Menu

Znaczenie metabolizmu cukru we krwi

8 września, 2020 - Cukrzyca
Znaczenie metabolizmu cukru we krwi

Cukrzyca znacznie zwiększa szanse na wystąpienie poważnych powikłań, które mogą potencjalnie zagrażać życiu. W skali globalnej, w krajach rozwijających się, ilość zachorowań na cukrzycę gwałtownie wzrasta ze względu na siedzący tryb życia oraz diety typu fast food – bogate w sztuczne cukry i tłuszcze, które mogą prowadzić do otyłości i innych zaburzeń. Otyłość, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu i zaburzony metabolizm glukozy zostały określone mianem zespołu metabolicznego.

Zdrowa dieta i mikroskładniki odżywcze

Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnego poziomu glukozy we krwi. Naukowcy z Instytutu Badawczego dr Ratha wykazali ponadto, że optymalne spożycie mikroskładników odżywczych jest równie istotne w celu utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi i innych aspektów zespołu metabolicznego.

Mikroelementy kontra leki

Fruktoza jest rodzajem cukru, który obficie występuje w przetworzonej żywności. Porównaliśmy wpływ działania specyficznej suplementacji mikroskładnikami odżywczymi i metforminy (popularnego leku przeciwcukrzycowego) na różne aspekty metabolizmu cukrów u myszy karmionych dietą wysokofruktozową. Wśród wielu parametrów zmierzyliśmy stężenie fruktozaminy w surowicy jako markera zmian wywołanych wysokim poziomem glukozy we krwi w okresie jednego do dwóch tygodni. Zaobserwowaliśmy, że myszy otrzymujące mieszankę mikroelementów w swojej diecie miały o 4% mniej fruktozaminy, natomiast myszy przyjmujące metforminę miały 15% wzrost jej stężenia, co wskazuje na większe uszkodzenia białek organizmu. Ponadto u myszy przyjmujących metforminę obniżył się poziom insuliny, podczas gdy u myszy z grupy karmionej mikroskładnikami odżywczymi przywrócono jej normalny poziom. Suplementacja mikroelementami przyniosła również dodatkowe korzyści, zmniejszając ciśnienie krwi, poziom cholesterolu całkowitego i przeciwdziałając skutkom działania wysokiego stężenia fruktozaminy, co może jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Groźne powikłania

Utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak miażdżyca, udar mózgu, niewydolność nerek, neuropatia, zaburzenia gojenia się ran, katarakty czy długotrwała niepełnosprawność.

Dochodowy biznes

Medycyna konwencjonalna opiera się na lekach, które sztucznie obniżają poziom cukru we krwi. Nie odnosi się to jednak do pierwotnej przyczyny tej coraz powszechniejszej choroby. Cukrzyca może być bardzo dochodową chorobą dla firm farmaceutycznych, ponieważ prowadzi do różnych powikłań zdrowotnych wymagających dodatkowego leczenia. Większość pacjentów dotkniętych niepełnosprawnością związaną z cukrzycą to osoby w wieku 15-69 lat, co stanowi ogromne obciążenie finansowe dla społeczeństw ze względu na wydatki medyczne i utratę dni pracy.

Tania i bezpieczna alternatywa

Szacuje się, że osoba chora na cukrzycę wydaje przeciętnie 15-20 tys. dolarów rocznie na wydatki związane z chorobą, a roczne globalne koszty opieki zdrowotnej związane z cukrzycą szacuje się na 825 mld dolarów, przy czym największe koszty ponoszone są w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Indiach. W tym kontekście wyniki naszych badań dają nadzieję, że zapobieganie i kontrolowanie wysokiego poziomu cukru we krwi jest możliwe bez niszczycielskich skutków ubocznych leków na receptę.

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł: “Naturalne zwalczanie cukrzycy.”

Swobodny dostęp do zdrowia naturalnego musi stać się prawem człowieka!

Wraz ze złożeniem mojego podpisu domagam się od mojego własnego rządu oraz rządów wszystkich krajów świata:

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x