Menu

Medycyna patentowa i medycyna ortomolekularna

13 września, 2023 - Medycyna konwencjonalna
Medycyna patentowa i medycyna ortomolekularna

Nie każdy wie, że konstytucja Stanów Zjednoczonych zawiera klauzulę dotyczącą patentów i praw autorskich. Artykuł 1, znany z ochrony wolności słowa, stanowi również, że patenty mają na celu “popieranie postępu nauki i sztuk użytecznych przez zapewnienie autorom i wynalazcom na czas określony wyłącznego prawa do ich pism i odkryć”. Patent przyznaje wyłączne prawo do powstrzymania innych przed sprzedażą, wytwarzaniem lub nawet używaniem wynalazku przez długi okres, zazwyczaj 20 lat. Patent jest prawem negatywnym, które uniemożliwia innym czerpanie korzyści z wynalazku. Naruszenie monopolu patentowego ma konsekwencje prawne i zazwyczaj właściciel patentu żąda rekompensaty finansowej. W niektórych krajach naruszenie patentu jest działalnością przestępczą.

Patenty mają napędzać innowacje. Mówi się, że zyski, które mogą wynikać z patentu, promują inwestycje w badania i rozwój, projektowanie i ulepszenia techniczne. Ponieważ patent jest dokumentem opublikowanym, inni mogą nadążać za postępem technologicznym. Licencjonowanie technologii pozwala wynalazcom na wytwarzanie i wprowadzanie na rynek ich innowacji. Spółka może jednak nabyć patent tylko po to, aby zapobiec jego wykorzystaniu przez konkurencję. Może to w rzeczywistości zapobiegać innowacjom. W medycynie i opiece zdrowotnej patenty zbyt często nie promują postępu nauki, a wręcz mogą go utrudniać.

Technologia lub nauka

Patenty dotyczą technologii i inżynierii; nie są one częścią metody naukowej. Nauka rozpowszechnia swoją wiedzę w sposób otwarty, bez bezpośredniego wykorzystywania finansowego. Model podwójnej spirali DNA Franklina, Cricka i Watsona został opublikowany w krótkim artykule, choć Franklin nie był jego autorem. Był to przełom naukowy, który nie podlegał opatentowaniu. Ostatecznie model DNA pomógłby w rozwoju zupełnie nowych obszarów biotechnologii, wypełnionych patentami i monopolami. Nauka leżąca u jego podstaw jest jednak wolna i otwarcie dostępna, bez żadnych ograniczeń w jej wykorzystywaniu. Podobnie, opis uniwersalnego komputera autorstwa Alana Turinga był nieopatentowaną nauką podstawową. Później komputery cyfrowe i oprogramowanie stały się wysoce dochodową technologią napędzającą innowacje w drugiej połowie XX wieku.

Pomysł, że ludzie muszą mieć monopol na nowe pomysły, jest sprzeczny z faktem, że typowy patent dotyczy niewielkiego postępu technicznego. Te opatentowane, niewielkie postępy techniczne bezpośrednio zależą od wzrostu fundamentalnej wiedzy naukowej.

Farmaceutyki

Patenty medyczne wykorzystują chorych dla zysku. Zapewniają one prawa wyłączności do leków i terapii oraz uniemożliwiają konkurencję. Problem ten został podkreślony przez kraje rozwijające się, które często nie są w stanie pozwolić sobie na zawyżone ceny leków. Ponieważ kraje te nie są w stanie zapewnić ogromnych zysków, leki, których potrzebują na malarię i inne choroby, mogą nie zostać odpowiednio zbadane lub opracowane.

Ostatnio firmy farmaceutyczne przeznaczają symboliczną część swoich zysków na opiekę zdrowotną w krajach rozwijających się. Może to być jednak interpretowane jako drobny aspekt public relations firm, które charakteryzują się raczej marketingiem niż badaniami i rozwojem. Twierdzenia, że patenty i prawa własności intelektualnej przyczyniają się do ram, które pozwalają na humanitarną i sprawiedliwą dystrybucję badań i rozwoju leków, są bez znaczenia, chyba że są znaczące.

Twierdzenie, że firmy farmaceutyczne potrzebują wyłącznych praw, monopolu na rynku i zawyżonych cen, aby wynagrodzić potrzebę badań i rozwoju, jest przesadzone i wyolbrzymione. Fundusze opisywane jako badania i rozwój mogą być przesadzone i mogą być niższe niż koszty marketingu.

Niedawny laureat Nagrody Nobla, Sir John Sulston, określił restrykcje własnościowe dotyczące leków jako moralnie skorumpowane.6 Nierówności w dostępności leków wywołały rosnące opinie antypatentowe. Brak dostępu do leków na HIV i AIDS w kilku częściach świata budzi powszechne zaniepokojenie. Kraje rozwijające się kwestionują międzynarodowe prawo patentowe w medycynie. Ich argumentacja jest prosta i jasna: ludzkie życie jest ważniejsze niż zyski firm farmaceutycznych. Nowoczesne leki na HIV/AIDS, gruźlicę i raka są w dużej mierze niedostępne w wielu częściach świata. W 2002 r. Tajlandia przestawiła się na stosowanie generycznych leków przeciwwirusowych produkowanych w Indiach, a ich cena spadła z ponad 500 USD do około 0 USD. Niedawno Brazylia oświadczyła, że dostępność leku przeciwwirusowego efawirenz leży w interesie publicznym i zażądała odpowiednich cen. W miarę narastania problemów, inne kraje rozwijające się mogą wprowadzać lokalne leki generyczne, odrzucając patenty na rzecz interesu publicznego. Kraje rozwijające się mogą w razie potrzeby pominąć prawo patentowe, ale próby takiego działania prawdopodobnie spowodują wyzwania prawne i polityczne.

Posiadanie życia na własność

While the double helix was considered a scientific discovery belonging to humankind, it is now possible to patent genes. Patenting the genetic code is controversial and subject to challenge. A bill with the US Congress may invalidate patenting of human gene sequences. Patents on cells8 and whole living creatures have been applied for and granted. The scene was set for an entire higher animal to be patented, and sure enough, a patent on a mouse was granted to Harvard University in 1988. This Harvard mouse and its offspring are owned by DuPont with the registered trademark Oncomouse™. Być może następnym krokiem będzie opatentowanie sera do karmienia. Patent na tę konkretną modyfikację genetyczną został rozszerzony na ssaki inne niż ludzie, takie jak słonie czy koty. Jednak zastrzeżenia do patentu w Europie, ponieważ odmiany roślin i zwierząt nie podlegały opatentowaniu, zostały odrzucone, ponieważ patent nie dotyczył konkretnej “odmiany zwierząt”. Tak samo ludzie są obecnie z niego wyłączeni – na razie. Być może w przyszłości precyzyjne sformułowania prawne nie będą wykluczać ludzi zawierających określone modyfikacje genów. W 2005 r. już 20% ludzkich genów podlegało opatentowaniu. Kwestią otwartą pozostaje to, jak daleko może nas to zaprowadzić do nowej formy darwinizmu społecznego lub gorzej, gdzie ludzie są patentowani, znakowani i stanowią własność.

Medycyna

Patenty mogą być nieodpowiednie do stosowania w medycynie i opiece zdrowotnej. Medycyna jest właściwie zastosowaniem nauki do zdrowia. To zastosowanie wiąże się z technologią i potencjałem patentowym. Istnieje jednak dylemat etyczny. Czy należy zezwolić na monopol na leczenie ratujące życie? Kiedy uzasadnione jest cierpienie i śmierć chorego, ponieważ monopolista nie osiągnie wystarczająco dużego zysku z leczenia?

Chorzy pacjenci są bezbronni, a ich bezbronność wzrasta wraz z ciężkością choroby. Pacjent w stanie krytycznym może być skłonny sprzedać swój samochód, dom i przyszłość swojej rodziny w zamian za lekarstwo. Medycyna zaciekle walczyła o uzyskanie przepisów zapobiegających sprzedawaniu bez skrupułów lekarstw od znachorów. W rzeczywistości sam termin “leki patentowe” pojawił się w XIX wieku jako fraza kojarzona z szarlatanami i wykorzystywaniem chorych. Obecnie ogromne zyski, jakie można osiągnąć dzięki monopolom i wygórowanym cenom leków w medycynie, doprowadziły do odwrócenia sytuacji. Leki patentowe są obecnie postrzegane jako oparta na dowodach odpowiedź na choroby. Tak jednak nie jest. Ani jedna komórka w ludzkim ciele nie jest wytwarzana z leku, opatentowanego czy też nie. Mikroskładniki odżywcze, których nie można opatentować, chyba że zostaną zmodyfikowane, nie są nawet tak dochodowe jak leki. Fakt, że składniki odżywcze są często bardziej skuteczne klinicznie i że są one niezmiennie bezpieczniejsze, nie ma wpływu na patentowy świat finansów farmaceutycznych. Składniki odżywcze są produktami ogólnego przeznaczenia, a to prowadzi do ślepej uliczki. Kwas askorbinowy w cenie 5 dolarów za kilogram nie ekscytuje akcjonariuszy ani księgowych. Cudowne leki już tak.

– dr Andrew W. Saul

– dr Steve Hickey FCET

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/patent-medicine-and-orthomolecular-medicine

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x