Menu

Zależność pomiędzy ekspozycją na słońce a długością życia

28 lutego, 2019 - Dłuższe życie
Zależność pomiędzy ekspozycją na słońce a długością życia

Badanie opublikowane w International Journal of Cancer Research and Treatment (IJCRT) stwierdza, że kobiety z aktywnymi nawykami ekspozycji na słońce żyją od 1 roku do 2 lat dłuższej. Wprowadzenie rozsądnych zaleceń dotyczących ekspozycji na słońce może poprawić zdrowie publiczne. Takie stwierdzenia są jednak wyraźnie sprzeczne z zaleceniami obecnie promowanymi przez rządowe władze sanitarne.

Jak opisano w artykule, ekspozycja na słońce była głównym czynnikiem wpływającym na status witaminy D u ludzi. Kiedy światło słoneczne dociera do skóry, witamina D jest wytwarzana w organizmie naturalnie. Jednakże, od czterdziestu lat, w celu ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) rządowe organy zdrowia na całym świecie zdecydowanie zalecają unikanie ekspozycji na słońce.

W celu ochrony, gdy skóra jest wystawiona na działanie słońca, władze zazwyczaj zalecają stosowanie środka ochrony przeciwsłonecznej o wysokim współczynniku. Może to jednak w zasadzie zniweczyć zdolność organizmu do produkcji witaminy D. W związku z tym prawdopodobne jest, że unikanie słońca i nadużywanie kremów przeciwsłonecznych mogą wspólnie przyczyniać się do dramatycznego wzrostu liczby osób z niedoborem lub niedostatecznym poziomem witaminy D. Journal of American Osteopathic Association zwrócił uwagę na zaskakujący fakt. Około miliarda ludzi na całym świecie ma obecnie niewystarczające poziomy tego niezbędnego składnika odżywczego.

Światło słoneczne i witamina D: czy mamy jej wystarczająco dużo?

International Journal of Cancer Research and Treatment wskazuje też inne ważne fakty. Niska ekspozycja na promieniowanie UV i niskie poziomy witaminy D związane są ze zwiększoną śmiertelnością z powodu raka skóry. Niskie nawyki ekspozycji na słońce w regionach o niskim natężeniu promieniowania słonecznego stanowią podobny czynnik ryzyka śmiertelności co ryzyko palenia. Niedobór witaminy D jest ściśle związany również z chorobami przewlekłymi, takimi jak: zaburzenia metaboliczne kości, nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, zaburzenia neuropsychiatryczne i choroby autoimmunologiczne. Po mimo tych publikacji, rządowe władze sanitarne jak dotąd nie zdecydowały się na działanie w oparciu o te ustalenia.

International Journal of Cancer Research and Treatment zwraca również uwagę na fakt, że rzucawka ciążowa jest bardziej rozpowszechniona w zimie. Autorka artykułu sugeruje, że może to być spowodowane brakiem ekspozycji na słońce. Stan przedrzucawkowy jest główną przyczyną umieralności matek na świecie. Charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi, białkiem w moczu, a często obrzękiem stóp, nóg i dłoni oraz napadami padaczki. International Journal of Cancer Research and Treatment zaleca stosowanie suplementacji witaminą D w czasie ciąży.

Niedobór witaminy D: poważny globalny problem zdrowotny

Szacuje się, że do siedemdziesięciu procent Australijczyków ma niedobór lub niedostateczny poziom tego składnika odżywczego. Również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie problem jest powszechny. Uważa się, że trzy czwarte amerykańskich nastolatków i dorosłych cierpi na niedobór witaminy D.

Podobnie wygląda to w Europie, gdzie poziom witaminy D we krwi jest niski i wynosi nawet do siedemdziesięciu procent populacji. Wykazano również, że ciężarne kobiety arabskie charakteryzują się wyjątkowo wysoką częstością występowania niedoboru witaminy D.

Pomimo tych informacji świat nadal ignoruje ten globalny problem zdrowotny.

Polecam również artykuł “Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej powoduje niedobór witaminy D.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/02/the-vitamin-d-factor-evidence-of-inverse-relationship-between-sun-exposure-and-all-cause-mortality

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Filtr przeciwsłoneczny szkodliwy dla serca | Medycyna Komórkowa
3 miesięcy temu

[…] Aby dowiedzieć się więcej o zależności pomiędzy ekspozycją na słońce a długością życia, przeczytaj ten artykuł. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x