Wśród objawów związanych ze stosowaniem około 1000 mg witaminy B6 dziennie przez okres ponad 2 lat znajdują się neuropatie, które ustępują po odstawieniu tej witaminy. Ponownie, takie objawy obserwowano dopiero po przyjęciu wielu tabletek dziennie przez okres kilku lat.

Witamina B3 (niacyna)

Niacyna jest często cytowana jako niebezpieczna z powodu objawów „uderzeń gorąca”, które występują u niektórych pacjentów przyjmujących ją w dużych dawkach. Jednakże, podczas gdy wzrost napływu krwi wynikający z tego może wywołać uczucie ciepła, witamina ta jest bardzo skuteczna w relaksacji naczyń krwionośnych. Niacyna bierze udział w ponad 400 różnych reakcjach metabolicznych w naszych komórkach organizmu i jest szczególnie skuteczna w regulacji metabolizmu lipidów poprzez zmniejszenie tzw. „złego cholesterolu” (LDL) i zwiększenie „dobrego cholesterolu” (HDL). Lekarze zalecają niacynę w dawkach około 2000-3000 mg dziennie przez prawie 50 lat. U wielu pacjentów nie powoduje żadnych objawów niepożądanych. Z drugiej strony, niektórzy ludzie, wrażliwi na jego skutki, mogą dostać uderzenia gorąca nawet przy znacznie niższych dawkach, zwłaszcza gdy biorą niacynę z kawą lub na pusty żołądek.

Uderzenia gorąca można złagodzić, jeśli dawka niacyny jest stopniowo zwiększana przez kilka tygodni. Ponadto niższe dawki przyjmowane wraz z witaminą C mają dobry wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a jednocześnie zmniejszają ryzyko uderzeń gorąca. RDA dla niacyny wynosi 20 mg dziennie, a górna dawka spożycia została ustalona na poziomie 35 mg przez władze USA. Jednak popularne na rynku amerykańskim suplementy witamin z grupy B, zazwyczaj zawierają niacynę w ilości 50 mg lub 100 mg.

Podsumowując

Większość zgłaszanych skutków ubocznych witamin była zwykle związana z przyjmowaniem dużych dawek indywidualnych mikroelementów (szczególnie syntetycznych) przez długi czas. Jednak wszystkie szlaki metaboliczne w komórkach naszego ciała opierają się na interakcji (synergii) wielu różnych mikroelementów. Innowacyjne podejście medycyny komórkowej wyraźnie pokazuje, że optymalnego zdrowia nie można osiągnąć za pomocą jednej substancji. Zamiast tego, dla optymalnej i zrównoważonej funkcji komórek, potrzebujemy szerokiej gamy starannie wyselekcjonowanych związków naturalnych. Naturalne związki połączone ze sobą w synergii nie wymagają przyjmowania ekstremalnych dawek do uzyskania maksymalnej skuteczności. Wykorzystanie w ten sposób synergii mikroskładników odżywczych eliminuje również wszelkie niekorzystne skutki i zwiększa korzyści zdrowotne.

Witaminy są bardzo bezpiecznymi substancjami, a ich korzyści dla naszego zdrowia są bezsporne. Co ciekawe, korzyści z dodawania witamin do żywności dla psów i kotów nie są poddawane tak znaczącej krytyce. Mało tego, przedstawiane są jako korzystne dla zdrowia i długowieczności naszych zwierząt.

W rzeczywistości witaminy są niebezpieczne TYLKO dla biznesu farmaceutycznego i opatentowanych leków farmaceutycznych.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2013/08/commentary-on-the-safety-of-vitamins

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
2
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x