Menu

Mikroskładniki odżywcze wspomagają metabolizm cukru we krwi

12 kwietnia, 2019 - Cukrzyca
Mikroskładniki odżywcze wspomagają metabolizm cukru we krwi

Według ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym “The Lancet” liczba osób z rozpoznaną cukrzycą wzrosła aż czterokrotnie w przeciągu ostatnich 35 lat. W 1980 r. cukrzyce zdiagnozowano w liczbie 108 milionów osób, a w 2014 r. w liczbie 422 milionów. W oparciu o te niepokojące dane statystyczne Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybrała cukrzycę jako temat Światowego Dnia Zdrowia w 2016 roku, aby podnieść świadomość ludzi na temat tej choroby.

Główne czynniki rozwoju cukrzycy

Wzrost zachorowalności na cukrzycę związany jest z siedzącym trybem życia a także złymi nawykami żywieniowymi. Dieta oparta na fast foodach i dużych ilościach sztucznych cukrów, może prowadzić do otyłości i innych zaburzeń w organizmie. Otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i upośledzony metabolizm glukozy są obecnie znane jako zespół metaboliczny.

Otyłość jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy. Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla utrzymania metabolizmu glukozy we krwi. Nasze badania dowiodły jednak, że odpowiednia suplementacja mikroskładników odżywczych jest równie istotna i może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego.

Fruktoza jest rodzajem cukru, który jest nadmiernie obecny w przetworzonej żywności. Porównaliśmy wpływ odpowiedniej synergii mikroelementów i metforminy (powszechnego leku przeciwcukrzycowego) na myszach karmionych dietą o wysokiej zawartości fruktozy. Pod koniec siódmego tygodnia, myszy otrzymujące mieszaninę mikroelementów miały 4% spadek stężenia fruktozaminy w surowicy. Natomiast myszy otrzymujące metforminę miały 15% wzrost fruktozaminy. Stężenie fruktozaminy w surowicy odzwierciedla zmiany stężenia glukozy we krwi zachodzące w ciągu jednego do dwóch tygodni. Ponadto, myszy z grupy metforminy miały obniżony poziom insuliny. Natomiast myszy otrzymujące suplementy mikroskładników odżywczych wykazywały przywrócenie poziomu insuliny do normy. Suplementacja mikroskładnikami odżywczymi wykazała dodatkowe korzyści, takie jak obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu całkowitego. Wykazała także przeciwdziałanie skutkom wysokiej fruktozaminy, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych powikłań cukrzycy. Te najbardziej poważne to miażdżyca, udar, niewydolność nerek, neuropatia, upośledzenie gojenia się ran, zaćma i długotrwała niepełnosprawność. Same te problemy mogą być poważnymi i wyniszczającymi chorobami dla jakości życia pacjenta.

Medycyna konwencjonalna nie zajmuje się główną przyczyną cukrzycy

Medycyna konwencjonalna koncentruje się na lekach, które sztucznie obniżają poziom cukru we krwi. Nie zajmuje się główną przyczyną tej wyniszczającej choroby. Cukrzyca jest bardzo dochodową chorobą dla firm farmaceutycznych, ponieważ powoduje szereg komplikacji wymagających dodatkowych zabiegów. W publikacji “British Medical Journal” naukowcy odkryli istotną korelację między jednym lekiem na cukrzycę a zwiększoną częstotliwością występowania raka pęcherza moczowego.

Większość pacjentów dotkniętych niepełnosprawnością związaną z cukrzycą ma od 15 do 69 lat. Stanowi to ogromne obciążenie finansowe dla społeczeństwa z powodu kosztów leczenia. Według badania opublikowanego w czasopismie “The Lancet”, roczny globalny koszt leczenia cukrzycy szacowany jest na 825 miliardów dolarów. Przy czym największe koszty jej leczenia ponoszą takie kraje jak Chiny, USA i Indie.

Nasze wyniki badań dają nadzieję, że zapobieganie i kontrolowanie wysokiego poziomu cukru we krwi jest możliwe, bez niszczących skutków ubocznych leków na receptę.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/micronutrients-support-blood-sugar-metabolism

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x