Menu

Czarny ryż bije brązowy, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne

13 października, 2021 - Zdrowe odżywianie
Czarny ryż bije brązowy, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne

Brązowy ryż w porównaniu z białym jest potęgą odżywczą. Jednak jeszcze zdrowszy jest ryż czarny. Odkryj jego zalety.

Brązowy ryż jest bogaty w błonnik, związki witaminy E i przeciwutleniacze obniżające poziom cholesterolu. Wszystkie te korzyści są zawarte w brązowych otrębach. 

Co jest złego w białym ryżu?

Brązowy ryż jest wytwarzany przez usunięcie tylko zewnętrznej warstwy – części łuski, zachowując większość jego wartości odżywczych w nienaruszonym stanie. Ale kiedy ziarno ryżu jest zmielone i wypolerowane, aby uczynić je białym, oto co może ulec zniszczeniu:

Gdy wszystkie dobre składniki zostaną usunięte, biały ryż jest następnie wzbogacany. Oznacza to, że witaminy B1, B3 i żelazo są dodawane z powrotem, ale reszta składników odżywczych jest tracona na dobre.

Brązowy ryż chroni przed chorobami serca

Niektóre z tych utraconych składników odżywczych mogą w rzeczywistości zapewniać ochronę przed wysokim ciśnieniem krwi i miażdżycą („stwardnienie tętnic”). 

Badania laboratoryjne przeprowadzone wspólnie przez Temple University School of Medicine w Filadelfii i Nagaoka National College of Technology w Japonii przypisują kardioprotekcyjne działanie cienkiej warstwie brązowego ryżu, która jest usuwana, gdy brązowy ryż jest polerowany w celu uzyskania białego ryżu.

Znana jako warstwa subaleuronowa, jest bogata w oligosacharydy i błonnik pokarmowy. Naukowcy uważają, że brakująca warstwa może działać przeciwko angiotensynie II – białku endokrynnemu, które przyczynia się do rozwoju wysokiego ciśnienia krwi i miażdżycy.

Zdaniem naukowców może to pomóc wyjaśnić, dlaczego mniej osób umiera z powodu chorób układu krążenia w Japonii w porównaniu z USA. W Japonii większość ludzi spożywa co najmniej jedno danie dziennie na bazie ryżu, a w USA ryż nie jest podstawą codziennej diety.

Czarny ryż jest jeszcze lepszy niż brązowy ryż

Czarny ryż oferuje te same korzyści zdrowotne co brązowy ryż, ale zawiera również kilka ważnych przeciwutleniaczy. 

Ze względu na swój ciemny kolor, otręby z czarnego ryżu zawierają te same przeciwutleniacze antocyjanowe, które można znaleźć w borówkach i jeżynach.

Według badań przeprowadzonych na Wydziale Nauk o Żywności Uniwersytetu Stanowego Luizjany łyżka czarnych otrębów ryżowych zawiera więcej prozdrowotnych przeciwutleniaczy antocyjanów niż łyżka jagód, ale zawiera mniej cukru, a więcej błonnika i przeciwutleniaczy z witaminy E.

Antyoksydanty antocyjanowe, występujące w granatowej, czerwonej i fioletowej żywności, wykazują obiecujące działanie w walce z chorobami serca, rakiem i innymi chorobami. Czarny ryż jest często nazywany “fioletowym ryżem”, ponieważ po namoczeniu lub ugotowaniu zmienia kolor z czarnego na ciemnofioletowy lub bordowy.

Czarny ryż, uprawiany głównie w Azji, jest odmianą dziedziczną. Znany jest również jako “zakazany ryż”, ponieważ w starożytnych Chinach był zarezerwowany dla cesarza i szlachty, a zwykłym ludziom nie wolno było go jeść.

Otręby, czyli twarda zewnętrzna powłoka czarnego ryżu, to część, która niesie ze sobą wiele korzyści, ale również sprawia, że ryż jest nieco trudny do ugotowania. Podobnie jak w przypadku brązowego ryżu, zajmie to około godziny, chociaż rzeczywisty czas gotowania można skrócić, mocząc ryż przez godzinę lub nawet przez całą noc, aby przyspieszyć proces.

Czarny ryż może być używany zamiast brązowego lub białego ryżu i często pojawia się w przepisach na desery, zwłaszcza w puddingach ryżowych, ponieważ jego naturalny smak jest bogaty i słodki.

Polecam również artykuł: “Dlaczego jedzenie późnym wieczorem szkodzi zdrowiu.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/black-rice-beats-brown-when-it-comes-its-health-benefits1

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x