
Nowe badania wykazały, że dieta bogata w żywność pochodzenia roślinnego i niskiej zawartości produktów zwierzęcych w wieku średnim, wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.
Według najnowszych szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie jest obecnie 137 milionów osób w wieku powyżej 80 lat. Eksperci spodziewają się, że liczba ta potroi się do 2050 r., osiągając 425 milionów.
Wzrasta również liczba osób z chorobą Alzheimera i innymi postaciami demencji. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) w samych Stanach Zjednoczonych obecnie mieszka 5 milionów dorosłych osób żyjących z chorobą Alzheimera. Liczba ta może również potroić się w ciągu najbliższych kilku dekad.
W miarę starzenia się populacji, coraz ważniejsza staje się możliwość identyfikowania modyfikowalnych czynników ryzyka w stanach takich jak choroba Alzheimera, a także wszelkich zmian stylu życia, które mogą zapobiegać rozwojowi takich schorzeń neurodegeneracyjnych.
Nowe badania wskazują, że jednym z takich czynników jest żywienie. Dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste oraz uboga w produkty zwierzęce, takie jak mięso i nabiał, zmniejsza ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.
Studiowanie diet
Prof. Puay i współpracownicy przeanalizowali dane dostępne w Singapore Chinese Health Study, badaniu kohortowym populacji 63 257 Chińczyków mieszkających w Singapurze.
W ramach tego wstępnego badania dorośli w wieku 45–74 lat udzielili informacji na temat „zwykłej diety, palenia papierosów, spożywania alkoholu, aktywności fizycznej, długości snu, wzrostu, masy ciała i historii choroby”.
Miało to miejsce między kwietniem 1993 r. a grudniem 1998 r. Badacze ponownie przeprowadzili wywiady z uczestnikami podczas trzech wizyt kontrolnych, do 2016 r.
W nowym badaniu prof. Puay i współpracownicy wykorzystali te dane do zebrania informacji na temat 16 948 osób – średnio w wieku 53 lat. Uczestnicy ci wypełniali oceny funkcji poznawczych dopiero podczas trzeciej wizyty kontrolnej w latach 2014–2016.
Aby ocenić nawyki żywieniowe uczestników, badacze zastosowali pięć wzorców żywieniowych:
- „alternatywna dieta śródziemnomorska”, która jest ulepszoną wersją typowej diety śródziemnomorskiej,
- dietetyczne podejście do zatrzymania nadciśnienia (DASH) – dieta z zaufanym źródłem,
- alternatywny Indeks Zdrowego Jedzenia,
- indeks diety pochodzenia roślinnego,
- wskaźnik zdrowej diety roślinnej.
Wszystkie te diety są podobne pod względem nacisku na żywność pochodzenia roślinnego.
Do 33% niższe ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych
W latach 2014–2016 2 443 uczestników (14,4%) miało zaburzenia poznawcze. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy silnie przestrzegali pięciu wzorców żywieniowych opisanych powyżej w wieku średnim, byli mniej podatni na rozwój zaburzeń poznawczych w późniejszym okresie. W szczególności ci, których dietę badacze uznali za najbardziej podobną do tych pięciu wzorców żywieniowych, mieli 18–33% mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń poznawczych w porównaniu do osób, którzy takich diet nie stosowali.
Profesor Puay zaleca stosowanie diety obejmującej wiele produktów pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce, orzechy, fasola, produkty pełnoziarniste) i ograniczanie spożywania czerwonych mięs, zwłaszcza jeśli są one przetwarzane.
Polecam również artykuł: “Resweratrol przyczynia się do odwrócenia procesu starzenia się mózgu.”
Źródło: https://www.medicalnewstoday.com/articles/327046.php#1
- 11 naturalnych związków, które pomagają budować nowe komórki mózgoweTwój mózg jest zdolny do tworzenia nowych komórek, ale ta zdolność spada wraz z wiekiem. Możesz jednak temu zapobiec, wykorzystując strategie stylu życia i zaopatrując organizm w związki neuroprotekcyjne występujące w naturze. Nie tak dawno temu uważano, że mózg nie jest niezdolny do regeneracji. Uważano, że neurony, z którymi się urodziłeś, muszą przetrwać całe życie, […]
- Coraz więcej dowodów na to, że witaminy z grupy B zapobiegają demencjiPonieważ na całym świecie z demencją żyje już ponad 55 milionów ludzi, a każdego roku dochodzi do prawie 10 milionów nowych przypadków, jest ona obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pomimo tego, a także miliardów dolarów zainwestowanych przez przemysł farmaceutyczny w ciągu ostatnich dziesięcioleci, medycyna konwencjonalna nadal nie dysponuje skutecznymi środkami zapobiegania lub eliminowania tego […]
- Choroba Alzheimera – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowychChoroba Alzheimera wiąże się z niskim stężeniem witaminy E w surowicy u osób starszych Tytuł: Czy niski poziom witaminy E w surowicy zwiększa ryzyko choroby Alzheimera u osób starszych? Dowody z metaanalizy badań kliniczno-kontrolnych. Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28833475/ Wniosek: Choroba Alzheimera wiąże się z niskim stężeniem witaminy E w surowicy u osób starszych. Należy jednak przeprowadzić niezbędne […]
- Dieta roślinna zapobiega pogorszeniu funkcji poznawczychNowe badania wykazały, że dieta bogata w żywność pochodzenia roślinnego i niskiej zawartości produktów zwierzęcych w wieku średnim, wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu. Według najnowszych szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie jest obecnie 137 milionów osób w wieku powyżej 80 lat. Eksperci spodziewają się, że liczba ta […]
- Resweratrol przyczynia się do odwrócenia procesu starzenia się mózguDługoterminowe badanie zwiększa korzyści naukowe resweratrolu, ponieważ stwierdzono, że regularne spożywanie tego związku roślinnego może spowolnić spadek funkcji poznawczych nawet o 10 lat Zespół australijskich badaczy stwierdza, że konsumpcja resweratrolu u kobiet po menopauzie może również przyczyniać się do poprawy funkcji poznawczych i naczyń mózgowych. „Nasza obserwowana poprawa ogólnej wydajności poznawczej poprzez stosowanie resveratrolu, może […]
- Badania pokazują, że zła dieta jest większym zabójcą niż palenieAnaliza w Lancet wykazała, że nasza codzienna dieta jest większym zabójcą niż palenie i jest odpowiedzialna za jedną na pięć zgonów na całym świecie. Naukowcy twierdzą, że to badanie nie dotyczy otyłości, ale diet „złej jakości” niszczących serca i powodujących raka. W najnowszej analizie wykorzystano szacunki nawyków żywieniowych w poszczególnych krajach, aby określić, jak często dieta […]
- Witaminy z grupy B i kwasy omega-3 mogą powstrzymać rozwój choroby AlzheimeraNowe badanie opublikowane w “American Journal of Clinical Nutrition” wykazało, że suplementy mogą powstrzymać rozwój choroby Alzheimera. Badanie przeprowadzano przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, na 168 starszych osobach przez okres dwóch lat. Wyniki wykazały, że wysokie poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 i suplementacja witaminami z grupy B, zapobiegały kurczeniu się mózgu. Jest to […]