Menu

Ochronne działanie ekstraktu z zielonej herbaty na nasze zdrowie

5 lipca, 2020 - Edukacja zdrowotna
Ochronne działanie ekstraktu z zielonej herbaty na nasze zdrowie

Szeroko dostępny wyciąg z zielonej herbaty składa się z kombinacji różnych fitoskładników (polifenoli) obecnych w liściach herbaty, które wykazują różne korzyści zdrowotne. Polifenole zielonej herbaty posiadają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które przyczyniają się do ich przeciwnowotworowego działania, korzyści sercowo-naczyniowych i wsparcia ogólnego stanu zdrowia. Ostatnie badania pokazują również, że zielona herbata wykazuje również korzyści zdrowotne w wielu innych stanach chorobowych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżyca, choroba Alzheimera itp.

Zielona herbata zawiera 30-40 procent rozpuszczalnych w wodzie polifenoli. Spośród aktywnych składników zielonej herbaty, galusan epigalokatechiny (EGCG) ma największy potencjał w zakresie właściwości przeciwutleniających i przeciwnowotworowych. Posiada również inne składniki, takie jak epikatechina, epigalokatechina i galusan epikatechiny, które przyczyniają się do wzmocnienia działania EGCG, jako części ekstraktu z zielonej herbaty. Galusan epigalokatechiny EGCG ważny jest dla stymulowania produkcji enzymu S-transferazy glutationu (GST), który odgrywa ważną rolę w obronie organizmu przed rakiem.

Galusan epigalokatechiny (EGCG) posiada wieloaspektowe działania w zakresie profilaktyki nowotworowej i kancerogenezie. Działa w synergii z innymi mikroelementami, takimi jak witamina C, lizyna i prolina, kontrolując jednocześnie wiele mechanizmów wzrostu i rozprzestrzeniania się raka. Kilka badań przeprowadzonych w naszym instytucie dowiodło, że specyficzna kombinacja mikroelementów zawierająca EGCG jest skuteczna w zapobieganiu przerzutom poprzez hamowanie działania enzymów trawiących kolagen, a ponadto również wzrostu nowych naczyń krwionośnych w guzie (antyangiogeneza).

Enzymy metaloproteinazy macierzy (MMP) wydzielane przez komórki nowotworowe rozbijają błonę podstawną, zwiększając tym samym potencjał rozprzestrzeniania się nowotworów. EGCG hamuje enzymy MMP, zmniejsza ich wydzielanie i pomaga w odbudowie błony podstawnej. Galusan epigalokatechiny (EGCG) i inne składniki ekstraktu z zielonej herbaty są również skuteczne w indukowaniu śmierci komórek nowotworowych (apoptoza). Skuteczność tej synergii mikroelementów, w szczególności efekty przeciwnowotworowe, znajdują potwierdzenie w opublikowanych przez nas ponad 80 badaniach naukowych.

W przypadku samodzielnego stosowania EGCG jego biodostępność stopniowo maleje w wyniku utleniania i metabolizmu. Znacznie mniej dociera EGCG do krwi i innych tkanek, co wskazuje na utratę działania EGCG podczas jego absorpcji z przewodu pokarmowego. Wcześniejsze badania dr Ratha dowiodły, że galusan epigalokatechiny (EGCG) w połączeniu z witaminą C, lizyną, proliną i innymi składnikami odżywczymi ma tendencję do wyższego stężenia w osoczu krwi przy znacznie mniejszej dawce.

Przeprowadziliśmy badanie kliniczne w celu sprawdzenia, czy dodatek kwercetyny, uzyskanej z czerwonej cebuli, zwiększyłby efekt EGCG w osoczu uczestniczących w badaniu ochotników. Wyniki wykazały, że dodanie kwercetyny do naszej kombinacji synergicznych mikroskładników odżywczych nie tylko zwiększa wchłanianie EGCG, ale także opóźnia czas metabolizmu i wydalania EGCG. Ponadto takie połączenie zwiększa biodostępność EGCG o 56%, dzięki czemu jest ona silniejsza nawet przy mniejszych dawkach. Dodatkowo kwercetyna działa synergistycznie z EGCG w ochronie zdrowych komórek przed toksycznym uszkodzeniem przez wolne rodniki i reguluje ważne mechanizmy dla zdrowego wzrostu komórek.

Galusan epigalokatechiny (EGCG) wykazuje szczególne zalety dla mózgu i centralnego układu nerwowego, ponieważ jest w stanie przekroczyć ochronną barierę krew-mózg. Może on zatem podejmować działania przeciwko chorobom ośrodkowego układu nerwowego, takim jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

Polecam również artykuł: “Przeciwnowotworowe działanie polifenoli.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/health-protective-effects-of-phytonutrients-green-tea-extract

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x