Menu

Suplementy magnezu mogą być alternatywą dla leków przeciwdepresyjnych

4 marca, 2019 - Depresja
Suplementy magnezu mogą być alternatywą dla leków przeciwdepresyjnych

Niedawne badania kliniczne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że suplementy magnezu są skuteczne w leczeniu od łagodnej do umiarkowanej depresji. Opublikowane w czasopiśmie PLoS One, naukowcy wykazali, że codzienna suplementacja magnezem prowadzi do znacznego zmniejszenia objawów depresyjnych i lękowych. I to niezależnie od wieku, płci, początkowego nasilenia depresji lub stosowania leków przeciwdepresyjnych. Badanie stwierdziło, że magnez może być bezpieczną alternatywą dla leków farmaceutycznych.

Przeprowadzono badanie, które objęło 126 pacjentów z objawami depresji ze średnią wieku 52 lat. Każdy pacjent został losowo przydzielony do jednej z dwóch grup. Pierwsza grupa otrzymywała suplementy magnezu przez okres 6 tygodni, a druga grupa nie otrzymywała leczenia. Przez kolejne 6 tygodni role obu grup zostały odwrócone i druga grupa otrzymała suplementację. Podczas każdej 6-tygodniowej części leczenia pacjentowi podawano suplementy magnezu w dawce 248 mg na dobę. Naukowcy stwierdzili poprawę zdrowia psychicznego, już w ciągu dwóch tygodni, od rozpoczęcia badania. W związku z tymi doświadczeniami, większość pacjentów zgłosiła, że w przyszłości będzie stosować suplementy magnezu.

Coraz więcej dowodów na to, że metody żywieniowe są skuteczne w walce z depresją

Publikacja tego badania dodaje coraz więcej dowodów na to, że odpowiednie podejście do żywienia jest skuteczne w kontrolowaniu depresji. Zgodnie z kluczową zasadą medycyny komórkowej, długotrwały niedobór mikroelementów jest główną przyczyną chorób przewlekłych. Przegląd naukowy zauważył, że niskie poziomy witamin z grupy B są powszechne u pacjentów z depresją i że suplementacja tymi witaminami poprawia wyniki depresji.

Metaanaliza opublikowana w 2016 r. wykazała, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszać objawy nawet dużych zaburzeń depresyjnych. Badając 1233 uczestników cierpiących na tę chorobę, naukowcy stwierdzili, że szczególnie korzystne dla zdrowia psychicznego są wyższe dawki kwasu eikozapentaenowego (EPA).

Jesteśmy tym co jemy

Jak wskazują naukowcy badający magnez, depresja dotyka obecnie oszałamiające 350 milionów ludzi na całym świecie. Według przewidywań depresja stanie się główną przyczyną obciążenia chorobami do 2030 roku. Leki na depresję niosą ze sobą ryzyko działań niepożądanych i są związane z długotrwałymi problemami, takimi jak cukrzyca. Szczególnie niepokojące jest odkrycie, że najczęściej stosowana klasa leków przeciwdepresyjnych, zwana selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), wiąże się z zabójstwami i innymi brutalnymi zbrodniami.

Badania pokazują, że nasze dobre samopoczucie psychologiczne jest ściśle związane z żywnością, którą spożywamy w naszej codziennej diecie. Udowodniono, że zastosowanie zdrowej diety jest skuteczną metodą w leczeniu dużej depresji.

Dowody naukowe coraz częściej sugerują, że stare powiedzenie “jesteśmy tym, co jemy” odnosi się w równym stopniu do naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia fizycznego.

Polecam również artykuł “Suplementy Omega-3 mogą pomóc w leczeniu depresji.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/clinical-trial-shows-magnesium-supplements-may-be-an-alternative-to-antidepressant-drugs

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x