Menu

Nie sól, a cukier może być główną przyczyną kamieni nerkowych

14 października, 2021 - Kamienie nerkowe
Nie sól, a cukier może być główną przyczyną kamieni nerkowych

Jeśli jesteś zagrożony kamicą nerkową lub miałeś kamień nerkowy, prawdopodobnie doradzono ci, aby zmniejszyć spożycie soli. Dawno zapomniano, że sól znana jest z tego, że zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u zwierząt.

Jeśli jesteś zagrożony kamicą lub miałeś kamień nerkowy, prawdopodobnie zalecono ci ograniczenie spożycia soli. Spożywanie diety o wysokiej zawartości soli powoduje zwiększoną utratę wapnia z moczem, więc teoria jest taka, że ​​zmniejszenie ilości soli zmniejszy ilość wapnia w moczu, co z kolei zmniejszy ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Ta teoria promowana od lat.

Jednak dawno zapomniano, że sól znana jest od dziesięcioleci z tego, że zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u zwierząt. Spożywając więcej soli, zwierzęta zwiększają spożycie wody, która rozrzedza mocz i zmniejsza ryzyko wytrącania się kamieni nerkowych. To samo dzieje się u ludzi. 

Rzeczywiście, uzupełnianie ludzi o dodatkowe 3000 mg sodu dziennie (które znajduje się w około jednej i jednej trzeciej łyżeczki soli), dając im ponad 5300 mg sodu dziennie (lub około dwóch i jednej trzeciej łyżeczki soli, co jest ponad dwukrotnie większą wartością od zalecanej dziennej dawki sodu) zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni ze szczawianu wapnia. Znowu dzieje się tak dlatego, że zwiększone spożycie soli powoduje zwiększone przyjmowanie płynów, zwiększając wydalanie moczu i zmniejszając przesycenie szczawianu wapnia w moczu. Innymi słowy, większe spożycie soli oznacza większe spożycie płynów, co powoduje bardziej rozcieńczony mocz i mniejsze ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych. 

Spożywanie większej ilości soli obniży ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Powszechnie wiadomo, że niskie spożycie płynów jest jednym z największych czynników ryzyka powstawania kamieni nerkowych. Jeśli chodzi o ryzyko kamieni nerkowych, diety o niskiej zawartości soli byłyby szczególnie problematyczne dla osób żyjących w gorącym klimacie, które narażone są na ryzyko niedoboru soli i płynów. A sól chroni przed kamicą nerkową, nie tylko dlatego, że zwiększa spożycie wody. Od 1971 roku wiadomo, że sód jest jednym z „uznanych fizjologicznych inhibitorów mineralizacji. Rzeczywiście, ryzyko powstawania kamieni nerkowych faktycznie wydaje się zmniejszać wraz ze wzrostem stosunku sodu (Na) / wapnia (Ca) w moczu. Teoria głosi, że sód konkuruje z wapniem i tworzy bardziej rozpuszczalne kompleksy mineralne, które są mniej skłonne do wytrącania się w moczu. Innymi słowy, im wyższy poziom sodu w moczu w porównaniu z wapniem, tym mniejsze ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Sugeruje się, że zwiększone ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego spowodowane jest niską zawartością sodu w moczu. Osoby z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, mają niski poziom sodu w moczu, ponieważ mają problemy z wchłanianiem soli z diety.

Więc jeśli masz kamienie nerkowe, możesz czuć się mniej winny(a) z powodu solniczki. Prawdziwym winowajcą jest inny biały kryształ, który zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. W rzeczywistości to cukier jest większym czynnikiem ryzyka kamieni nerkowych niż sód.

Częstym objawem u pacjentów z kamieniami nerkowymi jest zwiększone wydalanie wapnia z moczem, co wydaje się być spowodowane zwiększonym wydalaniem kwasów z moczem. Okazuje się, że spożywanie cukru powoduje właśnie kamicę nerkową, zwiększając wydalanie kwasu i wapnia z moczem. Jedno z badań sugeruje również, że cukier może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, wpływając na sposób, w jaki nerki radzą sobie z sodem. Jak wspomniano wcześniej, sód wydaje się konkurować z wapniem o reabsorpcję w nerkach. Cukier jednak zwiększa reabsorpcję sodu w nerkach, zwiększając wydalanie wapnia i zmniejszając wydalanie moczu. Prowadzi to do większego zagęszczenia moczu, a tym samym do większego ryzyka tworzenia się kamieni nerkowych. A inne badania potwierdziły to odkrycie.

Spożywanie słodzonych cukrem napojów gazowanych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych. A cukrzyca i słaba kontrola glikemii są również dobrze znanymi czynnikami ryzyka powstawania kamieni nerkowych, z których oba są napędzane przez diety o wysokiej zawartości cukru. Populacje azjatyckie, które zazwyczaj spożywają duże ilości soli, ale mniejsze ilości cukru, mają znacznie mniejszą częstość występowania kamieni nerkowych w porównaniu do Europejczyków czy Amerykanów.

Norman J. Blacklock (brytyjski chirurg i konsultant w dziedzinie urologii na Uniwersytecie w Manchesterze) wykazał, że wzrost i spadek częstości występowania kamieni nerkowych, przed i po każdej wojnie światowej, związane były ze spożyciem cukru. A częstość występowania kamieni nerkowych, która wzrosła w ciągu ostatnich 60 lat, miała miejsce w czasie, gdy spożycie soli było wyjątkowo stabilne. Innymi słowy, wzrost spożycia soli nie wyjaśnia zwiększonej częstości występowania kamieni nerkowych w ciągu ostatniego półwiecza, ale zwiększone spożycie cukru, zwłaszcza z napojów, już tak

Niskie spożycie owoców i warzyw w diecie może mieć jeszcze większy wpływ na ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Jedzenie owoców i warzyw może zmniejszyć kwasowość w moczu, zmniejszając ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Kamienie nerkowe dotykają około 10% ludzi w świecie zachodnim, a roczne koszty opieki zdrowotnej związane z kamieniami nerkowymi w samych Stanach Zjednoczonych wynoszą ponad 2 miliardy dolarów. Aby zmniejszyć ból i cierpienie (i obciążenia finansowe) spowodowane przez kamienie nerkowe, nasze rządy i instytuty zdrowia oraz wytyczne dietetyczne powinny bardziej skoncentrować się na zmniejszeniu spożycia cukrów rafinowanych i mniej martwić się o sól. Zalecana jest szczególnie sól kłodawska lub himalajska, zawierająca w śladowych ilościach, szereg naturalnych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Polecam również artykuł: “Co to jest sepsa i dlaczego jest jedną z głównych przyczyn śmierci.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/not-salt-sugar-may-be-leading-cause-kidney-stones

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x