Menu

Coraz więcej dowodów na to, że witaminy z grupy B zapobiegają demencji

26 marca, 2022 - Demencja
Coraz więcej dowodów na to, że witaminy z grupy B zapobiegają demencji

Ponieważ na całym świecie z demencją żyje już ponad 55 milionów ludzi, a każdego roku dochodzi do prawie 10 milionów nowych przypadków, jest ona obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pomimo tego, a także miliardów dolarów zainwestowanych przez przemysł farmaceutyczny w ciągu ostatnich dziesięcioleci, medycyna konwencjonalna nadal nie dysponuje skutecznymi środkami zapobiegania lub eliminowania tego syndromu. Najnowszy przegląd systematyczny wskazuje, że suplementacja witaminami z grupy B, a zwłaszcza kwasem foliowym, może mieć pozytywny wpływ na opóźnianie i zapobieganie ryzyku pogorszenia zdolności poznawczych.

W przeglądzie opublikowanym w recenzowanym czasopiśmie Nutrients przez naukowców z Niemiec i Hiszpanii przeanalizowano łącznie 27 artykułów naukowych, w których badano wpływ witamin z grupy B, witaminy C, witaminy D i witaminy E na demencję. Czternaście z 27 badań dotyczyło wpływu witamin z grupy B. Spośród tych badań dwa dotyczyły witaminy B12, jedno – witaminy B1, pięć – kwasu foliowego, a sześć – jednoczesnego stosowania różnych witamin z grupy B kompleks.

W badaniach dotyczących witamin z grupy B stosowano różne dawki. W badaniach dotyczących witaminy B12, dawki wahały się od 10 mcg do 1 mg dziennie. W przypadku witaminy B1 stosowano dawki do 300 mg podawane dwa razy dziennie. Dawki kwasu foliowego wahały się od 400 mcg do 30 mg na dobę. Inne badane witaminy z grupy B kompleks to witamina B2 i witamina B6, z których każda była suplementowana w dawce 10 mg dziennie.

Naukowcy odkryli, że niektóre z badań wykazały bardzo obiecujące wyniki dla suplementów witaminowych z grupy B kompleks. Ogólnie rzecz biorąc, najskuteczniejszą witaminą przeciw demencji, podawaną samodzielnie lub w połączeniu z innymi witaminami z grupy B, okazał się kwas foliowy. Naukowcy twierdzą, że wszystkie badania uwzględnione w przeglądzie, w których porównywano suplementację kwasem foliowym z placebo lub leczeniem konwencjonalnym, wykazały lepsze wyniki w testach poznawczych niż odpowiednie grupy kontrolne.

Przegląd sugeruje również, że łączne stosowanie kwasu foliowego i witaminy B12 może wiązać się z niższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych. Naukowcy stwierdzają, że w większości badań, w których te dwie witaminy podawano jednocześnie, wykazało bardzo obiecujące wyniki. Podobnie witamina B1, która miała nie tylko pozytywny wpływ na sprawność poznawczą, gdy była podawana samodzielnie, ale także w połączeniu z kwasem foliowym. Suplementacja kwasu foliowego wraz z kwasem dokozaheksaenowym (DHA), kwasem tłuszczowym omega-3, również znacząco poprawia funkcje poznawcze.

Jeśli chodzi o inne badane witaminy, naukowcy twierdzą, że połączenie niskiej dawki witaminy C i witaminy E nie wiązało się z poprawą funkcji poznawczych. Jednakże witamina E podawana w dziennej dawce 2000 IU wydawała się być związana z wolniejszym spadkiem zdolności poznawczych, podczas gdy witamina C podawana w dawce 500 mg dziennie przyczyniała się do znacząco lepszych zdolności poznawczych.

W przypadku witaminy D naukowcy stwierdzili, że wyniki badań były bardzo zróżnicowane. Zauważyli jednak, że konkretny schemat dawkowania może odgrywać ważną rolę w określaniu skuteczności interwencji.

Ponieważ inni naukowcy potwierdzili już korzystny wpływ składników odżywczych i fitoskładników na funkcje poznawcze, a dodatkowe badania sugerują, że synergiczne połączenia przeciwutleniaczy mogą zapobiegać chorobie Alzheimera, a nawet ją cofać, nadszedł czas, aby te bezpieczne i niedrogie naturalne metody leczenia znalazły zastosowanie w praktyce klinicznej. Badania opublikowane w The Lancet sugerują, że do 2016 roku całkowite globalne koszty ekonomiczne demencji osiągnęły 948 miliardów dolarów. W tej sytuacji dalsze odmawianie chorym i ich rodzinom dostępu do sprawdzonych metod leczenia opartych na składnikach odżywczych jest zarówno nie do utrzymania z ekonomicznego punktu widzenia, jak i stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2022/03/the-growing-evidence-that-b-vitamins-prevent-dementia/

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x