Menu

Czy otrzymujesz w diecie wystarczająco dużo siarki

27 września, 2020 - Mikroskładniki odżywcze
Czy otrzymujesz w diecie wystarczająco dużo siarki

Siarka jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla funkcjonowania komórek. Może nie znajdować się na szczycie listy suplementów, ale jest to minerał, bez którego nie można żyć.

Siarka jest trzecim co do wielkości stężeniem minerałów w organizmie człowieka (po wapniu i fosforze) i jest uważana za fundamentalnie ważną dla zdrowia człowieka. Chociaż nie ma zalecanego dziennego zapotrzebowania na siarkę (RDA), osoby dorosłe czerpią przede wszystkim swoje dietetyczne zapotrzebowanie na siarkę z syntezy białek.

Dla osób stosujących dietę niskobiałkową lub wyłącznie roślinną białko może być trudne do uzyskania wystarczającej ilości siarki poprzez spożycie białka. Gdy odpowiednia ilość siarki nie zostanie zużyta lub zsyntetyzowana, mogą wystąpić takie warunki, jak niedożywienie białkowo-energetyczne i choroby stawów, a także gromadzenie się toksyn w organizmie – czynnik występujący w wielu stanach chorobowych.

Te potencjalne komplikacje zdrowotne są spotykane, jeśli dana osoba jest nosicielem wirusa HIV, zażywa leki lub jest sportowcem wytrzymałościowym lub wyczynowym. Te i inne zagrożenia związane z niedożywieniem sprawiają, że dodanie do diety pokarmów bogatych w siarkę jest niezwykle ważne dla utrzymania optymalnego zdrowia.

Siarka niezbędnym składnikiem odżywczym

Siarka nie była szeroko badana pod kątem jej roli w żywieniu człowieka, jednak nie powinno to podważać kluczowej roli siarki w zdrowiu ludzkim. Związki zawierające siarkę znajdują się we wszystkich komórkach ciała i wymagany jest odpowiedni poziom w celu utrzymania krytycznych procesów komórkowych i wewnątrzkomórkowych.

Główne funkcje siarki w ciele obejmują mitochondria, które wytwarzają energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania komórek i przeprowadzania procesów metabolicznych. Siarka jest również niezbędna do utrzymania równowagi azotowej w komórkach, co stanowi kolejny wymóg syntezy białek w energię dla organizmu.

Siarka pomaga w tworzeniu kolagenu i tkanek łącznych niezbędnych dla zdrowych stawów, a także wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. Jest również niezbędna do zwiększenia poziomu glutationu – silnego przeciwutleniacza, który neutralizuje wolne rodniki i pomaga usuwać toksyny takie jak: narkotyki, steroidy, metale ciężkie oraz ksenobiotyki, czyli substancje, które są obce dla organizmu.

Siarka dodatkowo pomaga w usuwaniu toksyn, utrzymując swobodny przepływ krwi przez tętnice i zapobiegając zwężeniu naczyń krwionośnych. Jest to jeden z powodów, dla których siarka jest badana jako środek zapobiegający miażdżycy. 

Warzywa bogate w siarkę są kluczem do dobrego zdrowia

Wiele pokarmów zawiera siarkę, szczególnie związek zwany siarką organiczną, który przenosi się z gleby do roślin, a następnie z tych roślin na zwierzęta, które spożywają te rośliny. Jednak z powodu pestycydów i zubożałych gleb, które są rzeczywistością naszego nowoczesnego łańcucha pokarmowego, możliwe jest, że nie otrzymujesz odpowiedniej ilości siarki w swojej diecie.

Aby zapewnić sobie wszystkie korzyści zdrowotne, jakie daje siarka, warto skoncentrować się na spożywaniu około 3 filiżanek dziennie warzyw bogatych w siarkę, w tym warzyw cebulowych i krzyżowych.

Warzywa cebulowe mają silny zapach cebuli lub czosnku i często mają cebulki. Należą do nich czosnek, cebula, pora i szczypiorek.

Warzywa krzyżowe obejmują kalafior, kapustę, jarmuż, rukolę, rzeżuchę, rzodkiewkę, brokuły i brukselkę.

Spożycie warzyw cebulowych i krzyżowych wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, które zbadano w 2015 r. i opublikowano w czasopiśmie Food Chemistry. W badaniu zatytułowanym „Wkład warzyw cebulowych i krzyżowych w spożycie siarki w diecie” oszacowano spożycie siarki z dzienników żywności uczestników, a następnie potwierdzono wyniki za pomocą analiz dietetycznych.

Naukowcy odkryli, że spożycie siarki z warzyw cebulowych i krzyżowych stanowiło do 42% całkowitego spożycia siarki, potwierdzając, że spożycie tych pokarmów stanowi znaczny procent ogólnego zapotrzebowania na siarkę w diecie.

Jako dodatkową zachętę do włączenia większej ilości tych produktów do codziennej diety, spożywanie warzyw cebulowych i krzyżowych wiąże się z właściwościami zapobiegania nowotworom i zapewnia ochronę przed chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą typu 2 oraz chorobą neurodegeneracyjną.

Inne produkty o wysokiej zawartości siarki

Inne produkty bogate w siarkę obejmują większość ziaren, a soja gotowana na parze (edamame) ma najwyższe stężenie aminokwasów zawierających siarkę, metioniny i cysteiny.

Wiele owoców zawiera siarkę, awokado jest na szczycie listy, a brzoskwinie i maliny zdobyły wyróżnienie. Dwutlenek siarki jest stosowany jako środek konserwujący podczas suszenia owoców, więc delektuj się suszonymi morelami, daktylami, figami i suszonymi śliwkami to kolejny sposób na zwiększenie zawartości siarki w diecie, pod warunkiem, że nie masz wrażliwości na dwutlenek siarki.

Wreszcie, produkty zwierzęce karmione trawą mają zwykle wysoki poziom aminokwasów, takich jak cysteina i metionina, a mięso narządów ma najwyższą zawartość siarki. Jaja kurze i przepiórcze, zwłaszcza żółtka, są doskonałym źródłem siarki i mogą być odpowiednie dla wegetarian. Krab, homar i przegrzebki w zrównoważony sposób mają również wysoką zawartość siarki, podobnie jak większość orzechów i nasion.

W bazie danych badań GreenMedInfo.com znajduje się ponad 730 streszczeń naukowych z badaniami nad dietą bogatą w siarkę. Aby dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych siarki, zapoznaj się z tymi artykułami i przeczytaj badania na GreenMedInfo.com.

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł: “Synergia mikroelementów najskuteczniejszym podejściem do zdrowia!

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/are-you-getting-enough-dietary-sulfur

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x