Menu

Ochronne działanie kwercetyny na nasze zdrowie

15 września, 2020 - Mikroskładniki odżywcze
Ochronne działanie kwercetyny na nasze zdrowie

Fitoskładniki to naturalne związki pochodzenia roślinnego. Ich ważne funkcje obejmują ochronę roślin przed owadami, chorobami, promieniami słonecznymi i zanieczyszczeniami. Do niedawna fitoskładniki nie były uważane za ważne składniki odżywcze dla ludzi, jednak obecnie uważa się je za niezbędne do podtrzymania życia ludzkiego. Wykazano, że niektóre fitoskładniki mogą zmniejszać częstość występowania chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca i nowotwory.

Kwercetyna jest ważnym naturalnym składnikiem roślinnym pozyskiwanym z owoców i warzyw takich jak cebula, jabłka, jagody, a także bioflawonoidy cytrusowe. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a także hamuje uwalnianie histaminy, dzięki czemu ma silne działanie antyalergiczne. Kwercetyna jest również ważna dla utrzymania silnych naczyń krwionośnych i może zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi. Ponadto może chronić wątrobę i przeciwdziałać niebezpiecznym skutkom działania sztucznych estrogenów. Kwercetyna jest również niezbędna do prawidłowego wchłaniania witaminy C i zapobiega jej niszczeniu w organizmie.

Nasze badania i dowody kliniczne pokazują, że kwercetyna może pomóc w zwiększeniu poziomu dostępnych fenoli z zielonej herbaty we krwi. Ekstrakt z zielonej herbaty jest silnym środkiem przeciwnowotworowym. Ponieważ składniki aktywne zawarte w zielonej herbacie nie są odpowiednio wchłaniane z układu pokarmowego organizmu, dodanie kwercetyny może znacznie zwiększyć aktywność przeciwnowotworową ekstraktu z zielonej herbaty.

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne kwercetyna była badana w różnych chorobach związanych z procesem zapalnym. Przykładem może być miażdżyca, reumatoidalne zapalenie stawów i rak. Najczęściej stosowana jest w stanach zapalnych pęcherza moczowego i prostaty. Wykazaliśmy, że mieszanka zawierająca kwercetynę, wybrane mikroelementy oraz bioflawonoidy cytrusowe była skuteczna i znacząco obniżała różne markery zapalenia ogólnoustrojowego. Analiza porównawcza z ibuprofenem, lekiem przeciwzapalnym, dowiodła również, że kombinacja mikroskładników odżywczych uzupełniana kwercetyną zapewnia lepszą ochronę przed zapaleniem niż ibuprofen i powoduje zmniejszenie ekspresji enzymu cyklooksygenazy-2 (COX2) oraz innych parametrów stanu zapalnego. Jeden z popularnych leków z grupy inhibitorów COX2 (Vioxx), został usunięty z rynku w 2004 roku, ponieważ spowodował ponad 60.000 zgonów i 150.000 poważnych przypadków chorób serca. Podczas gdy pozostałe na rynku leki-inhibitory COX2 nadal niosą ze sobą ryzyko wystąpienia zagrażających życiu skutki uboczne, mikroelementy są nie tylko bezpieczne i skuteczne, ale także zapewniają dodatkowe korzyści zdrowotne.

Kwercetyna działa synergistycznie z witaminą C i ekstraktem z zielonej herbaty, wzmacniając tkankę łączną. Silna tkanka łączna pełni ważną funkcję w zapobieganiu powstawania i rozwoju blaszek miażdżycowych.

W badaniu in vivo udowodniliśmy również przeciwnowotworowe właściwości kwercetyny. Wykazało ono,, że synergistyczne działanie kwercetyny z innymi mikroelementami może hamować wzrost już rozwiniętych guzów sutka u szczurów i zmniejszać złośliwość.

W związku z powyższym, ze względu na tak wiele właściwości prozdrowotnych, kwercetyna powinna być ważnym elementem naszego codziennego spożycia składników odżywczych.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/health-protective-effects-of-phytonutrients-quercetin

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
1
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x