Menu

Pestycydy znajdują się w ponad 80% przebadanych europejskich glebach

3 sierpnia, 2020 - Żywność
Pestycydy znajdują się w ponad 80% przebadanych europejskich glebach

Uprzemysłowienie rolnictwa radykalnie zmieniło sposób, w jaki produkowana jest większość naszej żywności. Umożliwienie produkcji na dużą skalę doprowadziło do większej dostępności żywności po niższych cenach na całym świecie. Jednak coraz częściej dostrzegamy negatywną stronę tego chemicznie intensywnego systemu produkcji żywności. Obecnie w Europie stosuje się 2000 pestycydów zawierających 500 substancji chemicznych. Dane dotyczące wpływu takich substancji na jakość gleby są jednak niepełne i rozdrobnione i nie odzwierciedlają wyraźnie ich ogólnego wpływu na systemy glebowe i zdrowie ludzi.

Po raz pierwszy badania przeprowadzone zostały w ramach dwóch finansowanych przez UE projektów iSQAPER i RECARE, które rzucają światło na stan europejskich gleb. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Science of the Total Environment pozostałości pestycydów znaleziono w zdecydowanej większości gleb rolniczych badanych w 11 europejskich krajach.

Pozostałości pestycydów stwierdzono w 83% analizowanych gleb rolniczych w 166 różnych kombinacjach pestycydów. Najczęstszymi mieszaninami wykrytymi przy najwyższych stężeniach były kontrowersyjne glifosat i jego metabolit kwas aminometylofosfonowy, a następnie powszechnie stosowany pestycyd dichlorodifenylotrichloroetan (zakazany w UE w 1986 r.) oraz fungicydy o szerokim spektrum działania boskalid, epoksykonazol i tebukonazol.

Wybrane próbki pochodziły z gleb wykorzystywanych do produkcji zbóż, roślin trwałych, roślin okopowych, roślin przemysłowych niestabilnych, warzyw oraz suchych roślin strączkowych, kwiatów i roślin pastewnych. Gleby z roślin okopowych wykazały znacznie wyższą zawartość pozostałości pestycydów niż z innych roślin. W rzeczywistości wszystkie badane gleby roślin okopowych zawierały pozostałości pestycydów, przy czym 85 procent z nich zawierało wiele pozostałości.

Potrzebne są lepsze programy monitorowania

Zawartość pozostałości pestycydów czasami przekraczała przewidywane stężenia środowiskowe w glebie, ale mimo to pozostawała poniżej wartości progowych dla organizmów glebowych ustalonych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Ale wciąż istnieją powody do niepokoju, ponieważ metody stosowane do określenia wartości progowych są nieodpowiednie. „Aby uzyskać dopuszczenie pestycydów na rynek, testuje się tylko pięć zwierząt glebowych i dwie grupy bakterii. Ale w glebie mamy ponad milion różnych gatunków” – mówi prof. Violette Geissen z koordynatora projektu Wageningen University w Holandii.

Badanie wskazuje na potrzebę utworzenia programów monitorowania pozostałości pestycydów i połączonych skutków mieszanin pozostałości pestycydów w glebie. Podczas gdy zapobieganie i rekultywacja degradacji gleb w Europie poprzez pielęgnację gruntów już się skończyła, iSQAPER (interaktywna ocena jakości gleby w Europie i Chinach pod kątem produktywności rolnej i odporności środowiska) kontynuuje wysiłki na rzecz promowania zdrowych gleb jako podstawy produkcji zrównoważonej żywności.

Źródło: https://phys.org/news/2019-01-pesticides-european-soils.html

Swobodny dostęp do zdrowia naturalnego musi stać się prawem człowieka!

Wraz ze złożeniem mojego podpisu domagam się od mojego własnego rządu oraz rządów wszystkich krajów świata:

  • Ogłoszenia nieograniczonego dostępu do opartego na nauce zdrowia naturalnego jako niezbywalnego prawa człowieka, zarówno dla mojego, jak i wszystkich przyszłych pokoleń!
  • Promowania profilaktycznych i terapeutycznych korzyści dla zdrowia płynących ze stosowania mikroskładników odżywczych na wszystkich poziomach badań medycznych, edukacji zdrowotnej i polityki zdrowia publicznego!
  • Uczynienia z profilaktyki i eliminacji chorób priorytetu dla krajowych i międzynarodowych polityk opieki zdrowotnej!

PODPISZ PETYCJĘ !!!

Polecam również artykuł: “Badania pokazują, że zła dieta jest większym zabójcą niż palenie.”

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x