Menu

Regularna suplementacja witaminy C zapewnia ochronę układu sercowo-naczyniowego

5 sierpnia, 2020 - Miażdżyca, serce
Regularna suplementacja witaminy C zapewnia ochronę układu sercowo-naczyniowego

Naukowcy z Instytutu badań dr Ratha w Kalifornii opublikowali badanie, które pokazuje, że tylko konsekwentna codzienna suplementacja witaminą C może chronić przed chorobami serca. Ponadto badanie pokazuje, że nieregularne spożycie tego niezbędnego mikroelementu, nie daje już tego samego korzystnego efektu. Badanie opublikowane w czasopiśmie International Journal of Cardiovascular Research dodatkowo potwierdza znaczenie regularnego spożycia witaminy C w zapewnieniu integralności ścian naczyń krwionośnych i optymalnego zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Badacze zastosowali unikalny zmodyfikowany genetycznie model myszy. Ta mysz naśladuje ludzki metabolizm w dwóch ważnych aspektach: nie może wytwarzać witaminy C, za to może wytwarzać ludzką lipoproteinę (a) (Lp (a)).

Lipoproteina (a) nie występuje u zwierząt. Podwyższone poziomy Lp (a) u ludzi są czynnikiem zwiększonego ryzyka miażdżycy. Cechy tego nowego modelu myszy sprawiają, że jest on szczególnie odpowiedni do badania miażdżycy i innych aspektów metabolizmu człowieka.

Naukowcy porównali dwa różne warunki eksperymentalne: w pierwszym witamina C była okresowo usuwana z diety myszy, natomiast w drugim dostarczano stałą dzienną ilość witaminy C przez cały 20-tygodniowy czas trwania badania. Wyniki pokazały, że w porównaniu z grupą karmioną w sposób ciągły witaminą C, myszy poddawane okresowej deprywacji witaminy C wykazywały niezdrowy profil lipidowy. Na przykład ich krew miała znacznie niższy poziom cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości (HDL) (znanego również jako „dobry cholesterol”). Ponadto ich stosunek LDL do HDL („zły cholesterol” do „dobrego cholesterolu”) był wyższy niż u myszy, które były stale uzupełniane witaminą C.

Naukowcy zaobserwowali również, że myszy okresowo pozbawione witaminy C miały więcej blaszek miażdżycowych nagromadzonych w tętnicach serca. Po każdym okresie niedoboru witaminy C w ścianach naczyń krwionośnych gromadziło się więcej Lp (a). Dla porównania, myszy karmione w sposób ciągły witaminą C miały niższe poziomy uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych i rzadko wykazywały odkładanie się lipoprotein (a).

Witamina C jest niezbędnym przeciwutleniaczem i kofaktorem do syntezy kolagenu, jest rozpuszczalna w wodzie i nie może być przechowywana w organizmie. Należy ją dostarczać codziennie w naszej diecie, aby zapobiec szkorbutowi, który ma śmiertelne konsekwencje. Podczas gdy szkorbut obecnie rzadko stanowi problem, to jednak okresowe niedobory witaminy C wcale nie są rzadkie. Mogą na przykład występować przy sezonowych zmianach diety, chorobach, stresie i nieodpowiedniej diecie.

Podsumowując, badanie to stanowi kolejny dowód, że wyjaśnienie dr Ratha dotyczące podstawowej przyczyny chorób serca, a mianowicie, że wynika ono przede wszystkim z niedoboru witaminy C, jest prawidłowe. W poprzednim badaniu opublikowanym w 2015 r. Instytut Badawczy dr Ratha potwierdził to wyjaśnienie, pokazując, że strukturalne upośledzenie ściany naczyń krwionośnych wywołane niedoborem witaminy C jest wystarczające, aby wywołać odkładanie się Lp (a) i rozwój blaszki miażdżycowej. To ostatnie badanie dodaje teraz kolejny ważny aspekt do tego obrazu, pokazując, że tylko stałe dzienne spożycie witaminy C może zapewnić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł: “Naturalne zapobieganie miażdżycy.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/03/dont-skip-the-vitamin-c-only-regular-supplementation-can-ensure-cardiovascular-protection

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x