Menu

Brytyjskie czasopismo medyczne przyznaje, że przemysł farmaceutyczny skorumpował medycynę

17 kwietnia, 2022 - Przemysł farmaceutyczno-chemiczny
Brytyjskie czasopismo medyczne przyznaje, że przemysł farmaceutyczny skorumpował medycynę

Nie jest tajemnicą, że czasopisma medyczne są w dużej mierze uzależnione od dochodów z reklam zamieszczanych w nich przez firmy farmaceutyczne. Ich uzależnienie od takiej reklamy daje przewidywalny efekt polegający na zminimalizowaniu, a nawet wyeliminowaniu krytyki przemysłu farmaceutycznego, aby to lukratywne źródło finansowania nie zostało wycofane. Rzadki wyjątek pojawił się niedawno w British Medical Journal (BMJ), jednym z najpoczytniejszych czasopism medycznych na świecie, w którym opublikowano artykuł opiniotwórczy, w którym stwierdzono, że medycyna oparta na dowodach została skorumpowana przez interesy korporacji, nieudane regulacje prawne i komercjalizację środowisk akademickich.

Jak przyznają w artykule autorzy BMJ, dzisiejsza medycyna została w dużej mierze zdominowana przez niewielką liczbę bardzo dużych firm farmaceutycznych, które konkurując ze sobą o udział w rynku, skutecznie jednoczą się w wysiłkach na rzecz rozszerzenia globalnego rynku leków. Autorzy twierdzą, że zamiast przynosić korzyści przede wszystkim pacjentom, interesy finansowe biorą obecnie górę nad dobrem wspólnym. Co istotne, obserwacje te pokrywają się z tym, o czym dr Rath i nasza organizacja mówią już od ponad dwóch dekad.

Jak słusznie zauważono w artykule, postęp naukowy w medycynie jest hamowany przez własność danych i wiedzy (patenty), ponieważ przemysł farmaceutyczny ukrywa negatywne wyniki badań, nie informuje o zdarzeniach niepożądanych i nie udostępnia surowych danych środowisku naukowemu. W wielu przypadkach, jak już wcześniej podkreślaliśmy, oznacza to, że wyniki badań nad lekami są w istocie sfałszowane.

Autorzy BMJ opisują dalej, w jaki sposób pacjenci umierają z powodu niekorzystnego wpływu interesów komercyjnych na program badań, uniwersytety i organy regulacyjne. Trafnie zauważają także, że odpowiedzialność przemysłu farmaceutycznego wobec udziałowców oznacza, że lojalność wobec produktu i propaganda public relations mają pierwszeństwo przed rzetelnością naukową.

Szczególnie ostro krytykuje się zawłaszczenie środowiska akademickiego przez firmy farmaceutyczne. Autorzy wyjaśniają, że uniwersytety aktywnie poszukują finansowania farmaceutycznego na zasadach komercyjnych. W rezultacie, jak twierdzą autorzy badania, wydziały uniwersyteckie stały się instrumentami przemysłu farmaceutycznego, a badania prowadzone przez firmy farmaceutyczne są najczęściej opisywane nazwiskami starszych pracowników akademickich. Poprzez kontrolę firm farmaceutycznych nad programem badań i pisanie artykułów do czasopism medycznych wielu pracowników akademickich funkcjonuje jako agenci promujący produkty farmaceutyczne.

Brak rozwiązania głównego problemu

Chociaż autorzy BMJ przedstawiają swoje propozycje rozwiązań w zakresie reformy przemysłu farmaceutycznego, ich pomysły nie rozwiązują głównego problemu, ponieważ zasadniczo popełniają błąd polegający na założeniu, że medycyna farmaceutyczna jest w stanie wyeliminować choroby. W rzeczywistości jednak zapobieganie rozwojowi chorób przewlekłych nie leży w finansowym interesie przemysłu farmaceutycznego. Wręcz przeciwnie, utrzymywanie i pogłębianie chorób jest warunkiem koniecznym dla rozwoju finansowego tej branży. Wyjaśnia to nie tylko, dlaczego większość sprzedawanych obecnie leków na receptę nie ma udowodnionej skuteczności i jedynie zwalcza objawy, ale także dlaczego, zajmując się główną przyczyną chorób, oparte na nauce naturalne terapie zdrowotne stanowią egzystencjalne zagrożenie dla przemysłu farmaceutycznego. Sugeruje to również, dlaczego w czasopismach BMJ nie poświęca się tyle samo miejsca naturalnym metodom leczenia.

Starsi czytelnicy zapewne pamiętają, że dr Rath zajmował się wcześniej tą sprawą bezpośrednio z BMJ i jego ówczesną redaktorką, Fioną Godlee. Po tym, jak BMJ opublikowało fałszywe zarzuty dotyczące dr. Ratha w 2006 r. i zostało zmuszone do ich wycofania, a także do publicznych przeprosin i wypłaty odszkodowania za wyrządzone szkody, dr Rath napisał do pani Godlee, z propozycją nowego sposobu postępowania, w którym zobowiązałaby się do zapewnienia równej ilości miejsca doniesieniom naukowym i medycznym z dziedziny badań nad mikroelementami. Jednak od tego czasu BMJ nie zdołał nawet zbliżyć się do osiągnięcia tego celu.

W związku z tym, chociaż niewątpliwie krokiem naprzód dla BMJ jest opublikowanie artykułu przyznającego, że przemysł farmaceutyczny skorumpował praktykę medyczną, to samo w sobie nie wystarczy. Dopóki BMJ nie da należytego uznania dla rozwijającej się dziedziny badań mikroelementów opartych na podstawach naukowych, dopóty interesy farmaceutyczne będą nadal dominować nad wspólnym dobrem. Pacjenci, ich rodziny i lekarze z pewnością zasługują na coś lepszego.

Polecam również artykuł: “Cała prawda o przemyśle farmaceutycznym.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2022/04/british-medical-journal-admits-drug-industry-has-corrupted-medicine/

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x