
Ponieważ na całym świecie z demencją żyje już ponad 55 milionów ludzi, a każdego roku dochodzi do prawie 10 milionów nowych przypadków, jest ona obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pomimo tego, a także miliardów dolarów zainwestowanych przez przemysł farmaceutyczny w ciągu ostatnich dziesięcioleci, medycyna konwencjonalna nadal nie dysponuje skutecznymi środkami zapobiegania lub eliminowania tego syndromu. Najnowszy przegląd systematyczny wskazuje, że suplementacja witaminami z grupy B, a zwłaszcza kwasem foliowym, może mieć pozytywny wpływ na opóźnianie i zapobieganie ryzyku pogorszenia zdolności poznawczych.
W przeglądzie opublikowanym w recenzowanym czasopiśmie Nutrients przez naukowców z Niemiec i Hiszpanii przeanalizowano łącznie 27 artykułów naukowych, w których badano wpływ witamin z grupy B, witaminy C, witaminy D i witaminy E na demencję. Czternaście z 27 badań dotyczyło wpływu witamin z grupy B. Spośród tych badań dwa dotyczyły witaminy B12, jedno – witaminy B1, pięć – kwasu foliowego, a sześć – jednoczesnego stosowania różnych witamin z grupy B kompleks.
W badaniach dotyczących witamin z grupy B stosowano różne dawki. W badaniach dotyczących witaminy B12, dawki wahały się od 10 mcg do 1 mg dziennie. W przypadku witaminy B1 stosowano dawki do 300 mg podawane dwa razy dziennie. Dawki kwasu foliowego wahały się od 400 mcg do 30 mg na dobę. Inne badane witaminy z grupy B kompleks to witamina B2 i witamina B6, z których każda była suplementowana w dawce 10 mg dziennie.
Naukowcy odkryli, że niektóre z badań wykazały bardzo obiecujące wyniki dla suplementów witaminowych z grupy B kompleks. Ogólnie rzecz biorąc, najskuteczniejszą witaminą przeciw demencji, podawaną samodzielnie lub w połączeniu z innymi witaminami z grupy B, okazał się kwas foliowy. Naukowcy twierdzą, że wszystkie badania uwzględnione w przeglądzie, w których porównywano suplementację kwasem foliowym z placebo lub leczeniem konwencjonalnym, wykazały lepsze wyniki w testach poznawczych niż odpowiednie grupy kontrolne.
Przegląd sugeruje również, że łączne stosowanie kwasu foliowego i witaminy B12 może wiązać się z niższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych. Naukowcy stwierdzają, że w większości badań, w których te dwie witaminy podawano jednocześnie, wykazało bardzo obiecujące wyniki. Podobnie witamina B1, która miała nie tylko pozytywny wpływ na sprawność poznawczą, gdy była podawana samodzielnie, ale także w połączeniu z kwasem foliowym. Suplementacja kwasu foliowego wraz z kwasem dokozaheksaenowym (DHA), kwasem tłuszczowym omega-3, również znacząco poprawia funkcje poznawcze.
Jeśli chodzi o inne badane witaminy, naukowcy twierdzą, że połączenie niskiej dawki witaminy C i witaminy E nie wiązało się z poprawą funkcji poznawczych. Jednakże witamina E podawana w dziennej dawce 2000 IU wydawała się być związana z wolniejszym spadkiem zdolności poznawczych, podczas gdy witamina C podawana w dawce 500 mg dziennie przyczyniała się do znacząco lepszych zdolności poznawczych.
W przypadku witaminy D naukowcy stwierdzili, że wyniki badań były bardzo zróżnicowane. Zauważyli jednak, że konkretny schemat dawkowania może odgrywać ważną rolę w określaniu skuteczności interwencji.
Ponieważ inni naukowcy potwierdzili już korzystny wpływ składników odżywczych i fitoskładników na funkcje poznawcze, a dodatkowe badania sugerują, że synergiczne połączenia przeciwutleniaczy mogą zapobiegać chorobie Alzheimera, a nawet ją cofać, nadszedł czas, aby te bezpieczne i niedrogie naturalne metody leczenia znalazły zastosowanie w praktyce klinicznej. Badania opublikowane w The Lancet sugerują, że do 2016 roku całkowite globalne koszty ekonomiczne demencji osiągnęły 948 miliardów dolarów. W tej sytuacji dalsze odmawianie chorym i ich rodzinom dostępu do sprawdzonych metod leczenia opartych na składnikach odżywczych jest zarówno nie do utrzymania z ekonomicznego punktu widzenia, jak i stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2022/03/the-growing-evidence-that-b-vitamins-prevent-dementia/
- Witamina D zmniejsza ryzyko demencji o 40%Według dr. Mercoli W 18-minutowym filmie, emerytowany pedagog i pielęgniarz, John Campbell, szczegółowo opisuje wyniki badania opublikowanego w 2023 roku, które wykazało wpływ niedoboru witaminy D na rozwój choroby Alzheimera i innych form demencji. Nie ma wątpliwości, że optymalizacja poziomu witaminy D jest kluczowym elementem utrzymania optymalnego zdrowia. Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach,… Dowiedz się więcej: Witamina D zmniejsza ryzyko demencji o 40%
- Czy ta witamina może spowolnić starzenie się mózgu i zapobiec chorobie Alzheimera?Według dr. Mercoli Stosowanie zróżnicowanej diety opartej na pełnowartościowej żywności zapewnia organizmowi dostęp do niezliczonej ilości zawartych w niej składników odżywczych. Wśród nich znajduje się śladowy składnik odżywczy – rybozyd nikotynamidu (NR), który jest prekursorem dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+) i formą witaminy B3. Występujący zarówno w mleku, jak i w postaci suplementów, NR może pomóc zwiększyć… Dowiedz się więcej: Czy ta witamina może spowolnić starzenie się mózgu i zapobiec chorobie Alzheimera?
- „Cudowny lek” na chorobę Alzheimera może potroić ryzyko śmierciW swojej bezwzględnej pogoni za zyskiem przemysł farmaceutyczny od dawna promuje tak zwane „cudowne leki”, które twierdzą, że oferują rozwiązania dla niektórych z głównych zabójczych chorób naszych czasów. Lecanemab, nowy lek na chorobę Alzheimera, jest jednym z takich leków, który był nieustannie reklamowany w mediach głównego nurtu jako rzekomo „początek końca” demencji. Jednak pojawiające się… Dowiedz się więcej: „Cudowny lek” na chorobę Alzheimera może potroić ryzyko śmierci
- Co robią eksperci, aby zapobiegać chorobie Alzheimera?Światowi eksperci ogłaszają globalny Dzień Zapobiegania Chorobie Alzheimera 15 maja Grupa wiodących na świecie naukowców zajmujących się zdrowiem mózgu zebrała się, aby zainicjować Dzień Zapobiegania Chorobie Alzheimera. Odbywający się 15 maja dzień ma na celu podniesienie świadomości na temat naukowo udowodnionych sposobów zapobiegania chorobie Alzheimera. Jeśli zapytasz przeciętną osobę, co powoduje chorobę Alzheimera, prawdopodobnie odpowie… Dowiedz się więcej: Co robią eksperci, aby zapobiegać chorobie Alzheimera?
- Jak mikroskładniki odżywcze mogą obniżyć ryzyko demencji?Demencja to problem, który może dotknąć każdego z nas lub naszych bliskich, zwłaszcza gdy się starzejemy. Choć wiele osób woli o tym nie myśleć, warto wiedzieć, że miliony ludzi na świecie już teraz żyją z tą chorobą, a liczba ta stale rośnie. Co ciekawe, kobiety są dwa razy bardziej narażone na demencję niż mężczyźni. Demencja… Dowiedz się więcej: Jak mikroskładniki odżywcze mogą obniżyć ryzyko demencji?
- CHOROBA ALZHEIMERA: terapie żywienioweAndrew W. Saul Na początek bardzo dobra wiadomość: Niacyna zatrzymuje i odwraca chorobę Alzheimera.Dawka odpowiadająca 2 000 do 3 000 mg witaminy B3 dziennie podawana myszom z chorobą Alzheimera. Jeden z badaczy stwierdził: “Pod względem poznawczym byli wyleczeni. Działali tak, jakby nigdy nie zachorowali”.http://orthomolecular.org/resources/omns/v04n25.shtml Zobacz także:Odwrócenie choroby Alzheimera i optymalizacja zdrowia mózgu za pomocą medycyny… Dowiedz się więcej: CHOROBA ALZHEIMERA: terapie żywieniowe
- Badanie łączy mikroplastik i nanoplastik z chorobą Parkinsona i demencjąBadanie wykazało, że mikroplastiki i nanoplastiki wpływają na określone białko znajdujące się w mózgu, powodując zmiany związane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji. Mikrodrobiny plastiku i nanoplastiki Mikrodrobiny plastiku i nanoplastiki to dwa rodzaje odpadów z tworzyw sztucznych, które stały się poważnym problemem dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Cząsteczki mikroplastiku, powstające w wyniku degradacji… Dowiedz się więcej: Badanie łączy mikroplastik i nanoplastik z chorobą Parkinsona i demencją
- Coraz więcej dowodów na to, że witaminy z grupy B zapobiegają demencjiPonieważ na całym świecie z demencją żyje już ponad 55 milionów ludzi, a każdego roku dochodzi do prawie 10 milionów nowych przypadków, jest ona obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pomimo tego, a także miliardów dolarów zainwestowanych przez przemysł farmaceutyczny w ciągu ostatnich dziesięcioleci, medycyna konwencjonalna nadal nie dysponuje skutecznymi środkami zapobiegania lub eliminowania tego… Dowiedz się więcej: Coraz więcej dowodów na to, że witaminy z grupy B zapobiegają demencji
- Choroba Alzheimera – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowychChoroba Alzheimera wiąże się z niskim stężeniem witaminy E w surowicy u osób starszych Tytuł: Czy niski poziom witaminy E w surowicy zwiększa ryzyko choroby Alzheimera u osób starszych? Dowody z metaanalizy badań kliniczno-kontrolnych. Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28833475/ Wniosek: Choroba Alzheimera wiąże się z niskim stężeniem witaminy E w surowicy u osób starszych. Należy jednak przeprowadzić niezbędne… Dowiedz się więcej: Choroba Alzheimera – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych
- Resweratrol przyczynia się do odwrócenia procesu starzenia się mózguDługoterminowe badanie zwiększa korzyści naukowe resweratrolu, ponieważ stwierdzono, że regularne spożywanie tego związku roślinnego może spowolnić spadek funkcji poznawczych nawet o 10 lat Zespół australijskich badaczy stwierdza, że konsumpcja resweratrolu u kobiet po menopauzie może również przyczyniać się do poprawy funkcji poznawczych i naczyń mózgowych. „Nasza obserwowana poprawa ogólnej wydajności poznawczej poprzez stosowanie resveratrolu, może… Dowiedz się więcej: Resweratrol przyczynia się do odwrócenia procesu starzenia się mózgu