Menu

Fundacja Gatesów napędza system żywnościowy w złym kierunku

21 grudnia, 2023 - Zagrożenie dla zdrowia
Fundacja Gatesów napędza system żywnościowy w złym kierunku

Fundacja Billa i Melindy Gatesów wydała prawie 6 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 17 lat, próbując poprawić rolnictwo, głównie w Afryce. To bardzo dużo pieniędzy jak na niedofinansowany sektor i dlatego mają one ogromne znaczenie. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób Fundacja Gatesów kształtuje globalną agendę rolną, organizacja GRAIN przeanalizowała wszystkie dotacje na żywność i rolnictwo przyznane przez fundację do 2020 roku. Okazało się, że chociaż dotacje Fundacji koncentrują się na afrykańskich rolnikach, zdecydowana większość jej funduszy trafia do grup w Ameryce Północnej i Europie. Dotacje są również w dużym stopniu ukierunkowane na technologie opracowane przez ośrodki badawcze i korporacje z Północy dla biednych rolników z Południa, całkowicie ignorując wiedzę, technologie i bioróżnorodność, które ci rolnicy już posiadają. Ponadto, pomimo tego, że Fundacja koncentruje się na poprawkach technicznych, większość jej dotacji jest przyznawana grupom, które lobbują na rzecz rolnictwa przemysłowego i podważają alternatywy. Jest to niekorzystne dla afrykańskich rolników i dla naszej planety. Nadszedł czas, aby odciąć się od nadmiernego wpływu Gatesów na globalne rolnictwo.

W 2014 roku organizacja GRAIN opublikowała szczegółowe zestawienie dotacji przyznanych przez Fundację Billa i Melindy Gatesów na rzecz promowania rozwoju rolnictwa w Afryce i innych częściach świata. Głównym wnioskiem było to, że zdecydowana większość tych dotacji została przekazana grupom w USA i Europie, a nie w Afryce czy innych częściach globalnego Południa. Finansowanie w przeważającej mierze trafiło do instytutów badawczych, a nie do rolników. Były one również ukierunkowane głównie na kształtowanie polityk wspierających rolnictwo przemysłowe, a nie drobnych rolników.

Od tego czasu wiele się wydarzyło. Po pierwsze, Bill i Melinda Gates ogłosili swój rozwód w maju 2021 roku, pozostawiając przyszłość Fundacji i jej dotacji pod znakiem zapytania. Wiadomość ta pojawiła się, gdy sam Bill Gates znalazł się pod ostrzałem za wspieranie monopolu patentowego Big Pharmy na szczepionki przeciwko COVID-19, za skuteczne uniemożliwianie ludziom dostępu do nich na całym świecie oraz za sposób, w jaki traktuje – lub źle traktuje kobiety. Program Fundacji dotyczący rolnictwa również został poddany wzmożonej kontroli. W raporcie Uniwersytetu Tufts z 2020 r. stwierdzono, że jej praca w Afryce całkowicie nie spełniła celów, które sobie wyznaczyła. Afrykańskie Centrum Różnorodności Biologicznej opublikowało szereg raportów potępiających Fundację Gatesów za forsowanie GMO i innych szkodliwych technologii w Afryce. Jednocześnie amerykański kolektyw Right to Know uruchomił “Bill Gates Food Tracker”, aby monitorować liczne inicjatywy, w które zaangażowany jest Gates w celu przekształcenia globalnego systemu żywnościowego.

GRAIN zastanawiała się, czy Fundacja Gatesów była otwarta na krytykę jej finansowania żywności i rolnictwa. Z tego powodu podjęto decyzję o aktualizacji raportu z 2014 r., pobrano publicznie dostępne rejestry dotacji Fundacji i utworzono bazę danych wszystkich dotacji Fundacji w obszarze żywności i rolnictwa w latach 2003-2020 – prawie dwie dekady udzielania dotacji.

Wyniki są zatrważające. W latach 2003-2020 Fundacja przekazała łącznie 1130 dotacji na żywność i rolnictwo, o wartości prawie 6 mld USD, z czego prawie 5 mld USD miało trafić do Afryki. Nie nastąpiła żadna zmiana polegająca na próbie bezpośredniego dotarcia do grup w Afryce, nie nastąpiło odejście od wąskiego podejścia technologicznego ani nie podjęto żadnych kroków w celu przyjęcia bardziej kompleksowego i integracyjnego programu politycznego. Oczywiście Fundacja Gatesów to znacznie więcej niż tylko przyznawanie dotacji. Fundusz powierniczy fundacji, który zarządza funduszem kapitałowym fundacji, ma duże inwestycje w firmy spożywcze i agrobiznesowe, kupuje grunty rolne i posiada inwestycje kapitałowe w wielu firmach finansowych na całym świecie. Te i inne działania Gatesów w dziedzinie żywności i rolnictwa zostały zilustrowane na infografice dołączonej do tego raportu.

Infografika przygotowana przez A Growing Culture.

Fundacja Gatesów walczy z głodem na Południu, przekazując pieniądze na Północ

Wykres 1 i tabela 1 przedstawiają ogólny obraz wyników badań GRAIN. Prawie połowa dotacji Fundacji na rolnictwo trafiła do czterech dużych grup: globalnej sieci badań nad rolnictwem Consortium Group on International Agricultural Research (CGIAR), Sojuszu na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce (AGRA – utworzonego w 2006 r. przez samą Fundację Gatesów wraz z Fundacją Rockefellera), Afrykańskiej Fundacji Technologii Rolniczych (AATF – innego centrum technologicznego promującego technologię zielonej rewolucji i GMO w Afryce) oraz szeregu organizacji międzynarodowych (Bank Światowy, agencje ONZ itp.). Druga połowa trafiła do setek organizacji badawczych, rozwojowych i politycznych na całym świecie. Fundacja Gatesów twierdzi, że 80% ich dotacji ma służyć afrykańskim rolnikom. Jednak z finansowania tych setek organizacji aż 82% trafiło do grup z siedzibą w Ameryce Północnej i Europie, podczas gdy mniej niż 10% trafiło do grup afrykańskich.

Podział organizacji pozarządowych finansowanych przez Fundację Gatesów jest jeszcze gorszy. Prawie 90% tego finansowania trafia do grup w Ameryce Północnej i Europie, podczas gdy zaledwie 5% jest bezpośrednio kierowane do afrykańskich organizacji pozarządowych. Wydaje się, że Fundacja Gatesów ma bardzo małe zaufanie do afrykańskich organizacji służących afrykańskim rolnikom. Nie chodzi o to, aby Fundacja Gatesów wysyłała więcej swoich dotacji bezpośrednio do Afryki, jeśli jest to związane z tym samym programem korporacyjnego rolnictwa przemysłowego. Ilustruje to jednak, gdzie leżą priorytety Fundacji.

Dla porównania, Oxfam wydaje ponad połowę wszystkich swoich funduszy bezpośrednio w Afryce, a ponad jedną trzecią w Azji i Ameryce Łacińskiej, w dużej mierze za pośrednictwem lokalnych organizacji pozarządowych w tych regionach.

Fundacja Gatesów wspiera naukowców, a nie rolników

Jak widać na wykresie 2, największym odbiorcą dotacji z Fundacji Gatesów jest CGIAR – konsorcjum 15 międzynarodowych ośrodków badawczych uruchomionych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w celu promowania zielonej rewolucji z nowymi nasionami, nawozami i środkami chemicznymi. Fundacja Gatesów przekazała ośrodkom CGIAR 1,4 mld USD od 2003 roku. Innym priorytetem Fundacji Gatesów jest wspieranie badań na uniwersytetach i w krajowych ośrodkach badawczych. Ponownie, zdecydowana większość dotacji Gatesów trafia do uniwersytetów i ośrodków badawczych w Ameryce Północnej i Europie. Wszystkie te badania otrzymują łącznie prawie połowę (47%) finansowania Fundacji Gatesów.

Wsparcie Fundacji Gatesów dla badań w stylu Zielonej Rewolucji wykracza poza naukowców. Jednym z najbardziej znaczących odbiorców funduszy Fundacji Gatesów jest znana organizacja o nazwie Sojusz na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce (AGRA). Fundacje Gatesów i Rockefellera uruchomiły AGRA w 2006 roku jako instytucję “skoncentrowaną na rolnikach” i “kierowaną przez Afrykę”. Rzeczywistość jest zupełnie inna. AGRA wdraża odgórny program Zielonej Rewolucji, którego głównym celem jest dostarczenie afrykańskim rolnikom nowych nasion i chemikaliów opracowanych przez ośrodki badawcze i korporacje finansowane przez Gatesów. AGRA tworzy, finansuje, koordynuje i promuje sieci firm produkujących pestycydy i nasiona oraz agencji publicznych w celu sprzedaży i dostarczania środków produkcji rolnej rolnikom w całej Afryce. Aktywnie lobbuje również afrykańskie rządy na rzecz wdrażania polityk sprzyjających firmom nasiennym i pestycydowym, takich jak patenty na nasiona lub przepisy zezwalające na GMO.

Od 2006 r. Fundacja Gatesów przekazała AGRA 638 mln USD, co pokrywa prawie dwie trzecie jej całkowitego budżetu. Wyniki AGRA są jednak co najmniej rozczarowujące. W krajach, w których AGRA jest aktywna, plony podstawowych upraw wzrosły tylko o 18% w ciągu ostatnich 12 lat – znacznie poniżej celu AGRA, jakim jest podwojenie plonów. Tymczasem poziom niedożywienia (mierzony przez FAO) wzrósł w tych krajach o 30%.

Zamiast przyznać, że ich dane pokazują całkowitą porażkę w osiąganiu celów i odpowiednio zmienić swoje podejście, Bill i Melinda podwajają swoje wysiłki. Na początku 2020 r. uruchomili własny nowy instytut badawczy o nazwie “Gates Ag One”. Przedsięwzięcie to ma na celu przyspieszenie rozwoju nowych nasion i chemikaliów oraz szybsze dostarczanie ich rolnikom w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Gdzie będzie miał siedzibę instytut? Nie w Etiopii czy na Sri Lance, ale w St. Louis w USA, siedzibie Monsanto i innych gigantów GMO i pestycydów.

Fundacja Gatesów kupuje wpływy polityczne

Fundacja Gatesów wykorzystuje swoje dotacje na wiele wyrafinowanych sposobów, aby nakłonić decydentów politycznych do wdrożenia odgórnego programu rolnictwa przemysłowego.

Gates na Światowym Forum Ekonomicznym 2006 doradzający decydentom. Zdjęcie: Światowe Forum Ekonomiczne; Peter Klaunzer – Flickr

Jednym z ostatnich przykładów jest “Dialog wysokiego szczebla w sprawie wyżywienia Afryki” z 2021 r.”, który odbył się w dniach 29-30 kwietnia 2021 roku.12 Forum to, finansowane przez Fundację Gatesów i zorganizowane przez szereg grantobiorców Fundacji Gatesów, takich jak Afrykański Bank Rozwoju, CGIAR i AGRA, miało na celu uruchomienie programu politycznego i finansowego w celu dalszego wspierania zielonej rewolucji w Afryce. Wydarzenie przyciągnęło nie mniej niż 18 afrykańskich głów państw i kilka innych znanych osobistości. Jednak najbardziej niezwykłe jest to, że spośród wszystkich organizacji międzynarodowych prowadzących działalność w Afryce na długiej liście prelegentów dialogu, praktycznie wszyscy są beneficjentami Gatesa. Forum zakończyło się zobowiązaniem do podwojenia wydajności rolnictwa, co AGRA i Fundacja Gatesów obiecywały i czego nie udało się zrealizować przez ostatnie półtorej dekady.

Oczywiście sama AGRA również aktywnie forsuje afrykańską agendę polityczną. AGRA jest jednym z kluczowych organizatorów corocznego Africa Green Revolution Forum (AGRF), które nazywa się najważniejszym na świecie forum afrykańskiego rolnictwa i zwołuje coroczne spotkania od ostatniej dekady. Partnerami są niektóre z głównych globalnych korporacji agrochemicznych, takich jak Bayer, Corteva i Yara, oraz oczywiście sama Fundacja Gatesów. Nic dziwnego, że jej program jest wyraźnie ukierunkowany na popychanie polityk rządowych w kierunku większej ilości środków chemicznych, nawozów i nasion hybrydowych. Na swojej stronie internetowej AGRF ma specjalną sekcję, którą nazywa Agribusiness deal room, która “bezpośrednio ułatwiła ponad 400 firmom ukierunkowane kojarzenie inwestorów i gościła ponad 800 firm w celu zbadania możliwości nawiązywania kontaktów”. Jest to wyraźnie kojarzenie rynków służące interesom korporacyjnym, a nie rolnikom.

Podczas gdy większość grantów Gatesa ma na celu promowanie rozwiązań technologicznych, wiele z nich jest również ukierunkowanych na zmianę polityki. Łącznie 45 dotacji dotyczy polityki lub decydentów. Na przykład Uniwersytet Stanu Iowa otrzymał dotację na wsparcie wdrażania zmian politycznych mających na celu zwiększenie podaży nowych nasion dla rolników w Afryce. Światowe Forum Ekonomiczne otrzymało dotację na wsparcie “platformy politycznej na rzecz innowacji w rolnictwie i rozwoju łańcucha wartości”, podczas gdy Afrykańskie Centrum Transformacji Gospodarczej otrzymało dotację na promowanie transformacji rolnictwa w Afryce w celu reform politycznych. Ponadto Fundacja jest aktywnie zaangażowana w finansowanie projektu “Ułatwianie działalności rolniczej“, realizowanego przez Bank Światowy, wśród wielu innych inicjatyw.

Entuzjazm Gatesa dla GMO jest wyraźnie widoczny w jego bazie danych dotacji. Michigan State University otrzymał 13 milionów dolarów na stworzenie centrum w Afryce, które zapewnia szkolenia dla afrykańskich decydentów w zakresie stosowania i promowania biotechnologii. Afrykańskie Stowarzyszenie Handlu Nasionami otrzymało dotację na zwiększenie świadomości rolników “na temat korzyści płynących z zastąpienia starszych odmian upraw nowszymi nasionami”. AATF otrzymało 32 mln USD na zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z biotechnologii rolniczej i kolejne 27 mln USD na sfinansowanie zatwierdzenia i komercjalizacji kukurydzy GMO w co najmniej czterech krajach afrykańskich. Tak więc Fundacja Gatesów nie tylko finansuje publiczną akceptację GMO, ale także bezpośrednio finansuje zatwierdzanie i komercjalizację GMO w Afryce.

Beneficjenci grantów Gatesa wyraźnie realizują agendę Gatesa i wpływają na globalną politykę rolną. W ciągu nieco ponad dekady AGRA, afrykański pomysł Gatesów, zdołał znaleźć się w centrum dyskusji na temat polityki rolnej na całym kontynencie. Analogicznie, podczas gdy opór wobec GMO w Afryce pozostaje wysoki, AATF udaje się doprowadzić do przyjęcia przepisów akceptujących GMO, co ostatnio miało miejsce w Ghanie. Równie ważne jest przyjrzenie się temu, kogo wspiera Fundacja Gatesów, jak i temu, kogo nie wspiera – afrykańskim rolnikom. Fundacja nie zapewnia żadnych funduszy na wsparcie systemów nasiennych rolników, które dostarczają 80-90% wszystkich nasion używanych w Afryce. Zamiast tego zapewnia wiele funduszy na inicjatywy, które je niszczą. Co więcej, Fundacja Gatesów promuje stosowanie technologii biofortyfikacyjnej jako rozwiązanie problemu niedożywienia, odciągając fundusze i uwagę od znacznie bardziej praktycznych i kulturowo odpowiednich wysiłków na rzecz poprawy odżywiania poprzez zwiększenie bioróżnorodności w gospodarstwach rolnych i dostępu ludzi do niej. W ciągu ostatniej dekady Fundacja Gatesów przekazała 73 miliony dolarów na inicjatywy biofortyfikacyjne, które zasadniczo mają na celu “sztuczne” pakowanie składników odżywczych w pojedyncze produkty roślinne.

Jest jeszcze oczywiście sam Bill Gates. Siadając z głowami państw, decydentami politycznymi i liderami biznesu, Gates próbuje przekonać ich, że jego światopogląd jest tym, za którym należy podążać. Świat przyzwyczaił się do jego zdjęć, na których ściska dłonie lub siedzi ramię w ramię z przywódcami świata. Rzeczywiście, wielu z tych przywódców wydaje się bardzo chętnych do bycia na tych zdjęciach i słuchania jego rad. Najnowszym tego przykładem był “szczyt przywódców w sprawie klimatu” zorganizowany przez Joe Bidena, na którym Gates podzielił się swoją wizją walki z kryzysem klimatycznym. Jego recepta na walkę z kryzysem klimatycznym jest bardzo podobna i równie niebezpieczna, jak sposób, w jaki chce wyżywić świat: opracować nowe technologie, zaufać rynkowi i wdrożyć politykę, aby korporacje mogły to wszystko zrobić szybciej.

Gates najwyraźniej nie słucha ani nie uczy się od ludzi w tym regionie. Dlaczego więc ktokolwiek miałby go słuchać? Zamiast być słuchanym, Gates i jego odgórna korporacyjna agenda technologiczna muszą zostać powstrzymani i zatrzymani na swoich torach.

Kliknij tutaj i tutaj, aby zapoznać się ze wszystkimi dotacjami na żywność i rolnictwo Fundacji Gatesów.

Wykres 1

Wykres 2

Tabela 1: Dotacje rolnicze Fundacji Gatesów według rodzaju grantobiorcy, 2003–2021

Agencja$US mlnGłówni adresaci
CGIAR1,373CGIAR to konsorcjum 15 międzynarodowych ośrodków badawczych powołanych w celu promowania Zielonej Rewolucji na całym świecie. Gates jest obecnie jednym z głównych darczyńców. Głównymi odbiorcami są: IFPRI (223 mln USD), CIMMYT (346 mln USD), IRRI (197 mln USD), ICRISAT (151 mln USD), IITA (166 mln USD), ILRI (74 mln USD), (91 mln USD) i inni. Większość dotacji ma formę wsparcia projektowego dla każdego z ośrodków, a wiele z nich koncentruje się na opracowywaniu nowych odmian roślin uprawnych.
AGRA638Łącznie 20 grantów na podstawowe wsparcie i główne obszary problemowe AGRA: nasiona, gleby, rynki i lobbing rządów afrykańskich w celu zmiany polityki i ustawodawstwa.
Organizacje międzynarodowe (ONZ, Bank Światowy itp.)601Bank Światowy – IBOR (192 mln USD); Światowy Program Żywnościowy (WFP) (99 mln USD); Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) (54 mln USD); FAO (88 mln dolarów) Fundacja ONZ (76 mln USD). Lwia część dotacji dla Banku Światowego jest przeznaczona na promocję inwestycji sektora publicznego i prywatnego w rolnictwo (70 mln USD), WFP jest wspierany w celu poprawy możliwości rynkowych dla drobnych rolników, UNDP w celu zakładania wiejskich przedsiębiorstw rolnych w Afryce Zachodniej, a wsparcie dla FAO jest przeznaczone głównie na prace statystyczne i polityczne.
AATF170AATF (African Agricultural Technology Foundation) jest jawnie pro-GMO, pro-korporacyjną organizacją badawczą z siedzibą w Nairobi. Zasadnicza część poparcia Gatesów dotyczy rozwoju kukurydzy GMO odpornej na suszę, projektu, który według wielu już poniósł sromotną porażkę. Otrzymuje również wsparcie w celu podniesienia “świadomości na temat biotechnologii rolniczej w celu lepszego zrozumienia i docenienia” oraz zatwierdzenia ustawodawstwa zezwalającego na GMO w krajach afrykańskich.
Uniwersytety i Narodowe Ośrodki Badawcze1,393Ponad trzy czwarte wszystkich funduszy Gatesa dla uniwersytetów i ośrodków badawczych trafia do instytucji w USA i Europie, takich jak Cornell, Michigan i Harvard w USA oraz uniwersytety Cambridge i Greenwich w Wielkiej Brytanii. Wspierane prace stanowią połączenie podstawowych badań agronomicznych, hodowlanych i molekularnych, a także badań politycznych. Wiele z nich obejmuje inżynierię genetyczną. Na przykład Uniwersytet Stanowy Michigan otrzymał 13 milionów dolarów na pomoc afrykańskim decydentom w “podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wykorzystania biotechnologii”. Chociaż większość grantów Fundacji ma być przeznaczona na rzecz Afryki, zaledwie 11% grantów dla uniwersytetów i ośrodków badawczych trafia bezpośrednio do afrykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych (łącznie 147 milionów dolarów, z czego 30 milionów dolarów dla Regionalnego Forum Uniwersyteckiego z siedzibą w Ugandzie, założonego przez Fundację Rockefellera).
Organizacje pozarządowe świadczące usługi1,446Fundacja Gatesów postrzega ich jako agentów do realizacji swojej pracy w terenie. Należą do nich zarówno duże organizacje pozarządowe, jak i fundacje zajmujące się rozwojem, a wspierane działania mają zwykle silny aspekt rozwoju technologii lub koncentrują się na pracy politycznej i edukacyjnej zgodnej z filozofią Fundacji. Aż 70% tych dotacji trafia do beneficjentów z USA, a kolejne 19% do Europy. Afrykańskie organizacje pozarządowe otrzymują 4% dotacji dla organizacji pozarządowych (łącznie 73 miliony dolarów, z czego 36 milionów dolarów trafia do grup w RPA, a kolejne 13 milionów dolarów dla “Farm Concern International” – organizacji pozarządowej z siedzibą w Nairobi, której misją jest budowanie “rynkowych modeli biznesowych” dla drobnych rolników).
Korporacje244Stosunkowo niewielka część finansowania Gatesa trafia bezpośrednio do sektora korporacyjnego. Większość dotacji dotyczy konkretnych technologii opracowanych przez dane korporacje. Główni grantobiorcy to World Cocoa Foundation (31 mln USD), korporacja reprezentująca największych na świecie przetwórców żywności i kakao, w celu poprawy wydajności marketingu i produkcji, oraz Zoetis (międzynarodowa firma weterynaryjna z siedzibą w Belgii – 14 mln USD) na dostarczanie produktów weterynaryjnych rolnikom.
Łączny5,865

Tabela 2: Beneficjenci dotacji rolniczych Fundacji Gatesów, 10 największych krajów w latach 2003–2021

(Z wyłączeniem dotacji dla CGIAR, AGRA, AATF i organizacji międzynarodowych)

Kraj$US mlnGłówni adresaci
USA1,657Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym odbiorcą dotacji rolnych Gatesa przeznaczonych dla rolników w biednych krajach: 1 657 milionów dolarów rozdanych w ponad 400 dotacjach. Beneficjentami są amerykańskie uniwersytety i instytucje badawcze zajmujące się produkcją odmian roślin uprawnych i badaniami biotechnologicznymi dla rolników w Afryce (np. Cornell University, aż 212 milionów dolarów w 26 grantach), duże projekty organizacji pozarządowych zorientowane głównie na rozwój technologii i rynków (np. Heifer, 51 mln USD, aby zwiększyć produktywność krów i Technoserve Inc., 51 mln USD, aby promować nowe technologie), a także kilka projektów politycznych i budowania potencjału, aby promować program fundacji w Afryce i innych krajach.
Wielka Brytania466Łącznie 81 grantów koncentrujących się na badaniach, takich jak dla Uniwersytetu w Greenwich na prace nad szkodnikami i chorobami manioku i innych upraw (10 grantów o łącznej wartości 73 mln USD) oraz dla Global Alliance for Livestock Veterinary Medicines (9 grantów o łącznej wartości 169 mln USD) na produkcję leków i szczepionek dla zwierząt gospodarskich sprzedawanych przez sektor prywatny afrykańskim rolnikom.
Niemcy1548 grantów dla Niemieckiego Federalnego Przedsiębiorstwa Współpracy Międzynarodowej (GIZ) na rozwój łańcuchów dostaw dla afrykańskich rolników uprawiających orzechy nerkowca i ryż oraz inne projekty (57 mln USD) oraz kolejne trzy granty dla Niemieckiej Korporacji Inwestycyjnej na prace nad afrykańską uprawą bawełny i kawy (47 mln USD).
Indie98Łącznie 33 granty dla różnych grantobiorców, w tym trzy granty dla PRADAN (34 mln USD na szkolenie rolniczek) i trzy dotacje dla BAIF (16 mln USD), aby zapewnić rolnikom dostęp do najnowszych technologii hodowli zwierząt gospodarskich.
Holandia95Głównie na pięć grantów dla Uniwersytetu w Wageningen na badania agronomiczne nad roślinami strączkowymi, wspieranie rolnictwa cyfrowego i inne projekty (57 mln USD).
Kanada74Łącznie 20 grantów, głównie dla uniwersytetów, między innymi na zapewnienie przyjęcia nowych technologii, rozwój komercyjnych łańcuchów dostaw nasion manioku w Tanzanii oraz produkcję szczepionek przeciwko chorobom zwierząt gospodarskich.
Australia61Łącznie 24 granty, głównie dla uniwersytetów i ośrodków badawczych (w tym 30 milionów dolarów dla University of Queensland) na rozwój hybryd sorgo i wspięgi chińskiej dla Afryki oraz na dostarczenie genetycznie ulepszonego bydła.
Chiny48Głównie dla Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych (dwa granty o łącznej wartości 33 milionów dolarów) na opracowanie nowych odmian ryżu dla rolników na całym świecie.
Uganda46Głównie dla RUFORUM (dwa granty o łącznej wartości ponad 30 milionów dolarów na wsparcie rolniczych uniwersytetów badawczych w regionie). RUFORUM zostało założone jako program Fundacji Rockefellera w 1992 roku, a w 2004 roku stało się niezależnym Regionalnym Forum Uniwersyteckim.
Kenia43Dotacje dla Farm Concern International na stworzenie zorientowanych na rynek łańcuchów wartości dla wielu upraw oraz dla wielu firm agrobiznesu działających w regionie, aby zrobić to samo.
Razem top 102,7422,7 miliarda $US, czyli prawie połowa wszystkich funduszy na rolnictwo z Gatesa trafiła do grantobiorców w tych 10 krajach, z czego ponad 90% do krajów Północy.

Źródło: https://grain.org/en/article/6690-how-the-gates-foundation-is-driving-the-food-system-in-the-wrong-direction

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x