Menu

Badania pokazują, że kuchenki mikrofalowe drastycznie zmniejszają składniki odżywcze w żywności

12 marca, 2022 - Zagrożenie dla zdrowia
Badania pokazują, że kuchenki mikrofalowe drastycznie zmniejszają składniki odżywcze w żywności

Czy wiesz, że podgrzewanie jedzenia w kuchence mikrofalowej jest jedną z najbardziej szkodliwych rzeczy, które możesz zrobić, aby obniżyć jakość żywności i zawarte w niej wartości odżywcze, wpływając negatywnie na swoje zdrowie?

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych potrawy przygotowywane były bez kuchenki mikrofalowej. Na kuchence gotowano wodę. Kurczak był pieczony w piekarniku. Warzywa były gotowane na parze, pieczone lub smażone. Jedzenie było całe i świeże. A potem nowoczesna nauka i technologia przyniosły nam kuchenkę mikrofalową, która może szybko podgrzać jedzenie, od 30 sekund do kilku minut.

Przemysł spożywczy deklaruje jednak, że podgrzewanie żywności w kuchence mikrofalowej chroni zawartość składników odżywczych w żywności. W jakiś sposób podczas degustacji potraw, które wyszły z kuchenki mikrofalowej, zmieniła się struktura, podobnie jak smak. Żywność gotowana lub podgrzewana w kuchence mikrofalowej stawała się gumowata i pozbawiona pikantnych zapachów, które pochodzą z wolniejszego i dłuższego gotowania.

Niemniej jednak ludzie kupowali aspekt wygody, szybkości, prostoty podgrzewania i spożywania gotowych potraw. Nauka wspierana przez przemysł spożywczy, nadal nas utwierdza, że podgrzewanie żywności w kuchence mikrofalowej przynosi korzyści zdrowotne. Niedawno opublikowane dane z wiarygodnych źródeł kwestionują korzyści zdrowotne żywności mikrofalowej.

Czy to oznacza, że ​​sporadycznie podgrzany posiłek w kuchence mikrofalowej będzie szkodliwy? Raczej nie. Ale co ze stałą dietą polegającą na jedzeniu podgrzewanych potraw w kuchenkach mikrofalowych? Czy zmieniają się wrażliwe związki w żywności, takie jak aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki odżywcze? Na to wygląda. Literatura naukowa potwierdza wyczerpywanie się naszej gleby, żywności i zdrowia w wyniku nowoczesnego rolnictwa, przetwarzania żywności, podgrzewania w mikrofalówce i niewystarczającego spożywania świeżej, naturalnej, niegotowanej, ekologicznej żywności.

  • Trzy badania składu żywności wykazały 5-40% spadek niektórych minerałów w świeżych produktach, a inne badanie wykazało podobny spadek źródeł białka.
  • Skandynawskie badanie z 1999 r. dotyczące gotowania włóczni szparagowych wykazało, że mikrofale spowodowały zmniejszenie zawartości witamin.
  • W badaniu czosnku wystarczyło zaledwie 60 sekund ogrzewania mikrofalowego, aby dezaktywować jego allinazę, główny składnik aktywny czosnku przeciwko nowotworom.
  • Badanie opublikowane w czasopiśmie The Journal of the Science of Food and Agriculture z listopada 2003 r. wykazało, że brokuły „zbite” w kuchence mikrofalowej z niewielką ilością wody straciły do ​​97% swoich korzystnych przeciwutleniaczy. Dla porównania, brokuły gotowane na parze straciły 11% lub mniej przeciwutleniaczy. Nastąpiły również redukcje związków fenolowych i glukozynolanów, ale poziomy minerałów pozostały nienaruszone.
  • Kuchenka mikrofalowa może zniszczyć podstawowe środki zwalczające choroby zawarte w mleku matki, które zapewniają ochronę Twojemu dziecku. W 1992 r. Quan odkrył, że mleko matki poddane działaniu mikrofal utraciło aktywność lizozymu, przeciwciała i sprzyjało wzrostowi bardziej potencjalnie patogennych bakterii.

Uwaga : Nie trzeba dodawać, że nie zaleca się podgrzewania żywności w kuchenkach mikrofalowych, chociaż łagodne podgrzewanie może nie stwarzać takich problemów, jak omówione powyżej. Ponadto podgrzewanie w mikrofalówce tłustych potraw w plastikowych pojemnikach prowadzi do uwalniania do żywności dioksyn (znanych czynników rakotwórczych) i innych toksyn. Popularne produkty do podgrzewania w kuchence mikrofalowej obejmują pizzę, frytki i popcorn. Uwolnione chemikalia obejmują politerftalan etylenu (PET), benzen, toluen i ksylen.

Dodatkowo mikrofale tworzą nowe związki, które nie występują u ludzi ani w przyrodzie, zwane związkami radiolitycznymi. Nie wiemy jeszcze, co te związki robią z twoim ciałem, ale nie są one prozdrowotne.

Jedzenie świeżych, nie gotowanych lub minimalnie podgrzewanych owoców i warzyw, orzechów i nasion, ziół i przypraw to podstawa zdrowych posiłków. W przypadku pełnych ziaren i roślin strączkowych, gotuj je na kuchence i gotuj na wolnym ogniu do uzyskania miękkości.

W przypadku produktów mięsnych zaleca się gotowanie na parze, smażenie, pieczenie lub mieszanie z wolno gotowanymi zupami i gulaszami. Produkty mleczne, takie jak surowy ser z mleka koziego, krowiego lub owczego, są najbardziej bogate w składniki odżywcze, gdy nie są podgrzewane.

Polecam również artykuł: “Niedobór mikroelementów globalnym problemem ludności.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/studies-show-microwaves-drastically-reduce-nutrients-food

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x