W swojej bezwzględnej pogoni za zyskiem przemysł farmaceutyczny od dawna promuje tak zwane „cudowne leki”, które twierdzą, że oferują rozwiązania dla niektórych z głównych zabójczych chorób naszych czasów. Lecanemab, nowy lek na chorobę Alzheimera, jest jednym z takich leków, który był nieustannie reklamowany w mediach głównego nurtu jako rzekomo „początek końca” demencji. Jednak pojawiające się badania właśnie ujawniły niepokojącą rzeczywistość stojącą za tym lekiem: może on potencjalnie potroić ryzyko śmierci pacjenta.
Poprzednie badania wykazały, że lecanemab może spowolnić niszczenie mózgu w chorobie Alzheimera o 25 procent, zasadniczo dając pacjentom kilka dodatkowych miesięcy, zanim choroba się rozwinie. Jednak za tą optymistyczną fasadą kryją się nowe badania, które ujawniają, że osoby przyjmujące lek są narażone na trzykrotnie zwiększone ryzyko śmierci w ciągu roku od rozpoczęcia leczenia.
Poważne skutki uboczne, niewielkie korzyści
Odzwierciedlając rosnące podejrzenia dotyczące lecanemabu, brytyjski organ nadzorujący wydatki na leki, National Institute for Health and Care Excellence (NICE), ogłosił, że nie może zalecić wydawania publicznych pieniędzy na finansowanie stosowania leku. Powołując się na „stosunkowo niewielkie korzyści”, które, jak stwierdzono, nie uzasadniają oszałamiającego rocznego kosztu leczenia wynoszącego ponad 25 000 USD na pacjenta, stwierdzono, że lecanemabu „nie można uznać za dobrą wartość” dla podatników. Niemniej jednak, brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) nadal wydała licencję na lek, udostępniając go tym samym pacjentom, których stać na opłacenie go prywatnie.
Lecanemab jest podawany we wlewie dożylnym i działa poprzez zwalczanie amyloidu, białka występującego w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera. Jednak jego skutki uboczne mogą być poważne. Pacjenci przyjmujący lek cierpieli z powodu obrzęku mózgu i krwawienia, a aż 1 na 10 z nich doświadczył tych problemów podczas badań klinicznych. Co najmniej trzech uczestników badań zmarło, w tym Genevieve Lane, 79-letnia kobieta z Florydy, która doświadczyła śmiertelnego ataku wkrótce po otrzymaniu trzeciej dawki leku. W rezultacie lekarze coraz częściej zastanawiają się, czy ryzyko związane z lecanemabem jest warte rzekomych korzyści.
Pomimo poważnego charakteru tych skutków ubocznych, producent lecanemabu, japońska firma farmaceutyczna Eisai, nadal broni leku, argumentując, że nowe odkrycia nie zostały jeszcze poddane wzajemnej weryfikacji. Jednak ostatecznie opóźni to tylko podjęcie niezbędnych działań w celu ochrony pacjentów przed tym, co jest bardzo niebezpiecznym lekiem o potencjalnie śmiertelnych skutkach.
Zmiana paradygmatu
Fundacja Zdrowia Dr. Ratha od dawna ostrzega przed niebezpieczeństwami związanymi z nastawionym na zysk podejściem przemysłu farmaceutycznego do chorób przewlekłych. Przez ponad sto lat firmy farmaceutyczne zasadniczo sprzedawały wiele swoich terapii jako „cudowne” lekarstwa. Jednak raz po raz, takie leki nie są rozwiązaniami, ale niezmiennie prowadzą do zwiększonego cierpienia i przedwczesnych zgonów.
W przeciwieństwie do tego, zamiast skupiać się na syntetycznych terapiach chemicznych o wysoce wątpliwych profilach bezpieczeństwa, oparte na nauce terapie żywieniowe i medycyny komórkowej oferują wgląd w przyszłość medycyny. Dowody jasno pokazują, że mikroskładniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy i przeciwutleniacze, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia poznawczego i zapobieganiu postępowi choroby Alzheimera.
Nadszedł czas na zmianę paradygmatu. Zamiast przeznaczać miliardy na leki, które oferują niewielkie korzyści i poważne skutki uboczne, rządy powinny nadać priorytet rozwiązaniom profilaktycznym, które są zakorzenione w nauce o żywieniu. Wyposażając pacjentów w wiedzę na temat terapii opartych na mikroskładnikach odżywczych, możemy zacząć tworzyć świat, w którym zdrowie nie jest już determinowane przez marże zysku farmaceutycznego, ale przez naturalne, skuteczne rozwiązania zdrowotne, którym wszyscy mogą zaufać.
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2024/11/miracle-drug-for-alzheimers-disease-may-triple-risk-of-death/
- Witamina D zmniejsza ryzyko demencji o 40%
- Czy ta witamina może spowolnić starzenie się mózgu i zapobiec chorobie Alzheimera?
- „Cudowny lek” na chorobę Alzheimera może potroić ryzyko śmierci
- Co robią eksperci, aby zapobiegać chorobie Alzheimera?
- Jak mikroskładniki odżywcze mogą obniżyć ryzyko demencji?
- Witamina D i kwasy omega-3 zapobiegają chorobom autoimmunologicznym
- CHOROBA ALZHEIMERA: terapie żywieniowe
- Badanie łączy mikroplastik i nanoplastik z chorobą Parkinsona i demencją
- Witamina D zmniejsza częstość występowania chorób autoimmunologicznych
- Coraz więcej dowodów na to, że witaminy z grupy B zapobiegają demencji
- Choroba Alzheimera – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych
- Resweratrol przyczynia się do odwrócenia procesu starzenia się mózgu