Menu

Nagrody Nobla za znaczenie witamin dla zdrowia

30 czerwca, 2020 - Znaczenie witamin
Nagrody Nobla za znaczenie witamin dla zdrowia

Witamina D

Adolf Windaus – laureat Nagrody Nobla 1928

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana została w 1928 roku Adolfowi Otto Reinholdowi Windausowi „za usługi świadczone przez jego badania dotyczące budowy steroli i ich związku z witaminami”.

Tiamina i witaminy stymulujące wzrost

Christiaan Eijkmann – laureat Nagrody Nobla 1929
Frederick Hopkins – laureat Nagrody Nobla 1929

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1929 r. podzielona została między Christiaan Eijkman „za odkrycie witaminy o działaniu przeciwnowotworowym” i Sir Frederick Gowland Hopkins „za odkrycie witamin stymulujących wzrost”.

Witamina B12

George Whipple – laureat Nagrody Nobla 1934
George Minot – laureat Nagrody Nobla 1934
William Murphy – laureat Nagrody Nobla 1934

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1934 roku przyznano wspólnie George’owi Hoytowi Whipple’owi, George’owi Richardsowi Minotowi i Williamowi Parry Murphy’emu za ich odkrycia dotyczące terapii wątroby w przypadkach anemii.

Alexander Todd – laureat Nagrody Nobla 1957

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1957 roku przyznana została Lordowi (Alexander R.) Toddowi „za pracę nad nukleotydami i koenzymami nukleotydowymi”.

Dorothy Hodgkin – laureat Nagrody Nobla 1964

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1964 roku przyznana została Dorothy Crowfoot Hodgkin „za jej ustalenia technikami rentgenowskimi ważnych struktur substancji biochemicznych”.

Robert Woodward – laureat Nagrody Nobla 1965

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1965 roku przyznana została Robertowi Burnsowi Woodwardowi „za jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie syntezy organicznej”.

Witamina C

A. Szent-Györgyi – laureat Nagrody Nobla 1937

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1937 roku otrzymał Albert von Szent-Györgyi „za odkrycia związane z procesami spalania biologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem witaminy C i katalizy kwasu fumarowego”.

Norman Haworth – laureat Nagrody Nobla 1937
Paul Karrer – laureat Nagrody Nobla 1937

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1937 roku podzielona została między Waltera Normana Hawortha „za badania nad węglowodanami i witaminą C” oraz Paula Karrera ”za badania nad karotenoidami, flawinami i witaminami A i B2”.

Witamina B2, witamina B6

Richard Kuhn – laureat Nagrody Nobla 1938

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1938 roku przyznana została Richardowi Kuhnowi „za pracę nad karotenoidami i witaminami”.

Witamina K

Henrik Dam – Nobel Laureate 1943
Edward Doisy – laureat Nagrody Nobla 1943

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1943 r. podzielona została między Henrika Carla Petera Dama „za odkrycie witaminy K” i Edwarda Adelberta Doisy’ego „za odkrycie chemicznej natury witaminy K.”

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł: “Fakty na temat bezpieczeństwa witamin.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2020/06/nobel-prizes-for-the-health-importance-of-vitamins/#popup-5eece35d93880

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x