Menu

Promieniowanie z tomografii komputerowej zwiększonym ryzykiem raka

25 czerwca, 2020 - Promieniowanie rentgenowskie
Promieniowanie z tomografii komputerowej zwiększonym ryzykiem raka

Nowe badanie wykazało, że narażenie na promieniowanie z tomografii komputerowej wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka tarczycy i białaczkę.

Badacze przeprowadzili badanie na podstawie zestawu danych National Health Insurance na Tajwanie w latach 2000–2013. Badanie dotyczyło 22 853 przypadków raka tarczycy, 13 040 białaczek i 20 157 przypadków chłoniaka nieziarniczego.

Naukowcy doszli do wniosku, że pacjenci korzystający z tomografii komputerowej, ogólnie wykazują znaczny wzrost ryzyka rozwoju raka tarczycy i białaczki, szczególnie u kobiet i pacjentów poniżej 45 roku życia.

Promieniowanie z tomografii komputerowej i rak

Badacze skonsultowali dane z krajowego programu ubezpieczenia zdrowotnego, aby przeanalizować dane demograficzne i medyczne na temat diagnoz chorób, procedur i recept na leki oraz profili rekrutacyjnych wszystkich pacjentów.

Pacjenci zostali wykluczeni, jeśli mieli mniej niż 25 lat w momencie rozpoznania raka, jeśli byli poddani obserwacji przez okres krótszy niż 3 lata przed diagnozą raka lub mieli już historię raka przed 2000 rokiem.

Wyniki badań wykazały, że ekspozycja na medyczne badania tomografem komputerowym przez pacjentów w wieku od 36 do 45 lat powodowało trzykrotnie większe ryzyko chłoniaka nieziarniczego w porównaniu do wyników innych grup wiekowych.

Yu-Hsuan Joni Shao, z Taipei Medical University i jeden z autorów artykułu, powiedział: „Nasze badanie wykazało, że skany tomografii komputerowej związane są ze zwiększonym ryzykiem raka tarczycy i białaczki u dorosłych w każdym wieku oraz z chłoniakiem nieziarniczym u młodych osób dorosłych. Ryzyko jest większe u pacjentów, którzy otrzymali wyższe dawki skumulowane z wielu skanów. Zwiększona liczba osób poddawanych skanom tomografii komputerowej stała się problemem zdrowia publicznego.”

Podejście Medycyny Komórkowej

Stosowanie technologii diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie, takich jak tomografia komputerowa i promieniowanie rentgenowskie, niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i ryzyko. Podczas gdy w sytuacjach awaryjnych technologie te mogą pomocne w ratowaniu życia, wielu lekarzy obawia się, że będą one nadużywane.

Wiadomo, że promieniowanie pochodzące z obrazowania diagnostycznego może powodować uszkodzenia komórek. Wielokrotne narażenie na promieniowanie, nawet w krótkim okresie czasu, może spowodować poważne uszkodzenia komórek i zwiększyć ryzyko wystąpienia raka, chorób układu krążenia i wielu innych chorób. Badanie opublikowane w 2018 r. wykazało, że tomografia komputerowa może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka mózgu u dzieci.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób stosowanie odpowiednich mikroelementów może chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi ekspozycją na promieniowanie, przeczytaj artykuł: “Mikroskładniki odżywcze chronią komórki przed promieniowaniem.”

Zapisz się do naszego newslettera

Źródło:

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x