Menu

Zdrowie zaczyna się w jelicie

19 maja, 2019 - Jelita
Zdrowie zaczyna się w jelicie

Jelito jest centralnym narządem odpowiedzialnym za nasze dobre samopoczucie. Już 2500 lat temu Hipokrates wiedział, że zdrowe jelito jest podstawą wszelkiego zdrowia. Błonnik pokarmowy, probiotyki i inne substancje wspomagające trawienie, w znacznym stopniu przyczyniają się do utrzymania zdrowia jelita, a tym samym całego organizmu.

Aby dobrze się czuć, potrzebujemy zdrowego jelita i ogromnej ilości bakterii, które również będą się w naszym jelicie czuły dobrze. Brzmi może dziwnie, ale tak jest rzeczywiście! Nasze jelito jest gospodarzem dla blisko 70 bilionów bakterii, które pomagają nam przyswajać pokarmy, chronią nas przed szkodliwymi patogenami i chorobami, wzmacniają nasz układ odpornościowy i utrzymują jelito w zdrowiu.

Tylko zdrowe jelito może, z pomocą bakterii, które w nim żyją, optymalnie strawić pokarm. Tylko zdrowe jelito ze zdrowymi komórkami jelitowymi (enterocyty) może prawidłowo wchłaniać niezbędne mikroskładniki odżywcze, które muszą być dostępne w wystarczającej ilości dla zachowania prawidłowych funkcji organizmu. Tylko zdrowe jelito może chronić nasze wnętrze przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak np. substancje toksyczne zawarte w żywności lub lekach.

Jeśli jelito jest skolonizowane przez szkodliwe bakterie, to nie jest ono w stanie optymalnie wchłaniać składników odżywczych i staje się przepuszczalne dla toksyn, co ma wpływ na cały nasz organizm. Nadszedł zatem czas, abyśmy zwrócili więcej uwagi na zachowanie funkcji naszego jelita i odpowiedzieli sobie na pytanie: W jaki sposób możemy wspierać zdrowie jelita. Dla zdrowego jelita najważniejsza jest odpowiednia dieta, która stanowi odpowiednią pożywkę dla zasiedlających bakterii. Pożyteczni mieszkańcy naszego jelita preferują błonnik zawarty w owocach, warzywach i zbożach. Bakterie jelitowe muszą być odpowiednio odżywione, aby mogły się rozmnażać, pozostać z nami na stałe i wspierać nasz organizm w wykonywaniu wszystkich wyżej wymienionych funkcji.

Tylko zdrowe jelito ze zdrowymi komórkami może prawidłowo wchłaniać mikroskładniki odżywcze, które dostarczane w odpowiedniej ilości, są niezbędne dla prawidłowych funkcji organizmu.

W niektórych przypadkach nie wystarczy jedynie zapewnienie odpowiedniego „pokarmu” dla pożytecznych bakterii. Jeżeli zdrowie jelita jest skrajnie zachwiane, to należy je wspomóc dostarczając bakterii probiotycznych, aby pozbyć się bakterii chorobotwórczych i wspierać w ten sposób rozmnażanie bakterii prozdrowotnych. Bakterie probiotyczne występują głównie w sfermentowanej żywności. Doskonałym ich źródłem są też suplementy probiotyczne, dzięki którym można przyjmować bakterie w znacznie wyższych dawkach, a tym samym uzyskać lepszy efekt. Wróćmy jeszcze do błonnika. Błonnik pokarmowy jest nie tylko doskonałą pożywką dla bakterii, ale też stymuluje perystaltykę jelit, co wspomaga proces trawienia i aktywuje samooczyszczanie jelita. Złogi są rozluźniane, toksyny i produkty przemiany materii rozpuszczane i następnie wydalane. W celu wsparcia oczyszczania jelita zaleca się stosowanie suplementów diety bogatych w błonnik, które dodatkowo dostarczają wysokiej jakości substancji odżywczych.

Oprócz zwiększonego spożycia błonnika dla wspierania procesów oczyszczania jelita i probiotyków dla ich wzmocnienia, wskazana jest regularna aktywność fizyczna. Ruch stymuluje czynność jelita i w ten sposób wspomaga efekt “leczenia”. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego zalecamy picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie lub bezteinowych herbat (możliwie jak najwięcej), ponieważ błonnik mocno wiąże wodę. Oczywiście należy unikać szkodliwej żywności, takiej jak: żywność przetworzona, produkty bogate w dodatki i cukier, aby w ten sposób jak najmniej obciążać jelito.

Ponadto zalecamy stosowanie pokarmów i suplementów diety, które dodatkowo wspomagają trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj takie składniki jak: imbir, mięta pieprzowa, aloes, anyż, koper włoski, kminek, lukrecja, karczochy, ananas, papaja, kurkuma, mniszek lekarski, ostropest plamisty i wiele innych.

Dlaczego nie wykorzystamy tych znanych od dawna możliwości, tej wiedzy która w międzyczasie została zapomniana, a teraz na nowo odkryta, aby przeprowadzić “wiosenne oczyszczanie jelit” i czerpać z tego ogromne korzyści zdrowotne? Na co czekamy?

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x