Witaminę C znają wszyscy – i to nie bez powodu. Prawie żadna inna witamina nie spełnia tak wielu różnych funkcji w organizmie.
Historia witaminy C
Witamina C ma długą historię. Znana stała się na całym świecie dzięki szkorbutowi, chorobie na którą marynarze chorowali między XV a XVIII w. Podczas wielomiesięcznych rejsów wielu marynarzy cierpiało z powodu wyczerpania, krwawienia dziąseł, utraty zębów i zaniku mięśni; setki tysięcy z nich zginęło w męczarniach
Dr Albert Szent-Györgyi otrzymał w 1937 roku Nagrodę Nobla za badania nad kwasem askorbinowym (witaminą C).
Wysoka śmiertelność na statkach doprowadziła do pierwszych systematycznych dochodzeń w sprawie przyczyn śmierci. W połowie XVIII w. szkocki lekarz okrętowy James Lind odkrył wreszcie metodę leczenia tej przerażającej choroby: sok z cytryny i kiszoną kapustę. Oprócz ogólnie stosowanych wówczas w kuchniach okrętowych solonego mięsa i sucharów dołożono wtedy do diety również owoce cytrusowe i kiszoną kapustę, dzięki czemu Królewska Marynarka Wojenna nie traciła już ludzi umierających na szkorbut. Nie wiedziano wówczas jeszcze, że środkiem ratującym wówczas życie była witamina C zawarta w żywności.
Dopiero na początku XX w. brak witaminy C został wyraźnie określony jako przyczyna szkorbutu. Węgierski lekarz dr Albert Szent-Györgyi zidentyfikował witaminę C jako biologiczną molekułę, która może zapobiegać i leczyć szkorbut. W 1937 r. otrzymał za swoją pracę i odkrycie Nagrodę Nobla.
Witamina C: Podstawowe znaczenie dla nowej koncepcji naukowej
Od tego czasu wielu naukowców poświęciło się dalszym badaniom nad witaminą C. Poznano bowiem ogromne znaczenie tego mikroskładnika odżywczego dla zdrowia. Wśród tego zacnego grona ludzi nauki znaleźli się również: dwukrotny laureat Nagrody Nobla dr Linus Pauling i jego ostatni bliski współpracownik dr med. Matthias Rath. Ponad trzy dekady temu dr Rath odkrył związek między niedoborem witaminy C a chorobami serca.
Dr Matthias Rath (po prawej) z dwukrotnym laureatem Nagrody Nobla dr Linusem Paulingiem.
Wraz z odkryciem związku pomiędzy witaminą C z atakami serca, dr Rath wprowadził przełomową koncepcję, która mówi, że choroby układu krążenia są wczesną formą szkorbutu. Przewlekły niedobór witaminy C prowadzi do zmniejszenia produkcji najważniejszego składnika tkanki łącznej – kolagenu – i w konsekwencji do osłabienia i niestabilności ścian tętnic.
Jednocześnie w ścianach naczyń dochodzi do osadzania się lipoproteiny(a) – w skrócie Lp(a). Proces ten jest mechanizmem naprawczym organizmu, który zapobiega – w przypadku wyczerpania zapasów witaminy C (szkorbut) – szybkiej śmierci przez wykrwawienie. Jeśli stan chronicznego niedoboru witaminy C utrzymuje się przez lata lub dziesięciolecia, proces naprawy trwa do momentu całkowitego zamknięcia przekroju tętnicy, co prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu.
Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który zapewnia naturalną stabilność ścian tętnic, eliminując tym samym potrzebę osadzania cząsteczek naprawczych Lp(a) w ścianach naczyń krwionośnych.
Zdolność witaminy C do stabilizowania osłabionej tkanki łącznej odgrywa również rolę w hamowaniu rozprzestrzeniania się raka. Produkcja enzymów rozpuszczających kolagen i związane z tym niszczenie tkanki łącznej to kluczowe mechanizmy, które umożliwiają rozprzestrzenianie się raka w organizmie. Jako niezbędny składnik do produkcji kolagenu, witamina C kapsluje guzy nowotworowe przez gęsty płaszcz kolagenowy, co sprawia, że prawie niemożliwe jest rozprzestrzenienie się komórek nowotworowych do sąsiednich tkanek.
Witamina C jest również w stanie selektywnie zabijać komórki nowotworowe. Decydującym procesem jest w tym przypadku „samobójstwo” (apoptoza) komórek nowotworowych, które może być zainicjowane właśnie przez witaminę C. Mikroskładnik ten odgrywa również decydującą rolę w zapobieganiu nowotworom: Wyłapuje wolne rodniki, dzięki czemu chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, który zaliczany jest do jednego z głównych czynników ryzyka rozwoju raka.
Instytut Badawczy Dr Ratha w San Jose, Kalifornia (USA).
Liczne badania Instytutu Badawczego dr Ratha wielokrotnie dowiodły skuteczności witaminy C w walce z rakiem. Podczas gdy witamina C jest bez wątpienia jedną z najważniejszych witamin, to Medycyna Komórkowa wykorzystuje również wiele innych mikroskładników odżywczych w celu osiągnięcia jak najlepszych korzyści dla zdrowia. Stosowanie zasady synergii jest podstawową cechą opracowanych w Instytucie Badawczym dr Ratha Programów Zdrowia Komórkowego.
W 2020 r., 28 lat po pierwszej publikacji przełomowego odkrycia dr Ratha, biuletyn amerykańskiego Narodowego Instytutu Walki z Rakiem (NCI), jednego z największych instytutów badań nad rakiem na świecie, zalecił lekarzom stosowanie wysokich dawek witaminy C w walce z rakiem.
W związku z histerią wywołaną koronawirusem należy również podkreślić rolę witaminy C przy infekcjach wirusowych. Wiadomo, że witamina C, w odpowiednim stężeniu, hamuje wiele wirusów. Badania dr Ratha wykazały, że witamina C, wraz z innymi specyficznymi mikroskładnikami odżywczymi, jest skuteczna w zwalczaniu kluczowych mechanizmów infekcji wirusowej. Obejmują to hamowanie replikacji wirusów i stabilizację tkanki łącznej, co może pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusów.
Niezbędna dla zdrowia
Odkrycia i praca dr Ratha i innych naukowców nad witaminami zaowocowały w ciągu ostatnich dwóch dekad niezliczonymi badaniami nad mikroelementami. Dzięki tym badaniom znamy dzisiaj szeroki zakres korzyści zdrowotnych witaminy C: Oprócz istotnego wkładu w tworzenie tkanki łącznej, znane są również jej właściwości antyoksydacyjne i immunostymulujące. Witamina C zapewnia również szybsze gojenie się ran i zapobiega licznym chorobom przewlekłym.
Inną kluczową funkcją witaminy C jest jej rola jako kofaktora dla pewnych enzymów biologicznych, które są potrzebne do lepszego metabolizmu cholesterolu, trójglicerydów i innych czynników ryzyka chorób serca. Witamina C funkcjonuje również jako molekuła energetyczna, która pomaga w ładowaniu źródeł energii w komórkach. Jest ona również ważna dla produkcji karnityny, cząsteczki, która transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów w celu produkcji energii. Witamina C jest również potrzebna do regeneracji witaminy E, glutationu i innych cząsteczek ochronnych komórek. Witamina C zwiększa wchłanianie wapnia w organizmie i pełni ważne funkcje ochronne. Neutralizuje różne toksyny i chroni zdrowe komórki przed skutkami ubocznymi leków farmaceutycznych i innymi szkodliwymi wpływami.
Coraz większe uznanie, a także niezliczone ilości badań nad tym „wszechstronnym” mikroskładnikiem odżywczym pozwalają na wysunięcie następującego wniosku: Witamina C przyczynia się znacząco i kompleksowo do ochrony naszego zdrowia. Jeśli jest ona dostarczana w połączeniu z innymi ważnymi mikroelementami, to jej skuteczność może zostać zwiększona.
Polecam również artykuł: “Witamina C: unikalne cechy i synergie jej 4 różnych postaci.”
Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!
- Witamina C i lizyna – wymarzony zespół dla tkanki łącznej!Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób nasze ciała utrzymują wszystko razem? Nie, nie mówimy tutaj o taśmie klejącej czy spinaczach do papieru, ale o czymś znacznie bardziej fascynującym: o kolagenie! Substancja ta jest superbohaterem wśród białek i zapewnia, że nasza skóra pozostaje elastyczna, kości mocne, a naczynia krwionośne stabilne. A czy wiesz,… Dowiedz się więcej: Witamina C i lizyna – wymarzony zespół dla tkanki łącznej!
- Magnez i witamina K2 optymalizują suplementację witaminy DOptymalizacja poziomu witaminy D może zostać osiągnięta dzięki rozsądnemu nasłonecznieniu. Jednak wiele osób po prostu nie jest w stanie uzyskać wystarczającej ekspozycji na światło słoneczne i potrzebuje dodatkowej witaminy D. W tym przypadku synergie żywieniowe stają się ważnym czynnikiem. Według badań GrassrootsHealth „łączne przyjmowanie zarówno suplementu magnezu, jak i witaminy K2 ma większy wpływ na… Dowiedz się więcej: Magnez i witamina K2 optymalizują suplementację witaminy D
- Moc witamin na Światowy Dzień Witamin: Nie zapominaj o tym, czego potrzebuje Twój organizm!Często zapominamy, jak ważne są dla nas witaminy. Oto przypomnienie z okazji Światowego Dnia Witamin, które przypada na dzień 2 lipca: “Nie zapominaj o witaminach!”. Witaminy zawsze odgrywały ważną rolę w naszej diecie. Bardzo dobrym przykładem jest szkorbut. Ta śmiertelna choroby marynarzy w dawnych czasach spowodowana była brakiem witaminy C w diecie! Nic więc dziwnego, że… Dowiedz się więcej: Moc witamin na Światowy Dzień Witamin: Nie zapominaj o tym, czego potrzebuje Twój organizm!
- Toksyczne chemikalia udające „składniki odżywcze”: brudne sekrety przemysłu multiwitaminowegoWiele osób codziennie przyjmuje multiwitaminę, wierząc, że poprawi to ich zdrowie, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że niektóre popularne marki zawierają potencjalnie toksyczne składniki, które w rzeczywistości są ukrytymi odpadami przemysłowymi. Suplementy wielowitaminowe to wielomiliardowy przemysł, reklamowany jako wygodny sposób na pokrycie luk żywieniowych w diecie i optymalizacja zdrowia. Szacuje się, że jedna trzecia Amerykanów regularnie… Dowiedz się więcej: Toksyczne chemikalia udające „składniki odżywcze”: brudne sekrety przemysłu multiwitaminowego
- W celu uzyskania optymalnego stanu zdrowia, utrzymuj witaminę D na poziomie 60 ng/mlPrzeprowadzono tysiące badań dotyczących wpływu witaminy D na zdrowie, które wykazały, że bierze ona udział w biologii wszystkich komórek i tkanek w organizmie, w tym komórek odpornościowych. Twoje komórki potrzebują aktywnej formy witaminy D, aby uzyskać dostęp do genetycznych wzorców przechowywanych wewnątrz nich. Jest to jeden z powodów, dla których witamina D ma zdolność do… Dowiedz się więcej: W celu uzyskania optymalnego stanu zdrowia, utrzymuj witaminę D na poziomie 60 ng/ml
- 2 lipca obchodzimy Światowy Dzień Witamin!Witaminy i inne mikroskładniki odżywcze są jedynymi naukowo potwierdzonymi środkami uniwersalnej profilaktyki. Odpowiednie informowanie o tym ważnym aspekcie globalnego zdrowia powinno być prawem człowieka. Do tej pory jednak ta zapierająca dech w piersiach perspektywa nie dotarła jeszcze do globalnej edukacji zdrowotnej. Rocznica pierwszego Światowego Dnia Witamin Był 2 lipiec 1992 roku, kiedy dr Linus Pauling –… Dowiedz się więcej: 2 lipca obchodzimy Światowy Dzień Witamin!
- Witamina D: ile i jakie są jej zalety?dr William B. Grant Największym wydarzeniem związanym z witaminą D był raport dotyczący referencyjnych wartości spożycia wapnia i witaminy D przygotowany przez Instytut Medycyny. Niniejszy raport został przygotowany w ciągu dwóch lat przez 14 ekspertów ds. żywienia, przy wsparciu finansowym Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Kanady. Komisja dokonała przeglądu dowodów na… Dowiedz się więcej: Witamina D: ile i jakie są jej zalety?
- Właściwości zdrowotne witaminy K2 potwierdzone badaniami naukowymiWysokie spożycie witaminy K2 (menachinonu) zmniejsza częstość występowania choroby niedokrwiennej serca Tytuł: Wysokie spożycie menachinonu zmniejsza częstość występowania choroby niedokrwiennej serca. Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19179058/ Wniosek: Wysokie spożycie menochinonów, zwłaszcza MK-7, MK-8 i MK-9, może chronić przed chorobą niedokrwienną serca. Jednak konieczne są dalsze badania, aby określić optymalne poziomy spożycia witaminy K w celu zapobiegania tej chorobie.… Dowiedz się więcej: Właściwości zdrowotne witaminy K2 potwierdzone badaniami naukowymi
- Właściwości zdrowotne kwasu foliowego potwierdzone badaniami naukowymiKwas foliowy w diecie wiąże się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem porodu przedwczesnego Tytuł: Kwas foliowy i ryzyko przedwczesnego porodu: metaanaliza. Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31849592/ Wniosek: Wyższy poziom kwasu foliowego u matki i suplementacja kwasem foliowym były istotnie związane z niższym ryzykiem porodu przedwczesnego. Wysokie spożycie kwasu foliowego w diecie wiązało się z ogólnym zmniejszeniem ryzyka raka pęcherza… Dowiedz się więcej: Właściwości zdrowotne kwasu foliowego potwierdzone badaniami naukowymi
- Witaminy D3 i K2: zrozumienie synergiiWitamina D sama w sobie jest ważna dla utrzymania mocnych kości oraz zdrowego układu sercowo-naczyniowego i odpornościowego. Ma również właściwości antynowotworowe. Dwa różne rodzaje witaminy D to D2 (ergokalcyferol) – obecna w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak grzyby, oraz D3 (cholekalcyferol) – obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego i tłustych rybach. Powszechnie wiadomo, że witamina D… Dowiedz się więcej: Witaminy D3 i K2: zrozumienie synergii