Menu

Słońce zmniejsza ryzyko zapalenia jelit

26 czerwca, 2020 - Jelita
Słońce zmniejsza ryzyko zapalenia jelit

Według najnowszych badań The Australian National University (ANU) dzieci, które spędzają pół godziny dziennie na słońcu, zmniejszają ryzyko wystąpienia nieswoistego zapalenia jelit (IBD).

Ponad 800 000 osób cierpi na dwa zaburzenia przez całe życie, które składają się na zapalne choroby jelit – chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Badanie pediatryczne odbyło się w Melbourne i było prowadzone przez profesor Robyn Lucas z ANU College of Health and Medicine.

„Zabranie dzieci na słońce może zmienić ich życie” – powiedział profesor Lucas.

„Dzieci, które były na zewnątrz wystawione na słońce przez dodatkowe pół godziny dziennie, miały mniejsze ryzyko zachorowania na zapalne choroby jelit o prawie 20 procent.”

Naukowcy odkryli, że nawet krótkie okresy ekspozycji na słońce były związane z niższym ryzykiem rozwoju IBD u dzieci.

„Odkryliśmy, że każde 10 minut ekspozycji na słońce wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju choroby zapalnej jelit o sześć procent” – powiedział profesor Lucas.

„Na tym etapie wykazaliśmy, że istnieje związek między brakiem ekspozycji na słońce a zwiększonym ryzykiem zapalnej choroby jelit (IBD).

„Wiemy już, że słońce wpływa na układ odpornościowy w sposób, który może zmniejszać IBD – ale nie znamy dokładnych ścieżek.”

„Ale nasze badania sugerują, że wyjście na zewnątrz i na słońce jest dobrą rzeczą, jeśli chodzi o zapobieganie tej strasznej chorobie”.

Badania pokazują, że Australia ma jeden z najwyższych wskaźników zapalnych chorób jelit.

„IBD staje się coraz bardziej powszechny, a dzieci dostają go w młodszym wieku” – powiedział profesor Lucas.

„Objawy mogą być okropne. Jeśli masz IBD, masz sporadyczną biegunkę, ból brzucha, stan zapalny i możesz czuć się bardzo źle.

Dr Lucas twierdzi, że ważne jest, aby Australijczycy byli „inteligentni wobec słońca” i chronili siebie i swoje dzieci przed potencjalnym szkodliwym działaniem słońca.

„Każdy potrzebuje trochę ekspozycji na słońce każdego dnia lub przynajmniej przez większość dni w tygodniu. Ale nie mówimy o oparzeniu się”.

„Jeśli możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalne choroby jelit IBD, warto wydostać się na zewnątrz i zaczerpnąć trochę słońca – ale rób to bezpiecznie”.

Podejście Medycyny Komórkowej do zapalenia jelit

Stwierdzenie, że ekspozycja na słońce zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby zapalnej jelit jest zgodne z wcześniejszymi badaniami z Chin, które wykazały, że witamina D jest skuteczna w kontroli tego problemu zdrowotnego. Witamina D jest naturalnie produkowana w organizmie, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Częstość występowania nieswoistych zapaleń jelit wzrasta na całym świecie, a obecnie dotyka około 3 milionów osób w Europie i 1,5 miliona w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę fakt, że medycyna farmaceutyczna nie oferuje żadnego leku ani skutecznego leczenia, jest bardzo istotne, że we wnioskach chińscy naukowcy nie tylko stwierdzili, że ma sens polecać witaminę D pacjentom, ale także, że jest to rozwiązanie proste, skuteczne i bezpieczne.

Aby dowiedzieć się o korzyściach płynących z synergicznego podejścia do mikroelementów odżywczych Dr Ratha w zakresie zdrowia trawiennego, przeczytaj artykuł: “Korzyści płynące z synergii mikroelementów dla układu pokarmowego.”

Zapisz się do naszego newslettera

Źródło:

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x