Menu

Właściwości zdrowotne kurkuminy potwierdzone badaniami naukowymi

26 listopada, 2021 - Właściwości mikroelementów
Właściwości zdrowotne kurkuminy potwierdzone badaniami naukowymi

Działanie przeciwzapalne doustnej suplementacji kurkuminą

Tytuł: Działanie przeciwzapalne doustnej suplementacji kurkuminą: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34378053/

Wniosek: Odkrycia te dostarczają dowodów na przeciwzapalne działanie kurkuminy i wspierają dalsze badania w celu potwierdzenia dawki, czasu trwania i formuły w celu optymalizacji działania przeciwzapalnego u ludzi z przewlekłym stanem zapalnym.

Podawanie kurkuminy zmniejsza objawy depresji u pacjentów z dużą depresją

Tytuł: Rola podawania kurkuminy u pacjentów z dużym zaburzeniem depresyjnym: Mini metaanaliza badań klinicznych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26610378/

Wniosek:  Istnieją dowody potwierdzające, że podawanie kurkuminy zmniejsza objawy depresji u pacjentów z dużą depresją.

Suplementacja kurkuminą ma korzystny wpływ na markery metaboliczne i parametry antropometryczne u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby

Tytuł: Wpływ suplementacji kurkuminą na czynność wątroby, profil metaboliczny i skład ciała u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31987259/

Wniosek: Obecne badanie wykazało, że suplementacja kurkuminą ma korzystny wpływ na markery metaboliczne i parametry antropometryczne u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

Metaanaliza: kurkumina obniża poziom inteleukiny-6

Tytuł: WPŁYW KUKUMINY NA KRĄŻĄCE STĘŻENIA INTERLEUKINY-6: PRZEGLĄD SYSTEMATYCZNY I METAANALIZA RANDOMIZOWANYCH KONTROLOWANYCH BADAŃ.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27392742/

Wniosek: Ta metaanaliza badań z randomizacją sugeruje istotny wpływ kurkuminy na obniżenie stężenia krążącej IL-6. Efekt ten wydaje się być bardziej widoczny u pacjentów z wyższym stopniem ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

Korzystne efekty suplementacji kurkuminą zaobserwowano w postaci obniżenia wyników aktywności choroby i nasilenia marskości u pacjentów z marskością wątroby

Tytuł: Wpływ suplementacji kurkuminą na ciężkość choroby u pacjentów z marskością wątroby: randomizowane badanie kontrolowane.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017253/

Wniosek: W tym pilotażowym badaniu zaobserwowano korzystny wpływ suplementacji kurkuminą na zmniejszenie wyników aktywności choroby i nasilenia marskości u pacjentów z marskością wątroby.

Biodostępny ekstrakt z kurkumy jest tak samo skuteczny jak paracetamol w zmniejszaniu bólu i innych objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Tytuł: Biodostępny ekstrakt z kurkumy w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego: randomizowane badanie typu non-inferiority w porównaniu z paracetamolem.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33516238/

Wniosek: Wyniki badania sugerują, że biodostępny ekstrakt z kurkumy jest tak samo skuteczny jak paracetamol w zmniejszaniu bólu i innych objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego oraz jest bezpieczny i skuteczniejszy w zmniejszaniu CRP i TNF-α.

Kurkumina łagodzi nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Tytuł: Kurkumina łagodzi nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego: randomizowana, podwójnie ślepa, kontrolowana placebo próba.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26051565/

Wniosek: Wyniki wykazały potencjalny korzystny wpływ kurkuminy na łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w których prawdopodobnie pośredniczyła modulacja neuroprzekaźników i przeciwzapalne działanie kurkuminy.

Kurkumina wykazuje działanie przeciwnowotworowe, zwiększając poziom witamin C i E oraz zapobiegając peroksydacji lipidów i uszkodzeniom DNA

Tytuł: Możliwy mechanizm działania kurkuminy w zmianach przedrakowych na podstawie markerów stresu oksydacyjnego w surowicy i ślinie.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20587949/

Wniosek: Na podstawie wyników tego badania można stwierdzić, że kurkumina pośredniczy w jej działaniach przeciwnowotworowych, zwiększając poziom witamin C i E oraz zapobiegając peroksydacji lipidów i uszkodzeniom DNA.

Kurkumina ma działanie skurczowe na czynność pęcherzyka żółciowego człowieka

Tytuł: Wpływ kurkuminy i placebo na czynność pęcherzyka żółciowego człowieka: badanie ultrasonograficzne.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10102956/

Wniosek: Na podstawie obecnych ustaleń wydaje się, że kurkumina wywołuje skurcz ludzkiego pęcherzyka żółciowego.

Kurkumina posiada silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, immunomodulujące i przeciwbólowe

Tytuł: Porównanie skuteczności kurkuminy z acetonidem triamcynolonu w postaci żelu w leczeniu drobnego nawracającego aftowego zapalenia jamy ustnej: randomizowane badanie kliniczne.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25126527/

Wniosek: Kurkumina posiada silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, immunomodulujące i przeciwbólowe, co zgodnie z wynikami uzyskanymi z niniejszego badania może być stosowane jako skuteczna alternatywa dla steroidów w leczeniu nawracającego aftowego zapalenia jamy ustnej.

Kurkumina zmniejsza uszkodzenia DNA wywołane arsenem u ludzi

Tytuł: Kurkumina zapobiega uszkodzeniom DNA i zwiększa potencjał naprawczy w populacji ludzkiej w Zachodnim Bengalu w Indiach, która chronicznie narażona jest na arsen.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21332098/

Wniosek: Wyniki wskazują, że hamowana arsenem naprawa DNA była indukowana przez kurkuminę, zarówno na poziomie białka, jak i genetyki. Tak więc interwencja kurkuminy może być użyteczną metodą zapobiegania karcynogenezie wywołanej przez arsen.

Kurkuminoidy stanowią skuteczną i bezpieczną alternatywę leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów

Tytuł: Kurkuminoidowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego: randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24853120/

Wniosek: Kurkuminoidy stanowią skuteczną i bezpieczną alternatywę leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Działanie przeciwnowotworowe czterech analogów kurkuminy na ludzkie komórki glejaka

Tytuł: Przeciwnowotworowy wpływ czterech analogów kurkuminy na ludzkie komórki glejaka.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34376999/

Wniosek: Badanie wykazało, że dimetoksykurkumina indukowała apoptozę, autofagię, produkcję reaktywnych form tlenu i hamowała żywotność komórek w ludzkich glejakach. Dimetoksykurkumina może być potencjalnym kandydatem terapeutycznym w ludzkich komórkach glejaka.

Polecam również artykuł: “Właściwości zdrowotne witaminy K2 potwierdzone badaniami naukowymi.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/substance/curcumin

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązu
je!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x