Menu

Dieta śródziemnomorska bogata w witaminy, pomaga w zapobieganiu depresji

22 lutego, 2019 - Depresja
Dieta śródziemnomorska bogata w witaminy, pomaga w zapobieganiu depresji

Nowe badania sugerują, że spożywanie diety śródziemnomorskiej zawierającej owoce, warzywa, orzechy i ryby może pomóc w zapobieganiu depresji. W czasopiśmie “Molecular Psychiatry” opublikowano analizę 41 odrębnych badań wykonanych w ciągu ostatnich ośmiu lat. Badania uwzględniały wiek, płeć, wykształcenie, stan cywilny, nawyki palenia, aktywność fizyczną, wskaźnik masy ciała i inne aspekty. Analiza tych badań pokazała, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską były o 33 procent rzadziej cierpiące na depresję niż inne osoby.

Depresja jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i głównym powodem obciążenia chorobami. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja i zaburzenia lękowe kosztują globalną gospodarkę 1 bilion dolarów rocznie. Dlatego też, jak wskazują autorzy badania, konwencjonalne leczenie depresji jest skuteczne tylko w jednym przypadku na trzy przypadki zaburzeń nastroju. Co więcej, ostatnie badania sugerują, że depresyjni pacjenci leczeni w dłuższym okresie lekami przeciwdepresyjnymi mają gorsze wyniki leczenia.

Walka z depresją suplementami żywieniowymi

Coraz więcej jest dowodów na to, że metody żywieniowe są skuteczne w zapobieganiu i kontroli depresji. Metaanaliza opublikowana w 2016 r. wykazała, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 może pomóc w zmniejszeniu objawów nawet dużych zaburzeń depresyjnych. Ponadto badania pokazały, że wyższe poziomy tych składników odżywczych są powiązane z mniejszą depresją u pacjentów z niewydolnością serca.

Inne badania wykazały dowody łączące niedobór witamin z grupy B z depresją. W recenzji naukowej opublikowanej w 2017 roku zauważono, że niskie poziomy witamin z grupy B są powszechne w depresji. Wykazano, że suplementacja tymi substancjami odżywczymi poprawia wyniki depresji.

Badanie kliniczne opublikowane w 2017 r. wykazało, że suplementy magnezu są skuteczne w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji. Stwierdzono, że codzienna suplementacja magnezem prowadzi do znacznego zmniejszenia objawów depresyjnych i lękowych oraz że działa szybko i jest dobrze tolerowana. W badaniu stwierdzono również, że magnez może być bezpieczną alternatywą dla leków przeciwdepresyjnych.

Niebezpieczeństwa leków przeciwdepresyjnych

Analiza setek tysięcy pacjentów opublikowanych w 2017 r. wykazała, że leki przeciwdepresyjne wiążą się ze znacznie podwyższonym ryzykiem zgonu. Ogólnie rzecz biorąc, osoby używające leków przeciwdepresyjnych miały o 33 procent wyższe ryzyko śmierci niż osoby, które ich nie używały. Osoby te miały również zwiększone ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary.

Wykazano również, że pacjenci przyjmujący niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych mają większą częstotliwość występowania demencji. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii przeanalizowali dokumentację medyczną 40 770 pacjentów w wieku powyżej 65 lat z rozpoznaniem otępienia. Porównali ich do 283 933 osób starszych, którzy nie mieli tej choroby. Naukowcy wykazali większą częstość występowania otępienia wśród pacjentów, którzy przyjmowali antycholinergiczne leki przeciwdepresyjne (leki blokujące neuroprzekaźnik acetylocholiny). To odkrycie nie jest zaskakujące, ponieważ wiadomo, że acetylocholina odgrywa kluczową rolę w uczeniu się i pamięci.

W przypadku ciąży, ryzyko związane z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych obejmuje nie tylko matkę, ale także dziecko. Badanie wykazało, że kobiety w ciąży przyjmujące leki przeciwdepresyjne zwiększają ryzyko depresji i lęku u dziecka.

Co więcej, istnieją również niepokojące dowody na związek między lekami przeciwdepresyjnymi a zabójstwami. Odnosząc się do podobnych ustaleń łączących antydepresanty z przemocą w krajach takich jak Stany Zjednoczone, wykazano, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat popełnionych zostało w tym kraju 28 zabójstw związanych z osobami przyjmującymi leki przeciwdepresyjne.

Nakarm swój mózg

Mózg musi być odżywiony, tak jak wszystkie inne narządy ciała, bo jego stan odżywienia jest kluczowym czynnikiem wpływającym na nastrój i zachowanie. Badania wykazały, że suplementy diety mogą poprawić zachowanie więźniów i zmniejszyć przestępczość nieletnich wśród dzieci w wieku szkolnym.

Ponieważ obecnie około 10 procent światowej populacji cierpi z powodu depresji i lęku, nadszedł czas, aby zbadać nowe kierunki terapeutyczne, które nie wymagają angażowania coraz większej liczby pacjentów w niebezpieczne leki przeciwdepresyjne. Warto jest również przypomnieć cytat greckiego lekarza – Hipokratesa (460-370 p.n.e.), “Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo będzie pokarmem”.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/09/new-study-finds-vitamin-rich-mediterranean-diet-may-help-prevent-depression

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
1
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x