Menu

Żywność wysoko przetworzona ​​zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

18 stycznia, 2021 - Chemia w żywności
Żywność wysoko przetworzona ​​zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Badanie opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine dostarcza dowodów na niebezpieczeństwa związane ze spożywaniem żywności „wysoko przetworzonej”, w tym wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Wiadome jest już, że niebezpieczeństwa te związane są z rozwojem chorób przewlekłych. Naukowcy odkryli, że dziesięcio procentowy wzrost spożycia takiej żywności jak: biały chleb, pakowane przekąski, gotowe dania do podgrzania, słodkie płatki zbożowe, słodycze, napoje gazowane i chipsy ziemniaczane – zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci o 14% w ciągu nastepnych 7 lat.

W badaniu przeanalizowano dietę 44 551 dorosłych Francuzów w wieku powyżej 44 lat. Uczestnicy badania, oprócz dostarczania co 6 miesięcy i przez okres 2 lat dobowej dokumentacji dietetycznej, wypełnili również kwestionariusze dotyczące ich stanu zdrowia i aktywności fizycznej. W ciągu 7 lat obserwacji zmarły w sumie 602 osoby. Naukowcy po uwzględnieniu innych czynników, jak na przykład palenie, które mogły przyczynić się do tego wyniku, doszli do wniosku, że wyższe spożycie żywności ultra przetworzonej wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem śmierci.

Śmiercionośne skutki spożywania żywności ultra przetworzonej

W ostatnich dziesięcioleciach konsumpcja żywności ultra przetworzonej znacząco wzrosła. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania – żywność taka stanowi obecnie ponad 60 procent diety przeciętnej osoby dorosłej. Co istotne, dieta ta obejmuje również osoby młodsze, osoby z niższymi dochodami i poziomem wykształcenia, osoby samotne, z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i mniejszą ilością ćwiczeń fizycznych.

Problem nie ogranicza się jednak wyłącznie do świata zachodniego. W ciągu ostatnich 2 dekad w Chinach gwałtownie wzrósł przemysł fast foodów i wskaźniki otyłości. Badania pokazują, że ponad jedna trzecia dorosłych Chińczyków ma obecnie nadwagę lub otyłość. W dużych chińskich miastach, takich jak Pekin czy Szanghaj, problem jest jeszcze większy. Na takich obszarach ponad połowa dorosłej populacji ma obecnie nadwagę.

Otyłość i nadwaga to także rosnące problemy na kontynencie afrykańskim. Badania przeprowadzone w Republice Południowej Afryki sugerują, że ponad 29 procent mężczyzn i ponad 56 procent kobiet ma nadwagę lub otyłość. W Nigerii przewaga osób z nadwagą i otyłością osiągnęła już rozmiar epidemii. Badania sugerują, że do 35 procent Nigeryjczyków ma nadwagę, a do 22 procent jest otyłych.

Międzynarodowy przemysł spożywczy jest częścią „biznesu z chorób”

Badania pokazują, że wysoko przetworzone produkty stają się dominujące w globalnym systemie żywności. Już teraz firmy produkujące taką żywność zdominowały na wielką skalę rynek żywności w krajach o wysokich dochodach i przejmują rynek w krajach o średnich dochodach. Globalny rynek żywności i napojów został wyceniony na 5,6 bln USD w 2017 roku.

Nawet dla osób, które w dużej mierze unikają żywności wysoko przetworzonej, nie jest już możliwe uzyskanie wszystkich niezbędnych nam mikroelementów z naszej żywności. Niezależne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach pokazują, że zawartość mikroskładników odżywczych w naszej żywności znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku dekad. Nowoczesne metody rolnicze usuwają z gleby coraz wyższy poziom mikroskładników odżywczych. Jeśli niezbędne dla ludzi mikroelementy nie będą obecne w glebie podczas uprawy żywności, to nie będą one również obecne w naszej żywności.

Międzynarodwy przemysł spożywczy poprzez masową produkcję i globalną promocję żywności ubogiej w mikroskładniki odżywcze i wysokiej zawartości kalorii, bezpośrednio napędza występowanie chorób przewlekłych i zyski przemysłu farmaceutycznego, dzięki czemu stał się częściąbiznesu z chorób”. Logicznie rzecz biorąc, stworzenie nowego systemu opieki zdrowotnej opartej na naturalnych podejściach profilaktycznych wymaga uwolnienia się nie tylko od branży farmaceutycznej, ale także od międzynarodowego przemysłu spożywczego.

Polecam również artykuł: “Zagrożenia związane z substancjami chemicznymi w żywności.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/02/study-emphasizes-dangers-of-ultra-processed-foods-confirms-they-boost-risk-of-early-death

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x