Menu

Magnez obniża ciśnienie krwi

22 marca, 2019 - Nadciśnienie
Magnez obniża ciśnienie krwi

Nowa metaanaliza opublikowana w “American Journal of Clinical Nutrition”, dostarczyła dowodów na zalety suplementacji magnezem dla osób zagrożonych wysokim ciśnieniem krwi. Naukowcy dokonali badań klinicznych z udziałem 543 uczestników. Odkryli, że magnez znacząco obniża ciśnienie krwi u pacjentów z opornością na insulinę i w stanie przedcukrzycowym. Ten niezbędny minerał działa jako kofaktor w ponad 300 układach enzymatycznych w organizmie. Niskie spożycie i stężenie magnezu we krwi jest przyczyną wielu różnych chorób przewlekłych i problemów zdrowotnych.

W badaniach stosowano dawki magnezu w zakresie od 365 mg do 450 mg na dobę. Obserwacji dokonywano w okresie od jednego do sześciu miesięcy. Naukowcy odkryli, że suplementacja magnezem powodowała obniżenie średniego skurczowego ciśnienia krwi o 4,18 mm Hg i zmniejszenie rozkurczu o 2,27 mm Hg. Obie te redukcje były znacznie większe niż te, które doświadczali ludzie z grupy kontrolnej.

Podejście medycyny komórkowej do wysokiego ciśnienia krwi

Najskuteczniejsze podejście do kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi nie opiera się na wykorzystaniu pojedynczych mikroelementów. Medycyna komórkowa wykorzystuje starannie dobraną grupę mikroelementów działających w synergii biologicznej. Naukowy dowód tej metody pochodzi z klinicznego badania przeprowadzonego przez naukowców z Instytutu Badawczego dr Ratha, którzy ocenili jej skuteczność u pacjentów w wieku od 32 do 60 lat.

Opierając się na Medycynie Komórkowej, główną przyczyną wysokiego ciśnienia krwi jest chroniczny niedobór niezbędnych mikroelementów w komórkach mięśni gładkich. Pacjentom podaje się specyficzną kombinację składników odżywczych, nie tylko magnez, ale także witaminę C, lizynę, prolinę, argininę i inne. Wszystkie te substancje są kluczowe dla utrzymania siły i elastyczności naczyń krwionośnych, a tym samym dla utrzymania zdrowego ciśnienia krwi.

Instytut Dr Ratha przeprowadził badania na pacjentach, którzy mieli podwyższone wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Średnia wartość ciśnienia skurczowego wynosiła 167 mm Hg, a średnie ciśnienie rozkurczowe 97 mm Hg. Po zażyciu kombinacji mikroskładników odżywczych przez okres 32 tygodni ciśnienie krwi wszystkich pacjentów poprawiło się. Pod koniec badania mieli średni odczyt skurczowy 142 mm Hg i średni odczyt rozkurczowy 83 mm Hg. Wartości te oznaczają zmniejszenie ciśnienia skurczowego o 15 procent i zmniejszenie ciśnienia rozkurczowego o ponad 14 procent. Co więcej, poprawa ta jest znacznie większa niż w przypadku suplementów magnezowych w metaanalizie “American Journal of Clinical Nutrition”.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że liczba dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi wzrosła z 594 milionów w 1975 r. do 1,13 miliarda w 2015 roku. Przy czym wzrost ten nastąpił głównie w krajach o niskich i średnich dochodach. Do 2025 r. spodziewany jest wzrost zachorowań do 1,56 miliarda ludzi. Leki farmaceutyczne nie wyeliminują tej choroby, dlatego istnieje konieczna potrzeba wdrożenia naturalnego podejścia Medycyny Komórkowej.

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x