
Aby zachować zdrowie i zapobiegać chorobom, potrzebne są różnorodne mikroelementy. Ponieważ ciało nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać większości tych mikroskładników odżywczych (egzogennych), muszą być one dostarczane z naszej żywności. Mikroelementy endogenne są naturalnie syntetyzowane przez organizm, natomiast egzogenne nie są produkowane przez organizm (witamina C, lizyna) i muszą być dostarczone z pożywieniem. Gdy nasza codzienna dieta zawiera niewystarczającą podaż tych mikroelementów, może dojść do chorób. Przełomowe badania medycyny komórkowej dr Ratha wykazały, że niedobory mikroskładników odżywczych są podstawową przyczyną najczęstszych chorób przewlekłych w dzisiejszych czasach.
Współczesna medycyna ortodoksyjna źle zrozumiała znaczenie rozwiązania problemu egzogennych niedoborów witamin. Węgierski naukowiec Dr Albert Szent-György, który zdobył nagrodę Nobla w 1937 roku za odkrycie witaminy C, zrozumiał to bardzo dobrze. W liście, który wysłał do Linusa Paulinga – dwukrotnego zdobywcy nagrody Nobla, Albert Szent-György napisał:

W tym artykule przyjrzymy się czterem kluczowym chorobom związanym z niedoborem witamin. Podsumujemy rewolucyjne odkrycie naukowe dr Ratha, że niedobory egzogennych mikroskładników odżywczych, w przeciwieństwie do endogennych, są podstawową przyczyną chorób przewlekłych.
Beri-beri – choroba niedoboru witaminy B1 (tiaminy)
Przewlekły niedobór witaminy B1 powoduje chorobę zwaną beri-beri. Istnieją dwa rodzaje tej choroby, mokry i suchy. Mokry wpływa na serce i naczynia krwionośne, a objawy obejmują duszność, szybkie bicie serca i ból w klatce piersiowej. W skrajnych przypadkach mokre beri-beri może prowadzić do niewydolności serca. Suchy natomiast wpływa na układ nerwowy i powoduje takie objawy jak wymioty, drgawki, osłabienie mięśni i problemy psychiczne. Obie formy choroby mogą zagrażać życiu, jeśli nie zostaną leczone na czas.
Obecnie beri-beri występuje głównie u alkoholików. Jednak można to również zaobserwować u kobiet cierpiących na ekstremalne wymioty w czasie ciąży, a także u pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami układu odpornościowego, takimi jak np. AIDS. Widać to także w krajach rozwijających się, gdzie powszechne jest niedożywienie mikroskładników odżywczych.
Problem z beri-beri rozwiązuje spożywanie pokarmów bogatych w tiaminę oraz odpowiednie suplementy zawierające tą witaminę. Uszkodzenia serca i nerwów są zwykle w pełni odwracalne, o ile zostaną wykryte we wczesnych stadiach.
Pelagra – choroba z niedoborem witaminy B3 (niacyna)
Pelagra jest zaburzeniem odżywiania spowodowanym poważnym niedoborem witaminy B3. Brak niezbędnego aminokwasu – tryptofanu, może również powodować pelagrę. Organizm może wykorzystać tryptofan do wytworzenia witaminy B3, więc jej niewystarczające spożycie może spowodować kliniczny niedobór witaminy.
Przed odkryciem witaminy B3, zmarło około dwóch trzecich pacjentów chorych na pelagrę. Obecnie, jeśli witamina B3 zostanie podana wystarczająco szybko i w wystarczających dawkach, pacjenci mogą spodziewać się szybkiego powrotu do zdrowia.
Wczesne objawy pelagry obejmują osłabienie oraz utratę apetytu i wagi. Później pojawiają się bóle głowy, zaburzenia żołądkowe i czerwone plamy na skórze, które brązowieją, stają się większe i łuszczą się. Plamy zwykle występują w obszarach ciała narażonych na działanie promieni słonecznych. W miarę postępu choroby w biegunkach może pojawić się krew.
Inne objawy pelagry mogą obejmować bezsenność, bóle głowy, słabą pamięć, drażliwość, depresję, irracjonalne zachowanie, a nawet przemoc.
Pelagra wciąż występuje w krajach rozwijających się, gdzie ludzie jedzą diety o wysokiej zawartości kukurydzy i niskiej zawartości tryptofanu. Może również wystąpić u osób, które piją nadmierne ilości alkoholu, a także u pacjentów cierpiących na zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, np. w chorobie Leśniowskiego-Crohna.
Szkorbut – choroba niedoboru witaminy C
Szkorbut występuje w wyniku przewlekłego niedoboru witaminy C. W przeciwieństwie do większości zwierząt ludzie nie mogą naturalnie wytwarzać tej witaminy w organizmie i są uzależnieni od pozyskiwania jej z owoców, warzyw i innych pokarmów bogatych w nią lub z suplementów.
Szacuje się, że od 1500 do 1800 roku szkorbut zabił ponad 2 miliony żeglarzy. Stało się tak dlatego, gdyż witamina C w tamtym okresie nie została odkryta, a racje żywnościowe żeglarzy nie zawierały owoców i innych produktów spożywczych zawierających tą witaminę. Problem został ostatecznie rozwiązany przez Jamesa Linda, szkockiego lekarza służącego w brytyjskiej marynarce wojennej. W eksperymencie Lind potraktował sześć różnych grup żeglarzy różnymi dodatkami dietetycznymi, w tym octem, słoną wodą i przyprawami. Uratowana została tylko grupa osób, która otrzymała pomarańcze i cytryny.
Od tego odkrycia minęło jeszcze 40 lat, zanim jego zalecenia zostały ostatecznie przyjęte przez admiralicję brytyjską, a sok z cytryny i limonki zostały rozdane każdemu żeglarzowi. Obecnie odkrycie Linda nadal niedocenianie jest przez ortodoksyjną medycynę. Wiadomo już bowiem, że długoterminowe niedobory egzogennych składników odżywczych są główną przyczyną chorób przewlekłych.
Wczesne objawy szkorbutu obejmują zmęczenie, utratę apetytu, gorączkę, bóle stawów i mięśni oraz krwotoki wewnętrzne. W miarę rozwoju choroby zaczyna się pogarszać stan dziąseł. Stają się one opuchnięte i podatne na krwawienie. Występuje również powolne gojenie się ran. Późne stadia choroby obejmują ciężką żółtaczkę, drgawki, masywne krwotoki wewnętrzne i ostatecznie śmierć.
Jeśli szkorbut zostanie wykryty we wczesnym stadium, pacjenci mogą powrócić do zdrowia. Po podaniu suplementów witaminy C i diety zawierającej dużo owoców i warzyw objawy znikają, a zdrowie zostaje przywrócone.
Krzywica – choroba niedoboru witaminy D
Krzywica jest spowodowana przewlekłym niedoborem witaminy D, która na ogół nie występuje w naturalnych pokarmach. Głównym źródłem witaminy D jest światło słoneczne. Jest naturalnie wytwarzana w organizmie, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Przypadki tego, co obecnie uważa się za krzywicę, opisano w starożytnych pismach medycznych z I i II wieku. Wiadomo również, że choroba była szeroko rozpowszechniona w Cesarstwie Rzymskim. Dzisiaj nadal występuje w krajach rozwiniętych. W ostatnich latach brytyjscy lekarze regularnie obserwują jej występowanie. Odpowiedzialne są za to takie czynniki jak unikanie słońca, złe odżywianie i ubóstwo.
U niemowląt krzywica charakteryzuje się zmiękczeniem i przerzedzeniem czaszki oraz osłabieniem kości w całym ciele. Występują również problemy stomatologiczne, gdyż witamina D jest niezbędna do prawidłowego formowania zębów.
U osób dorosłych niedobór witaminy D może powodować osteomalację, z objawami bólu w miednicy, kończynach i kręgosłupie. Występuje ból kości i osłabienie mięśni, a także zwiększone ryzyko złamań kości.
Krzywica jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ponieważ może powodować deformacje szkieletu przez całe życie. Aby uniknąć takich problemów, niezbędne jest szybkie podawanie suplementów, a także dużo słońca i dieta wzbogacona w witaminę D. Nieleczone deformacje szkieletu wynikające z krzywicy mogą wymagać operacji.
Długoterminowe niedobory mikroelementów egzogennych – główną przyczyną chorób przewlekłych
Jak wykazały badania dr Ratha, długookresowe niedobory endogennych mikroskładników odżywczych są podstawową przyczyną chorób przewlekłych. Chociaż objawy niedoborów egzogennych mikroelementów nie są tak dramatyczne jak niedoborów endogennych, to ich skutki długoterminowe mogą być równie śmiertelne.
Weźmy na przykład miażdżycę, proces, w którym w ścianach tętnic gromadzą się cząsteczki tłuszczowe i inne substancje, powodując zawały serca i udary. Chociaż medycyna ortodoksyjna nadal twierdzi, że dzieje się tak z powodu wysokiego poziomu cholesterolu, dr Rath udowodnił, że jej główną przyczyną jest chroniczny brak witaminy C. Jak wiemy, miażdżyca jest zasadniczo wczesną postacią szkorbutu. W swojej klasycznej książce „Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca…tylko my ludzie” dr Rath opisuje, w jaki sposób optymalna podaż witaminy C i innych mikroelementów może zapobiegać zawałom serca, udarom mózgu, wysokiemu ciśnieniu krwi, nieregularnemu biciu serca, wysokiemu poziomowi cholesterolu i wielu innych chorób sercowo-naczyniowych.
Dr Rath, dr Niedzwiecki i ich zespół badawczy opisali również, że długotrwała niewystarczająca podaż mikroskładników jest główną przyczyną raka, cukrzycy, zapalenia stawów, osteoporozy, astmy, łuszczycy i wielu innych chorób przewlekłych. Odkrycie to stwarza rewolucyjną możliwość zapobiegania takim chorobom, a nawet ich eliminacji, poprzez optymalne dzienne spożycie odpowiednich mikroelementów.
Lekarze nie przeszli odpowiedniego szkolenia w zakresie odpowiedniego odżywiania organizmu. Z tego powodu nie doceniają znaczenia problemu niedoborów mikroskładników odżywczych. Niestety, doprowadziło to do milionów zgonów, których można było uniknąć.
Niedobór mikroelementów globalnym problemem ludności
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/10/understanding-the-difference-between-clinical-and-sub-clinical-micronutrient-deficiencies
Poniżej wysokiej jakości naturalny produkt, zawierający różnorodne mikroelementy. Badania są podstawą opracowywania formuł produktów dr Ratha i ich jakości.
- Nazistowskie korzenie „Brukselskiej UE”Opublikowana po raz pierwszy w 2010 roku książka “Nazistowskie korzenie Brukselskiej Unii Europejskiej”, zawierająca kopie wcześniej niepublikowanych dokumentów historycznych pochodzących z międzynarodowych archiwów, dowodzi, że kluczowi architekci Unii Europejskiej zostali wybrani spośród tych samych technokratów, którzy wcześniej opracowali plany powojennej Europy pod kontrolą nazistów. Ujawniając, w jaki sposób niedemokratyczny charakter Unii Europejskiej wykazuje znaczne podobieństwo […]
- Cytaty z książek, które dają do myśleniaDożyliśmy czasów, w których jesteśmy świadkami oraz głównymi aktorami wielkich przemian. Ludzie, którzy sieją zło odkrywają karty i swoje prawdziwe oblicze. To jaką rolę przyjmiesz w najbliższych latach zadecyduje o tym, czy staniesz się ofiarą czy zwycięzcą nadchodzących przemian. Masz do wyboru tylko dwie drogi. Innych już nie ma. Możesz nadal wspierać ten system i […]
- Badania krwi w pakiecie sercowym pozwalające na wykrycie nieprawidłowości pracy serca i układu sercowo-naczyniowegoBadania krwi w pakiecie sercowym określają parametry pozwalające na wykrycie nieprawidłowości pracy serca i układu sercowo-naczyniowego oraz na określenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Pakiet jest zalecany dla osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i zespołem metabolicznym, nadwagą, z chorobami sercowo-naczyniowymi w historii rodzinnej, palaczom oraz dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID. Do pakietu sercowego należą następujące badania: Wyniki badań […]
- ŚWIADOMOŚĆ KLUCZEM DO WOLNOŚCI„ŚWIADOMOŚĆ KLUCZEM DO WOLNOŚCI” jest książką, która zawiera dużo krytycznych informacji na temat obecnego systemu, podległemu potężnym korporacjom. Pandemia związana z COVID-19 potwierdziła tylko, że zwykły człowiek w tym systemie traktowany jest jak niewolnik. Jeżeli nie zgadzasz się z narracją głoszoną przez media, to traktowany jesteś jako foliarz, antyszczepionkowiec czy płaskoziemca. Nie wolno więc samodzielnie […]
- (NIE)BEZPIECZNE DZIAŁANIA W DOBIE PANDEMII“(NIE)BEZPIECZNE DZIAŁANIA W DOBIE PANDEMII” jest książką, która zawiera wiele dowodów oraz publikacji naukowych potwierdzających, że działania podejmowane przez rządy w dobie pandemii COVID-19 były krzywdzące dla obywateli. Publikacje naukowe dotyczą między innymi: fałszywie dodatnich wyników testów PCR, skutków ubocznych związanych z adenowirusami, toksyczności grafenu, sposobów zapobiegania zakrzepicy, naturalnych terapii w walce z COVID-19, szkodliwości […]
- Nowe badania dostarczają dowodów, że niedobór witaminy C jest powszechny na całym świecieNowy przegląd dostępnych dowodów naukowych wskazuje, że niedobór witaminy C jest powszechny na całym świecie. Opublikowany w czasopiśmie Nutrients, analizuje globalne badania nad statusem witaminy C i częstość występowania niskich i niedostatecznych jej poziomów wśród populacji. W przeciwieństwie do często słyszanych twierdzeń, że niedobór witaminy C jest rzadki, naukowcy odkryli, że jest on powszechny w […]
- Regularna suplementacja witaminy C zapewnia ochronę układu sercowo-naczyniowegoNaukowcy z Instytutu badań dr Ratha w Kalifornii opublikowali badanie, które pokazuje, że tylko konsekwentna codzienna suplementacja witaminą C może chronić przed chorobami serca. Ponadto badanie pokazuje, że nieregularne spożycie tego niezbędnego mikroelementu, nie daje już tego samego korzystnego efektu. Badanie opublikowane w czasopiśmie International Journal of Cardiovascular Research dodatkowo potwierdza znaczenie regularnego spożycia witaminy C w zapewnieniu integralności ścian […]
- Filtr przeciwsłoneczny szkodliwy dla sercaPrzez wiele dziesięcioleci przesłanie dotyczące ekspozycji na słońce było jednoznaczne: zakrywaj się w południe przed słońcem, używaj ochrony przeciwsłonecznej i za wszelką cenę unikaj poparzeń słonecznych. Mnóstwo kampanii zdrowia publicznego ostrzega przed śmiertelnym ryzykiem raka skóry związanym z promieniami ultrafioletowymi (UV), nie wspominając o tym, że powodują zmarszczki. Nie ma wątpliwości, że przesłanie „bezpiecznie dla […]
- Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko nieregularnego bicia sercaNowa metaanaliza wykazała, że niedobór witaminy D związany jest ze zwiększonym ryzykiem nieregularnego bicia serca (migotania przedsionków). Analiza opublikowana w Nutrition Journal przez naukowców z Chin dokonana została na bazie 13 badań z udziałem 6519 przypadków migotania przedsionków wśród 74 885 uczestników. Na podstawie wyników naukowcy stwierdzili, że niedobór witaminy D związany jest ze zwiększonym […]
- Atak serca i choroba wieńcowa – publikacje naukoweWitamina C zmniejsza obrażenia serca podczas zawału serca Kardioprotekcyjne działanie kwasu askorbinowego podczas ostrego zawału mięśnia sercowego wywołanego izoproterenolem u szczurów W badaniu tym sprawdzono, czy witamina C jest w stanie chronić serce podczas ataku serca. Eksperymenty przeprowadzono na szczurach. Witamina C była podawana przed zawałem serca wywołanym terapią i okazało się, że witamina C […]