Menu

E-papierosy uwalniają przerażające ilości metali ciężkich

29 czerwca, 2024 - Zagrożenie dla zdrowia
E-papierosy uwalniają przerażające ilości metali ciężkich

Podczas gdy stopniowe odchodzenie od tradycyjnych papierosów zostało uznane za osiągnięcie przyczyniające się do poprawy zdrowia, wybrana alternatywa jest równie niebezpieczna i alarmująca. Jeśli palisz e-papierosy (e-cigs), powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że przy każdym zaciągnięciu narażasz się na działanie niebezpiecznych chemikaliów i metali ciężkich.

Obecnie uważa się, że e-papierosy nie narażają palaczy na tysiące toksycznych związków, jakie zawiera konwencjonalny papieros, ale naukowcy dopiero zaczynają rozumieć toksyczność związaną z paleniem e-papierosów. Pod pewnymi względami te sztuczne produkty tytoniowe są równie niebezpieczne dla zdrowia co zwykłe papierosy, ale ich palenie może mieć inne konsekwencje.

Palenie tradycyjnych papierosów szkodzi prawie każdemu narządowi w Twoim organizmie i wywołuje wiele różnych chorób, w tym nowotwory, obniżoną czynność płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i chorobę wieńcową. Ostatnie badania opublikowane w Environmental Health Perspectives wykazały, że próbki pary i aerozolu pochodzące z e-papierosów zawierają metale ciężkie, niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Toksyczne metale ciężkie znalezione w parze z e-papierosów

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z John Hopkins Bloomberg School of Public Health. Zbadano urządzenia będące własnością 56 użytkowników i stwierdzono, że znaczna ich liczba generuje aerozol zawierający niebezpieczne ilości ołowiu, niklu, chromu i manganu.

Uczestnicy byli rekrutowani między innymi ze sklepów z e-papierosami w rejonie Baltimore. Urządzenia zostały przesłane do laboratorium, gdzie naukowcy przetestowali je na obecność 15 metali.

Wyniki były zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały minimalną ilość metali ciężkich w płynie do e-papierosów, ale znacznie większa ich ilość znajdowała się w cieczy, która była wystawiona na działanie cewek grzewczych.

Ta różnica sugeruje, że metale ciężkie pochodziły z cewek grzewczych znajdujących się w zbiorniku e-papierosa. Ponadto stężenia metali ciężkich były wyższe w urządzeniach, w których właściciele często zmieniają cewki. Spośród różnych metali wykrytych w aerozolu, najbardziej niepokojąca jest zawartość ołowiu, niklu, chromu i manganu, ponieważ są one wysoce toksyczne podczas wdychania.

Prawie 50% próbek oparów miało stężenia ołowiu wyższe niż limit ustalony przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Stężenia pozostałych trzech metali zbliżały się lub przekraczały granice bezpieczeństwa ustalone przez EPA.

Naukowcy zaobserwowali, że cewki grzejne zostały wykonane z niklu, chromu i kilku innych metali, co czyni je najbardziej oczywistym źródłem zanieczyszczenia. Jednak źródło ołowiu pozostaje tajemnicą.

Wdychany ołów może uszkodzić mózg i ośrodkowy układ nerwowy, a także nerki, wątrobę i kości.7 U dorosłych, ołów może kumulować się w zębach i kościach oraz pozostawać tam ukryty przez wiele lat. Może zostać ponownie aktywowany w czasie ciąży, zatruć rozwijające się dziecko i spowodować uszkodzenie mózgu płodu. Niepokojąca była również ilość arsenu wykrytego w zbiorniku i cieczy do napełniania w 10 z 56 urządzeń.

Naukowcy zasugerowali, że ważne jest ustalenie przyczyny obecności arsenu, ponieważ może on wywoływać raka, choroby układu krążenia i cukrzycę. Wcześniejsze badania wykazały, że e-papierosy uwalniają wysokie poziomy niklu, cynku i srebra. Główny autor jednego z badań skomentował to w następujący sposób: „Niektóre z tych metali są wyjątkowo toksyczne nawet w bardzo małych ilościach”.

Wdychanie oparów z e-papierosów jest niebezpieczne dla biernych palaczy

E-papierosy dostarczają nikotynę i inne chemikalia za pomocą podgrzanego płynu, ale nie spalają się tak, jak tradycyjne papierosy. Ciepło jest wytwarzane przez baterię, co tworzy aerozol zawierający nikotynę.

Gdy wdychasz opary, dostajesz nikotynę i substancje smakowo-zapachowe, doświadczając tego samego efektu działania nikotyny, ale bez narażenia na wysoki poziom wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które powstają podczas palenia tradycyjnych papierosów.

E-papierosy i parowniki mają różne kształty i rozmiary, ale wszystkie zawierają te same związki chemiczne w składzie. Podczas gdy użytkownik wdycha większość oparów i toksyn z aerozolu, część z nich przedostaje się również do środowiska, co wpływa na zdrowie osób postronnych. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, naukowcy przeprowadzili eksperymenty w biurach, w których wolontariusze palili tradycyjne papierosy i e-papierosy.

Analiza próbek powietrza wykazała, że para z papierosów elektronicznych miała dziesięciokrotnie niższą zawartość rakotwórczych cząstek stałych, ale ilość toksycznych metali wdychana przez biernych palaczy była znacznie wyższa niż w przypadku zwykłego dymu papierosowego.

W innym badaniu przyjrzano się strukturze urządzeń e-papierosów, sprawdzając, czy metale ciężkie zawarte w aerozolu pochodzą z komponentów urządzenia. Naukowcy stwierdzili, że czasami brakuje wszystkich elementów lub posiadali dowody ich używania przed zapakowaniem. Pierwiastki zidentyfikowane w aerozolu pochodzącym z e-papierosów powodowały choroby układu oddechowego.

Naukowcy stwierdzili również, że obecność cząstek krzemianu w aerozolu wskazuje na potrzebę lepszej kontroli jakości podczas projektowania i wytwarzania urządzeń, aby chronić zdrowie użytkowników i przypadkowych osób.

Osoby postronne mogą być uśpione fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, ponieważ opary z e-cigs często nie mają żadnego zapachu i szybko się rozpraszają. Jednak badania przeprowadzone przez naukowców z University of California w San Francisco pokazują, że e-cigs zanieczyszczają powietrze drobinami nikotyny i drobnymi cząstkami, które są łatwo przyswajane przez osoby postronne.

Pomimo niższego poziomu zanieczyszczenia nikotyną, naukowcy odkryli, że osoby narażone na zanieczyszczenie powietrza e-papierosami mają podobny poziom kotyniny, która jest miarą ilości nikotyny przyswojonej przez organizm, jak te narażone na tradycyjny dym papierosowy. Przyczyna tej rozbieżności pozostaje niejasna.

Wysoce reaktywne wolne rodniki są szkodliwe dla zdrowia

W badaniu zleconym przez japońskie Ministerstwo Zdrowia, naukowcy odkryli aldehyd octowy i formaldehyd w parze wytwarzanej przez kilka rodzajów urządzeń elektronicznych. Co najmniej jedna marka miała ponad 10-krotnie wyższy poziom czynników rakotwórczych niż tradycyjny papieros. Badacze z University of Louisville przeprowadzili analizę ilościową starszych i nowszych modeli wkładów do e-papierosów.

Starsze modele miały stałą moc baterii, podczas gdy urządzenia nowej generacji miały zmienną moc wyjściową, co pozwalało użytkownikowi na zwiększenie ciepła wytwarzanego przez akumulator. Emisje aldehydów ze wszystkich urządzeń, zarówno nowych, jak i starszych, stwarzają zagrożenie dla zdrowia użytkownika i osób postronnych.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wykryła zapobiegający zamarzaniu glikol dietylenowy we wkładach e-papierosów, który został powiązany z rakiem. Według Americans for Nonsmokers Rights, opary z papierosów elektronicznych zawierają co najmniej 10 substancji chemicznych, które zostały umieszczone na kalifornijskiej liście 65 substancji toksycznych dla układu rozrodczego i czynników rakotwórczych.

Diacetyl to sztuczny aromat stosowany przez producentów popcornu, który nadaje maślany smak popcornowi przygotowywanemu w mikrofali. Substancja chemiczna została powiązana z uszkodzeniem układu oddechowego i trwałym bliznowaceniem dróg oddechowych, stąd trafna nazwa „płuca z popcornu”. W ramach oceny 51 zapachów stosowanych w e-papierosach, naukowcy z Harvardu odkryli, że 47 z 51 zawiera substancje chemiczne, w tym diacetyl.

Substancje chemiczne zostały wykryte nie tylko w aromatach o „maślanym” zapachu, ale także w e-papierosach o smaku owocowym, alkoholu i cukierków.

Przeanalizowano aerozol uwalniany przez urządzenia e-cig i stwierdzono obecność wysoce reaktywnych form wolnych rodników. W tradycyjnym dymie papierosowym te wysoce reaktywne wolne rodniki są związane z rozwojem raka, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i chorobami serca.

Naukowcy odkryli, że ich poziom w e-papierosach był większy niż na skutek silnego zanieczyszczenia powietrza, ale mniejszy niż w tradycyjnym dymie papierosowym.

Jak sprawić, aby rzucenie palenia było łatwiejsze?

„Sekretem” rzucenia palenia jest najpierw poprawa stanu zdrowia, co ułatwi psychiczne i fizyczne rzucenie nałogu.

Aktywność fizyczna jest ważną częścią tego planu, ponieważ badania pokazują, że osoby, które angażują się w regularne treningi siłowe, podwajają wskaźnik powodzenia rzucenia palenia w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą.

Zdrowe odżywianie to kolejny kluczowy czynnik poprawy zdrowia i wzmocnienia zdolności do rzucenia palenia. Krótko mówiąc, jeśli chcesz rzucić palenie, oto podstawowe wskazówki na początek:

  • Opracuj odpowiedni schemat ćwiczeń. To jest twój sojusznik do walki z chorobą i uzależnieniem od papierosów. Trening siłowy jest ważny, ale pamiętaj również o włączaniu ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności, ćwiczeń wzmacniających mięśnie posturalne, rozciąganiu i regularnym ruchu (takim jak chodzenie i zmniejszenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej).
  • Znajdź zdrowe ujście dla emocji. Wiele osób używa do tego ćwiczeń, medytacji lub technik relaksacyjnych – wszystkie wymienione metody są świetne. Polecam również stosowanie Technik Emocjonalnej Wolności (EFT).

Pomoże to usunąć blokady emocjonalne z Twojego organizmu (z istnienia niektórych możesz nawet nie zdawać sobie sprawy), przywracając równowagę Twojego umysłu i ciała oraz pomagając porzucić nałóg i uniknąć zachcianek.

Kiedy regularnie będziesz robił te rzeczy, możesz zacząć myśleć o rzuceniu palenia. Obecnie wiele osób próbuje rzucić palenie poprzez gwałtowne i całkowite odstawienie papierosów.

Jeśli jesteś rodzicem, porozmawiaj z dziećmi o ryzyku jakie niesie ze sobą palenie papierosów, używanie tabaki i e-papierosów. Najłatwiejszym sposobem uniknięcia palenia jest nierozpoczynanie go.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2018/10/09/e-papierosy-toksyczne-metale-ciezkie.aspx

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x