Menu

Depresja – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych

3 lipca, 2021 - Depresja
Depresja – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych

Regularna dawka ogrodnictwa może poprawić zdrowie publiczne

Tytuł: Ogrodnictwo jest korzystne dla zdrowia: metaanaliza.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27981022/

Wniosek: To badanie dostarczyło mocnych dowodów na pozytywny wpływ ogrodnictwa na zdrowie.

Podawanie kurkuminy zmniejsza objawy depresji u pacjentów z dużą depresją

Tytuł: Rola podawania kurkuminy u pacjentów z dużym zaburzeniem depresyjnym: Mini metaanaliza badań klinicznych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26610378/

Wniosek: Istnieją dowody potwierdzające, że podawanie kurkuminy zmniejsza objawy depresji u pacjentów z dużą depresją.

Medytacja wydaje się być skuteczna w przypadku objawów zespołu stresu pourazowego i depresji

Tytuł: Medytacja na stres pourazowy: przegląd systematyczny i metaanaliza.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27537781/

Wniosek: Medytacja wydaje się być skuteczna w przypadku objawów zespołu stresu pourazowego i depresji, ale aby zwiększyć zaufanie do wyników, potrzeba przeprowadzić więcej wysokiej jakości badań nad medytacją.

Metaanaliza: słuchanie muzyki skutecznie zmniejsza objawy depresji u dorosłych

Tytuł: Skuteczność słuchania muzyki w zmniejszaniu objawów depresji u dorosłych: przegląd systematyczny.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22036525/

Wniosek: Słuchanie muzyki przez pewien czas pomaga zmniejszyć objawy depresji u dorosłej populacji. Codzienna interwencja nie wydaje się być lepsza od cotygodniowej i zaleca się, aby sesje słuchania muzyki były przeprowadzane wielokrotnie przez okres dłuższy niż 3 tygodnie, aby umożliwić wystąpienie efektu kumulacyjnego. Jako materiał do odsłuchu można wykorzystać wszystkie rodzaje muzyki, w zależności od preferencji słuchacza. Dlatego zaleca się, aby słuchacze mieli możliwość wyboru rodzaju muzyki, której słuchają.

Wyniki te sugerują, że inozytol może być korzystny dla pacjentów z depresją

Tytuł: Metaanaliza inozytolu na depresję i zaburzenia lękowe.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24424706/

Wniosek: Wyniki sugerują, że inozytol może być korzystny dla pacjentów z depresją, zwłaszcza tych z przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego. Głównym ograniczeniem tego raportu jest niewielka liczba badań uwzględniona w tej metaanalizie.

Witamina C może wywoływać efekty poprawiające nastrój u pacjentów z subkliniczną depresją

Tytuł: Wpływ suplementacji witaminą C na stan nastroju u dorosłych: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33932734/

Wniosek: Chociaż nie zaobserwowano istotnego wpływu na nastrój w populacji ogólnej, ta metaanaliza wstępnie sugeruje, że witamina C może wywoływać efekty poprawiające nastrój u pacjentów z subkliniczną depresją. Zaleca się dalsze badania, aby dojść do jednoznacznych wniosków.

Akupunktura jest obiecującą interwencją dla pacjentów z objawami przewlekłego lęku, które okazały się oporne na inne formy leczenia

Tytuł: Randomizowane kontrolowane badanie dotyczące stosowania akupunktury u dorosłych z przewlekłymi, niereagującymi objawami lękowymi.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25595195/

Wniosek: Akupunktura jest obiecującą interwencją dla pacjentów z przewlekłymi objawami lękowymi, które okazały się oporne na inne formy leczenia.

Lepszy poziom witaminy B może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne u osób starszych

Tytuł: Witaminy z grupy B w związku z depresją u osób starszych w wieku powyżej 60 lat: badanie kohortowe Departamentu Rolnictwa Trinity Ulster (TUDA).

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30692033/

Wniosek: Lepszy poziom witamin z grupy B może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne u osób starszych. Regularne spożywanie wzbogaconej żywności może zapewnić sposób na optymalizację poziomu witamin z grupy B, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia depresji. Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone w randomizowanym badaniu, to mogą mieć wpływ na politykę żywienia i zdrowia psychicznego, a tym samym na jakość życia osób starszych.

Probiotyk Bifidobacterium longum NCC3001 zmniejsza wyniki depresji i zmienia aktywność mózgu

Tytuł: Probiotyk Bifidobacterium longum NCC3001 zmniejsza wyniki depresji i zmienia aktywność mózgu: badanie pilotażowe u pacjentów z zespołem jelita drażliwego.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28483500/

Wniosek: W badaniu kontrolowanym placebo odkryto, że probiotyk Bifidobacterium longum zmniejsza poziom depresji, ale nie lęku i poprawia jakość życia pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Te poprawy związane były ze zmianami we wzorcach aktywacji mózgu, które wskazują, że ten probiotyk zmniejsza reaktywność limbiczną.

Odkrycia te sugerują, że suplementacja witaminy D może łagodzić objawy poważnej depresji

Tytuł: Suplementacja witaminą D łagodzi nasilenie poważnych zaburzeń depresyjnych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31836995/

Wniosek: Wyniki te sugerują, że suplementacja witaminą D może łagodzić objawy poważnych zaburzeń depresyjnych, szczególnie u kobiet, poprzez mechanizm zależny od serotoniny.

Melatonina odwraca zachowania depresyjne i lękowe wywołane cukrzycą

Tytuł: Melatonina odwraca stany depresyjne i lękowe wywołane przez cukrzycę: udział stresu oksydacyjnego, wieku, wściekłości i poziomu S100B w hipokampie i korze przedczołowej szczurów

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31726890/

Wniosek: Wyniki wykazały, że podawanie melatoniny może wywierać działanie przeciwdepresyjne i anksjolityczne u szczurów z cukrzycą poprzez normalizację AGE/RAGE, S100B i stresu oksydacyjnego w korze przedczołowej i hipokampie.

Kwercetyna chroni przed lękiem wywołanym stresem i zachowaniami podobnymi do depresji oraz poprawia pamięć u samców myszy

Tytuł: Kwercetyna chroni przed wywołanymi stresem zachowaniami podobnymi do lęku i depresji oraz poprawia pamięć u samców myszy.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30044120/

Wniosek: Obecne odkrycie wykazało, że kwercetyna może zapobiec upośledzeniu enzymów antyoksydacyjnych, a także regulować serotoninergiczne i cholinergiczne neuroprzekaźnictwo i produkować przeciwlękowe, przeciwdepresyjne działanie i poprawę pamięci u myszy.

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/disease/depression

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x