Menu

Aminokwasy i inne niezbędne składniki odżywcze

5 września, 2019 - Mikroskładniki odżywcze
Aminokwasy i inne niezbędne składniki odżywcze

L-Tauryna

Tauryna znajduje się głównie w komórkach mięśnia sercowego, krwinkach białych i komórkach nerwowych organizmu. Liczne badania wykazały, że u pacjentów cierpiących na niewydolność serca występuje szczególnie niedobór tauryny.

L-Lizyna

Lizyna jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że musi on zostać dostarczony z pokarmem. Dlatego codzienna suplementacja tego aminokwasu ma kluczowe znaczenie. Lizyna, podobnie jak prolina, jest ważnym budulcem kolagenu i innych cząsteczek stabilności, a jej spożycie pomaga ustabilizować naczynia krwionośne i inne narządy w ciele. Połączone spożycie lizyny i proliny z witaminą C ma szczególne znaczenie dla optymalnej stabilności tkanki ciała. Aby uzyskać optymalną siłę cząsteczek kolagenu, lizyna i prolina muszą zostać zmodyfikowane biochemicznie na hydroksylizynę i hydroksyprolinę. Witamina C jest najskuteczniejszym biokatalizatorem dla przeprowadzenia tej reakcji „hydroksylacji”, a tym samym dla zapewnienia optymalnej siły tkance łącznej. Lizyna jest ponadto ważną substancją „teflonową” ścian tętnic. Jest także prekursorem aminokwasu karnityny. Przekształcenie lizyny w karnitynę wymaga obecności witaminy C jako biokatalizatora. To kolejny powód, dla którego niezbędne jest połączenie lizyny i witaminy C.

L-Prolina

Aminokwas prolina jest głównym budulcem białek stabilności kolagenu i elastyny. Ponad 10% budulców cząsteczek kolagenu składa się z samej proliny. Dla zachowania optymalnej stabilności naszych naczyń krwionośnych i całego naszego organizmu, niezbędne jest pozyskanie optymalnej ilości proliny z naszej diety. Prolina jest bardzo ważna w procesie odwracania choroby sercowo-naczyniowej. Kuleczki tłuszczowe przenoszące cholesterol (lipoproteiny) przyczepiają się do wnętrza ściany naczynia krwionośnego za pomocą biologicznych taśm samoprzylepnych. Prolina jest środkiem „teflonowym”, który może zneutralizować lepkość tych kuleczek tłuszczu. Efekt terapeutyczny jest dwojaki. Po pierwsze, prolina pomaga zapobiegać dalszemu gromadzeniu się złogów miażdżycowych, a po drugie, prolina pomaga w uwalnianiu już osadzonych kuleczek tłuszczu ze ściany naczynia krwionośnego do krwioobiegu. Prolina może być syntetyzowana przez organizm, ale syntetyzowane ilości są często niewystarczające, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

L-Arginina

Arginina ma wiele funkcji w ludzkim ciele. Jest substancją wyjściową dla uwolnienia tlenku azotu, najsilniejszego, znanego czynnika rozkurczającego ściany naczyń krwionośnych i normalizującego podwyższone ciśnienie tętnicze. Tlenek azotu rozluźnia ściany naczyń krwionośnych i pomaga znormalizować wysokie ciśnienie krwi. Ponadto tlenek azotu pomaga zmniejszyć lepkość płytek krwi, dzięki czemu usprawnia przepływ krwi i zapobiega zatorowi.

L-Karnityna

Karnityna jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym. Jest wytwarzana przez organizm, często jednak w niewystarczających ilościach. Karnityna jest potrzebna do przekształcenia tłuszczu w energię. Dokonuje transferu między fabryką ogniw a komorą energii w każdej komórce. Transportuje cząsteczki energii do elektrowni komórkowych i z elektrowni komórkowych. Ten mechanizm jest szczególnie ważny dla wszystkich komórek mięśniowych, w tym komórek serca. W przypadku stale pompującego mięśnia sercowego karnityna jest jednym z najbardziej niezbędnych „paliw komórkowych”. Nic więc dziwnego, że wiele badań klinicznych udokumentowało wielką wartość suplementacji karnityny w poprawie funkcji pompowania i wydajności serca. Karnityna pomaga znormalizować różne formy nieregularnego bicia serca.

L-Cysteina

Cysteina jest kolejnym ważnym aminokwasem o wielu ważnych funkcjach w organizmie. Układ sercowo-naczyniowy korzysta szczególnie z suplementacji tego aminokwasu. Cysteina jest ważną substancją wyjściową do produkcji glutationu, jednego z najważniejszych przeciwutleniaczy wytwarzanych w organizmie. Glutation chroni wnętrze ścian naczyń krwionośnych przed wolnymi rodnikami i innymi rodzajami uszkodzeń.

Ekstrakt z liści zielonej herbaty

Wykazano, że galusan epigalokatechiny (EGCG), ekstrakt z zielonej herbaty, jest ważnym czynnikiem w naszej naturalnej obronie przed rakiem. Może hamować zarówno wzrost, jak i proliferację komórek rakowych poprzez indukcję apoptozy i hamowanie enzymów trawiących kolagen. Ponadto jest skutecznym przeciwutleniaczem, który może przechwytywać wolne rodniki i przeciwdziałać uszkodzeniom komórek. Ma również korzystny wpływ na wątrobę, poprzez wspieranie procesów detoksykacji.

Bioflawonoidy

Bioflawonoidy poprawiają układ odpornościowy organizmu, chronią go przed wolnymi rodnikami i hamują stany zapalne. Wywierają również efekt synergiczny z witaminami C i E.

Inozytol

Inozytol jest składnikiem lecytyny. Jest niezbędny do metabolizmu cukru i tłuszczu w komórkach naszego organizmu. Inozytol jest również ważny dla biologicznego procesu komunikacji między komórkami i narządami w organizmie. Jest pośrednikiem w wymianie biologicznej informacji – pomaga w opracowaniu informacji przekazanej komórkom, na przykład tej zawartej w hormonach. Znaczenie inozytolu, dla chociażby układu krążenia jest oczywiste, ponieważ właśnie tam ogromną rolę w regulacji pracy serca odgrywają hormony, takie jak: adrenalina, czy insulina.

Koenzym Q-10

Koenzym Q-10 znany też jako ubichinon, odgrywa wyróżniającą rolę biokatalizatora w łańcuchu oddechowym, zachodzącym w centrum energetycznym komórek – mitochondriach. Jest szczególnie ważny dla zaopatrzenia komórek mięśniowych organizmu w bioenergię, włącznie z tkanką mięśnia sercowego, w której obrót koenzymu Q10 jest szczególnie wysoki, ze względu na nakład wykonywanej pracy. U pacjentów z niedostateczną funkcją pompowania serca, często występuje niedobór koenzymu Q-10. Niezaprzeczalna liczba badań klinicznych udokumentowała wielką wartość koenzymu Q-10 w leczeniu niewydolności serca i optymalizacji pracy serca.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2005/05/list-of-micronutrients

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x