Menu

Witamina C: unikalne cechy i synergie jej 4 różnych postaci

13 stycznia, 2020 - Bezpieczeństwo witamin
Witamina C: unikalne cechy i synergie jej 4 różnych postaci

Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym ludzkiego organizmu, Jest silnym przeciwutleniaczem i wzmacniaczem odporności. Ponadto wspiera kolagen, który tworzy tkankę łączną i buduje macierz zewnątrzkomórkową – „klej”, który łączy ze sobą komórki organizmu. Jest również istotna dla szybszego gojenia się ran i zapobiegania różnym stanom przewlekłym. Optymalne ilości witaminy C skutecznie chronią organizm i układ sercowo-naczyniowy przed biologiczną korozją.

Ponadto witamina C ma kilka innych ważnych funkcji. Jest kofaktorem dla szeregu enzymów biologicznych, które są ważne dla poprawy metabolizmu cholesterolu, trójglicerydów i innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych . Jest także ważną cząsteczką energii potrzebną do ładowania nośników energii wewnątrz komórek. Witamina C jest niezbędna do produkcji karnityny, cząsteczki przenoszącej kwasy tłuszczowe do mitochondriów w celu produkcji energii. Witamina w połączeniu z wapniem zwiększa wchłanianie wapnia. Neutralizuje również różne toksyny w organizmie i chroni zdrowe komórki przed szkodliwymi substancjami, w tym działaniami wielu leków farmaceutycznych.

Witamina C w różnych formach

Ponieważ ludzie nie wytwarzają własnej witaminy C, należy ją pozyskiwać z żywności i suplementów diety. Suplementy witaminy C występują w kilku postaciach. Należą do nich kwas askorbinowy, askorbinian wapnia, askorbinian magnezu i palmitynian askorbylu. Jednak większość suplementów witaminy C na rynku zawiera tylko jedną formę witaminy C, zwykle kwas askorbinowy. Prosty kwas askorbinowy jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie. Dlatego nie pozostaje w organizmie przez bardzo długi czas i jest łatwo wydalany. Trudno jest więc uzyskać korzyści płynące z samego kwasu askorbinowego.

Sole mineralne kwasu askorbinowego, takie jak askorbinian wapnia i askorbinian magnezu, są łatwo wchłaniane i dobrze metabolizowane przez komórki organizmu. Łączenie witaminy C z wapniem lub magnezem neutralizuje działanie kwasowe i jest łagodniejsze dla błony śluzowej żołądka.

Witamina C

Wapń i magnez

Wapń jest ważny dla prawidłowego skurczu komórek mięśniowych, w tym komórek mięśnia sercowego, i jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych. Minerał ten jest również niezbędny do utwardzenia i stabilności naszych kości i zębów. Magnez natomiast jest naturalnym antagonistą wapnia. Jego korzyści dla układu sercowo-naczyniowego są podobne do leków blokujących kanały wapniowe na receptę – z tym wyjątkiem, że magnez jest naturalny. Badania kliniczne wykazały, że magnez jest szczególnie ważny dla normalizacji wysokiego ciśnienia krwi i zaburzeń rytmu serca.

Istnieje błędne przekonanie, że askorbinian wapnia może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych. Jednak w większości kamieni nerkowych znajduje się szczawian wapnia, który obecny jest w produktach spożywczych takich jak: napoje gazowane, kawa, czekolada, szpinak i buraki. Niewystarczające spożycie wody jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania kamieni nerkowych.

Palmitynian askorbylu

Inną unikalną formą witaminy C jest palmitynian askorbylu, rozpuszczalna w tłuszczach forma składnika odżywczego. Ta postać witaminy C jest lepiej wchłaniana przez komórki niż sam kwas askorbinowy. Błony komórkowe wzbogacone palmitynianem askorbylu są bardziej odporne na uszkodzenia oksydacyjne, co oznacza, że ​​są lepiej chronione przed chorobami i starzeniem się. Palmitynian askorbylu jest również skutecznym przeciwutleniaczem i zmiataczem wolnych rodników.

Jedną z zalet przyjmowania suplementu diety zawierającego palmitynian askorbylu jest to, że ta forma witaminy C może dotrzeć do obszarów ciała, do których nie może dotrzeć kwas askorbinowy. Co więcej, jego efekty trwają dłużej. Dobrze zbilansowana witamina C lub suplement wieloskładnikowy powinien zawierać co najmniej 25 procent witaminy C w postaci rozpuszczalnego w tłuszczach palmitynianu askorbylu. Jednak większość suplementów witaminy C zawiera niewiele palmitynianu askorbylu lub nie zawiera go wcale. Optymalna suplementacja witaminy C może mieć znaczenie dla ochrony twojego zdrowia!

Polecam również artykuł o roli witamin w organizmie.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/05/vitamin-c-the-unique-qualities-and-synergies-of-its-different-forms

Zapisz się do naszego newslettera

Poniżej wysokiej jakości naturalne produkty, zawierające różne formy witaminy C. Badania są podstawą opracowywania formuł produktów dr Ratha i ich jakości.

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Witamina C pomaga zachować masę mięśniową po 50 roku życia | Medycyna Komórkowa
2 miesięcy temu

[…] Aby dowiedzieć się więcej na temat witaminy C oraz unikalnych cech i synergii jej różnych form, przeczytaj ten artykuł. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x