Menu

Badanie łączy mikroplastik i nanoplastik z chorobą Parkinsona i demencją

16 lutego, 2024 - Choroba Parkinsona
Badanie łączy mikroplastik i nanoplastik z chorobą Parkinsona i demencją

Badanie wykazało, że mikroplastiki i nanoplastiki wpływają na określone białko znajdujące się w mózgu, powodując zmiany związane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji.

Mikrodrobiny plastiku i nanoplastiki

Mikrodrobiny plastiku i nanoplastiki to dwa rodzaje odpadów z tworzyw sztucznych, które stały się poważnym problemem dla środowiska i zdrowia ludzkiego.

Cząsteczki mikroplastiku, powstające w wyniku degradacji większych przedmiotów z tworzyw sztucznych (takich jak torby, butelki, pokrowce, opony samochodowe, sieci rybackie, materiały opakowaniowe i inne), są większe niż jeden mikrometr, ale mniejsze niż pięć milimetrów. Z drugiej strony nanoplastiki to bardzo małe cząstki o wielkości od jednego do 100 nanometrów.

Kawałki mikroplastiku i nanoplastiku gromadzą się w organizmach i zanieczyszczają glebę i wodę, powodując szkody dla ekosystemów, ludzi i dzikiej przyrody. Te odpady z tworzyw sztucznych działają również jako nośniki zanieczyszczeń chemicznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi po spożyciu lub wdychaniu.

Pierwotne mikrodrobiny plastiku są celowo wytwarzane tak, aby były jak najmniejsze (np. mikrogranulki w kosmetykach i produktach higieny osobistej) lub jako mikrowłókna w tekstyliach (np. poliamid, poliester i polipropylen).

Ze względu na swoje wyjątkowo małe rozmiary, nanocząsteczki ostatecznie trafiają do wnętrza organizmu, przenikając do komórek i tkanek i powodując więcej szkód dla ludzi i zwierząt w porównaniu z większymi mikroplastikami.

Nanoplastik powiązany z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji

Według Fundacji Parkinsona, prawie milion ludzi w USA żyje z chorobą Parkinsona, jednym z najbardziej niszczycielskich zaburzeń neurologicznych charakteryzujących się śmiercią wyspecjalizowanej populacji komórek nerwowych, które kontrolują ruch.

Choroba Parkinsona została nazwana najszybciej rozwijającym się zaburzeniem neurologicznym na świecie. Liczne badania sugerowały, że czynniki środowiskowe odgrywają znaczącą rolę w zwiększaniu ryzyka rozwoju choroby, ale takie czynniki w większości nie zostały konkretnie zidentyfikowane” – powiedział dr Andrew West, który kieruje Duke Center for Neurodegeneration and Neurotherapeutic Research.

Według Fundacji Parkinsona, prawie milion Amerykanów cierpi na tę chorobę, a każdego roku diagnozuje się około 90 000 nowych przypadków. Na całym świecie cierpi na nią ponad 10 milionów ludzi.

Naukowcy z Duke University School of Medicine początkowo wykorzystali różne rodzaje cząstek nanoplastiku, aby ułatwić testy biomarkerów do diagnozowania choroby Parkinsona i demencji.

Korzystając z trzech modeli – hodowanych neuronów, modelu mysiego (genetycznie zmodyfikowanego tak, aby był predysponowany do stanu podobnego do choroby Parkinsona) i roztworów z probówek – West i jego zespół odkryli, że nanoplastiki polistyrenowe oddziałują z alfa-synukleiną, białkiem mózgowym, które odgrywa ważną rolę w komunikacji komórek nerwowych. Zwykle alfa-synukleina jest zawracana w komórkach nerwowych.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, wykazało, że obecność nanoplastików polistyrenowych przyciąga niezwykle duże grudki alfa-synukleiny. Szczególnie interesujące dla naukowców były ścisłe wiązania chemiczne między nimi.

Naukowcy odkryli również, że gdy białka zlepiały się ze sobą i tworzyły włókienka alfa-synukleiny (nieprawidłowe formy alfa-synukleiny), maszyneria w komórkach nerwowych, która zajmuje się usuwaniem odpadów, nie mogła nadążyć za odpadami. Odkrycie to sugeruje, że nanoplastiki wpływają na poziom alfa-synukleiny w mózgu, zakłócając naturalny proces oczyszczania neuronów.

West i jego zespół podkreślili, że są to wczesne odkrycia i nie przeprowadzono jeszcze żadnych testów na ludziach.

Podczas gdy zanieczyszczenia mikroplastikiem i nanoplastikiem są dokładnie oceniane pod kątem ich potencjalnego wpływu na raka i choroby autoimmunologiczne, uderzająca natura interakcji, które mogliśmy zaobserwować w naszych modelach, sugeruje potrzebę oceny [wpływu] rosnących zanieczyszczeń nanoplastikiem na ryzyko i progresję choroby Parkinsona i demencji” – powiedział West.

Źródło: https://www.naturalnews.com/2024-02-05-micro-and-nanoplastics-linked-parkinsons-disease-dementia.html

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x