
Witamina D

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana została w 1928 roku Adolfowi Otto Reinholdowi Windausowi „za usługi świadczone przez jego badania dotyczące budowy steroli i ich związku z witaminami”.
Tiamina i witaminy stymulujące wzrost


Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1929 r. podzielona została między Christiaan Eijkman „za odkrycie witaminy o działaniu przeciwnowotworowym” i Sir Frederick Gowland Hopkins „za odkrycie witamin stymulujących wzrost”.
Witamina b12



Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1934 roku przyznano wspólnie George’owi Hoytowi Whipple’owi, George’owi Richardsowi Minotowi i Williamowi Parry Murphy’emu za ich odkrycia dotyczące terapii wątroby w przypadkach anemii.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1957 roku przyznana została Lordowi (Alexander R.) Toddowi „za pracę nad nukleotydami i koenzymami nukleotydowymi”.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1964 roku przyznana została Dorothy Crowfoot Hodgkin „za jej ustalenia technikami rentgenowskimi ważnych struktur substancji biochemicznych”.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1965 roku przyznana została Robertowi Burnsowi Woodwardowi „za jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie syntezy organicznej”.
Witamina C

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1937 roku otrzymał Albert von Szent-Györgyi „za odkrycia związane z procesami spalania biologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem witaminy C i katalizy kwasu fumarowego”.


Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1937 roku podzielona została między Waltera Normana Hawortha „za badania nad węglowodanami i witaminą C” oraz Paula Karrera ”za badania nad karotenoidami, flawinami i witaminami A i B2”.
Witamina B2, witamina B6

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1938 roku przyznana została Richardowi Kuhnowi „za pracę nad karotenoidami i witaminami”.
Witamina K


Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1943 r. podzielona została między Henrika Carla Petera Dama „za odkrycie witaminy K” i Edwarda Adelberta Doisy’ego „za odkrycie chemicznej natury witaminy K.”
Polecam również artykuł: “Fakty na temat bezpieczeństwa witamin.”
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2020/06/nobel-prizes-for-the-health-importance-of-vitamins/#popup-5eece35d93880