
Bezpośrednie roczne koszty opieki zdrowotnej ponoszone przez rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa mogą być znaczne. W badaniu opublikowanym w 2011 r. przebadano 363 rodziny dotknięte chorobą w Australii Zachodniej i stwierdzono, że średni roczny koszt opieki, w tym szpitalnej, medycznej, farmaceutycznej, zastępczej i terapeutycznej, wynosi 4 287 USD. Podczas gdy medycyna konwencjonalna utrzymuje, że leczenie zespołu Downa i innych niepełnosprawności intelektualnych nie jest możliwe, badania pokazują, że stosowanie suplementów diety zawierających duże dawki mikroelementów może przynieść znaczące korzyści.
Niektóre z badań nad niepełnosprawnością intelektualną i wysokimi dawkami mikroelementów są tak przekonujące, że trudno zrozumieć, dlaczego nie zostały jeszcze szeroko wdrożone do praktyki medycznej. Dobrym tego przykładem jest badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America w 1981 roku. Podstawowym celem badania było zbadanie hipotezy, że niepełnosprawność intelektualna jest zasadniczo chorobą, w której wzór genetyczny osoby dotkniętej chorobą wymaga zwiększonej podaży jednego lub więcej mikroelementów.
Znaczący wzrost IQ
W częściowo podwójnie ślepym eksperymencie wzięło udział szesnaścioro dzieci w wieku szkolnym, których początkowe IQ wahało się od około 17 do 70. Dzieci otrzymywały suplementy diety lub placebo codziennie przez okres 8 miesięcy. Suplementy zawierały 8 minerałów w umiarkowanych ilościach i 11 witamin. Witaminy, które w większości podawano w dużych dawkach, obejmowały 15 000 j.m. witaminy A, 300 mg witaminy B1, 200 mg witaminy B2, 750 mg witaminy B3, 490 mg witaminy B5, 350 mg witaminy B6, 1000 mcg witaminy B12, 400 mcg kwasu foliowego, 1500 mg witaminy C, 300 j.m. witaminy D i 600 j.m. witaminy E.
Podczas pierwszego 4-miesięcznego okresu badania z podwójnie ślepą próbą, pięcioro dzieci, które otrzymywały suplementy, zwiększyło swój średni iloraz inteligencji o od 5 do 9,6 punktu. W przeciwieństwie do tego, jedenaścioro dzieci, którym podawano placebo, wykazało nieznaczne zmiany. W drugim okresie badania dzieci, którym pierwotnie podawano placebo, otrzymały zamiast nich suplementy. Co imponujące, pod koniec badania dzieci te wykazały średni wzrost IQ o co najmniej 10,2 punktu, co stanowi bardzo znaczący wzrost.
Warto zauważyć, że troje z pięciorga dzieci, którym podawano suplementy w obu okresach badania, wykazało dodatkowy wzrost IQ w ciągu drugich 4 miesięcy, co daje ogólny średni wzrost o prawie 16 punktów. Co więcej, troje z czworga dzieci z zespołem Downa wykazało wzrost IQ od 10 do 25 punktów. Oprócz poprawy intelektualnej, dzieci te wykazywały również zmiany fizyczne w kierunku normy.
Poprawa osiągnięć szkolnych
Kilkoro dzieci znacznie poprawiło swoje osiągnięcia szkolne. Zgodnie z zaleceniami nauczycieli, dwoje z nich było nawet w stanie przenieść się z programów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie do normalnych szkół i klas. Kolejnym istotnym odkryciem było to, że suplementy poprawiły ostrość widzenia u dwojga dzieci w takim stopniu, że były one w stanie przestać nosić okulary.
Naukowcy doszli do wniosku, że wyniki ich badania potwierdzają hipotezę, że niepełnosprawność intelektualna wiąże się z wyższym niż normalne zapotrzebowaniem na jeden lub więcej mikroelementów, a odpowiednia interwencja w zakresie mikroelementów może poprawić IQ i funkcjonowanie dzieci dotkniętych chorobą. Zauważając, że wszystkie dzieci, które wzięły udział w badaniu, wykazały poprawę, a czasami dramatyczną, naukowcy napisali, że jest prawdopodobne, że jak najwcześniejsze zastosowanie suplementacji przyniosłoby największą poprawę. W szczególności opisali również stosowanie leków u takich dzieci jako “wątpliwe”.
Niski poziom niezbędnych mikroelementów jest powszechny w zespole Downa
Odrębne badania potwierdziły, że osoby z zespołem Downa mają niski poziom witaminy D. Odnotowano również wysoką częstość występowania niedoboru witaminy A. Zaobserwowano również niższy niż normalny poziom cynku, selenu i wapnia, a także znacznie obniżony poziom koenzymu Q10. Kolejnym dowodem na występowanie niedoborów mikroelementów może być fakt, że pacjenci z zespołem Downa z chorobą Alzheimera – chorobą, na którą są narażeni – mają niski poziom witaminy E. Już same te odkrycia uzasadniają poważne rozważenie suplementacji wysokimi dawkami mikroelementów u osób dotkniętych tym zespołem.
Badania dr Ratha wykazały, że dzięki odpowiedniej suplementacji mikroelementami, zasadniczo każdy może poprawić swoje zdolności poznawcze. Nie należy odmawiać tego prawa osobom z zespołem Downa.
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2024/10/the-benefits-of-micronutrients-for-children-with-down-syndrome-and-other-intellectual-disabilities/
- Ekspozycja na rtęć i autyzm: W jaki sposób czynniki prenatalne i postnatalne mogą wpływać na rozwój mózgu?
- Rola rtęci w autyzmie: Dogłębna analiza dowodów komórkowych
- Badanie sugeruje związek między prenatalną ekspozycją na rtęć a autyzmem: Czy popularny zastrzyk ciążowy zawierający tiomersal może zwiększać ryzyko autyzmu?
- Zrozumieć AUTYZM: Kompleksowe spojrzenie na jego przyczyny i wpływ, zgodnie z nauką
- Związek rtęci z autyzmem: Co mówi nauka
- Neurolog dziecięcy dmucha w gwizdek: Big Pharma ukrywa lek generyczny za 2 dolary, który odwraca objawy autyzmu
- Badania wskazują na związek między szczepieniami dzieci a wzrostem częstości występowania autyzmu
- Autyzm, wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych
- Większość twierdzeń dotyczących preparatów dla niemowląt nie jest poparta dowodami naukowymi
- Czy niedobór aminokwasów rozgałęzionych jest związany z autyzmem?
- Wszystko co dobre – dla dzieci!
- Oficjalne statystyki pokazują, że większość transpłciowych dzieci cierpi na poważny autyzm