Menu

Choroby tkanki łącznej w powiązaniu z chorobą serca

6 maja, 2019 - serce, Stany zapalne
Choroby tkanki łącznej w powiązaniu z chorobą serca

Tkanka łączna jest najliczniejszym rodzajem tkanki w naszym organizmie. Kształt i forma ciała, w tym jego narządów, mięśni, kości i chrząstki, zależą od właściwości tkanki łącznej. Skóra, krew, naczynia krwionośne, tkanka tłuszczowa (komórki tłuszczowe), ścięgna, więzadła i zęby to różne przykłady tkanki łącznej. Dlatego termin „choroby tkanki łącznej” obejmuje szeroki zakres dolegliwości. Niektóre z nich są dziedziczone, podczas gdy inne rozwijają się z powodu nadmiernego zapalenia. Przykładami chorób zapalnych są twardzina skóry, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie naczyń krwionośnych, mieszane choroby tkanki łącznej itp.

Badanie opublikowane w czasopiśmie “Scientific Reports” wskazało na silny związek i częstsze występowanie chorób sercowo-naczyniowych u osób z chorobami tkanki łącznej. Jest to publikacja oparta na retrospektywnej ocenie dokumentacji medycznej około 250 000 dorosłych pacjentów z chorobami tkanki łącznej. Należą do nich reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, twardzina i zapalenie skórno-mięśniowe (specyficzny rodzaj symetrycznego osłabienia mięśni z wysypką). Autorzy stwierdzili, że w porównaniu do rasy białej u afroamerykańskich pacjentów z chorobami tkanki łącznej wystąpienie jakiegoś rodzaju choroby układu krążenia było znacznie bardziej prawdopodobne. Te choroby układu sercowo-naczyniowego charakteryzują się zwężeniem naczyń krwionośnych i zapaleniem ogólnoustrojowym. Wyniki wskazały również, że u afroamerykańskich pacjentów z chorobami tkanki łącznej szybciej rozwijały się choroby układu krążenia niż w pozostałej części populacji.

Chociaż to konkretne badanie nie dotyczyło przyczyn zwiększonej częstości występowania chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów dotkniętych zaburzeniami tkanki łącznej, to wiadomo, że główną przyczyną obu tych chorób jest rozległe ogólnoustrojowe zapalenie w organizmie. Zapalenie jest czasową reakcją w odpowiedzi na każdy rodzaj uszkodzenia tkanki w celu zainicjowania procesu naprawy tkanki. Chociaż jest to reakcja tymczasowa, zapalenie może utrzymywać się przez lata. Dzieje się tak wówczas, gdy szkodliwe czynniki, takie jak palenie tytoniu i inne czynniki drażniące powodujące uszkodzenie tkanki, nie zostaną usunięte. Może to spowodować zapalenie stawów, zapalenie żołądka, stwardnienie rozsiane, miażdżycę, a nawet raka.

Przeciwzapalne działanie mikroskładników odżywczych

Instytut badawczy dr Ratha udokumentował działanie przeciwzapalne mikroskładników odżywczych złożonych z witaminy C, aminokwasów lizyny i proliny oraz ekstraktu z zielonej herbaty w ludzkich komórkach mięśni gładkich aorty. Wyniki te mają ważne znaczenie w odniesieniu do procesów zapalnych związanych z postępem miażdżycy. W innym badaniu Instytut wykazał, że mieszanina wybranych mikroskładników odżywczych w połączeniu z flawonoidami cytrusowymi i kwercetyną działa synergistycznie i znacząco obniża markery zapalenia we krwi. Wyniki pokazały, że suplementacja mikroskładnikami odżywczymi zapewnia lepszą ochronę przed zapaleniem niż zwykłe środki przeciwbólowe (np. ibuprofen). Ponadto odpowiednia suplementacja zmniejsza poziom enzymów Cox2 i innych markerów zapalnych. Należy zauważyć, że farmaceutyczne inhibitory Cox2, takie jak Vioxx, niosą ze sobą ryzyko zagrażających życiu skutków ubocznych i zostały usunięte z rynku kilka lat temu.

Obecnie, poza sztucznym tłumieniem objawów, nie ma zadowalających dostępnych leków na stany zapalne, choroby tkanki łącznej lub choroby układu krążenia. Instytut badawczy dr Ratha udowodnił, że mikroskładniki odżywcze są bezpieczne, skuteczne i zapewniają dodatkowe korzyści zdrowotne.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/connective-tissue-diseases-and-the-heart-disease-connection

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x