Menu

Fakty o wolnych rodnikach, które warto znać

4 września, 2024 - Wolne rodniki
Fakty o wolnych rodnikach, które warto znać

Wydawanie pieniędzy na produkty przeciwdziałające efektom starzenia nie jest obecnie rzadkością. Według raportu firmy monitorującej rynek Zion Market Research, w 2015 branża produktów przeciwdziałających starzeniu została wyceniona na 140,3 miliardów dolarów roku i oczekuje się, że w 2021 roku jej wartość wzrośnie do 216,52 miliardów dolarów.

Co tak naprawdę jest przyczyna starzenia się – problemu, który większość ludzi próbuje rozwiązać, kupując te produkty? Wszystkie oznaki wskazują na wolne rodniki, których aktywność może prowadzić do niszczących skutków dla zdrowia, jeśli nie zostaną zneutralizowane. W tym artykule omówiono, czym są wolne rodniki, jak wpływają na zdrowie oraz najlepsze metody ich skutecznej i efektywnej kosztowo eliminacji.

Co to są wolne rodniki?

Wolne rodniki to niestabilne i silnie reaktywne atomy lub grupy atomów z niesparowanym elektronem. Wolne rodniki powstają w naszym ciele, gdy jedno słabe wiązanie między elektronami zostaje przerwane, co powoduje nierówną liczbę elektronów. Niesparowany elektron staje się chemicznie reaktywny i będzie próbował uzyskać elektron z sąsiedniej cząsteczki, aby się ustabilizować.

Po tym, jak wolny rodnik uzyska elektron, jego „ofiara” zamienia się w wolny rodnik, który również będzie próbował uzupełnić brakujący elektron, kradnąc go z innej cząsteczki. Ta reakcja łańcuchowa nazywana jest „kaskadą wolnych rodników”. Może ona prowadzić do poważnego uszkodzenia tkanek. Istnieje wiele przykładów wolnych rodników, z których większość pochodzi z atomów tlenu, dlatego są nazywane „reaktywnymi formami tlenu” (ROS):

Jon ponadtlenkowyRodnik anionu ponadtlenkowego
Tlen singletowyNadtlenek wodoru
Rodnik hydroksylowyPodchloryn
Rodnik tlenku azotuRodnik nadtlenoazotynowy

Wysoce reaktywne wolne rodniki mogą uszkadzać ważne cząsteczki w organizmie, takie jak DNA, białka, węglowodany i lipidy znajdujące się w jądrze i błonach komórkowych. Wolne rodniki mogą również przytłaczać organizm i prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, przyspieszonego starzenia i starzenia oksydacyjnego. W celu neutralizacji wolnych rodników należy zwiększyć spożycie przeciwutleniaczy z różnych źródeł (więcej o nich później), ponieważ pomagają one spowolnić lub nawet uniemożliwiają utlenianie cząsteczek.

Co powoduje powstawanie wolnych rodników?

Wolne rodniki i inne RFT powstają w wyniku reakcji enzymatycznych i nieenzymatycznych, które są normalnymi procesami metabolicznymi w organizmie człowieka. Reakcje enzymatyczne odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników obejmują procesy w łańcuchu oddechowym, fagocytozie, syntezie prostaglandyn oraz w układzie cytochromu P-450.

Wolne rodniki mogą również powstawać w wyniku nieenzymatycznych reakcji tlenu ze związkami organicznymi lub reakcji jonizujących. W niektórych przypadkach układ odpornościowy, który jest odpowiedzialny za ochronę organizmu przed chorobami, może celowo wytwarzać wolne rodniki, aby zneutralizować wirusy i bakterie. Wolne rodniki mogą również powstawać w wyniku narażenia na: następujące czynniki.

Promieniowanie rentgenowskiePromieniowanie ultrafioletowe
Palenie tytoniuZanieczyszczenia powietrza
CiepłoLeki
Chemia przemysłowaInne czynniki środowiskowe

Istnieją również dowody sugerujące, że ćwiczenia fizyczne mogą powodować powstawanie wolnych rodników. Fizyczne obrażenia spowodowane sportami kontaktowymi lub wstrząs mózgu mogą wywołać produkcję wolnych rodników, podobnie jak zbyt intensywne ćwiczenia.

Ćwiczenia zwiększają tlenową produkcję trifosforanu adenozyny (ATP) i wynikający z tego wyciek pojedynczych elektronów z transportu elektronów w łańcuchu mitochondrialnym, przy czym głównym miejscem wycieku elektronów jest koenzym Q. Zwiększony metabolizm lub przejście od odpoczynku do submaksymalnego czy maksymalnego wysiłku również może prowadzić do produkcji wolnych rodników.

Szacuje się, że 4-5% zużywanego tlenu jest przekształcane w wolne rodniki, ponieważ beztlenowa produkcja energii zapewnia jony wodoru, które mogą reagować z wolnym rodnikiem tlenowym i tworzyć RFT, takie jak nadtlenek wodoru. Hipotermia wywołana wysiłkiem fizycznym jest kolejnym możliwym powodem zwiększonej produkcji wolnych rodników w organizmie.

Jednakże, chociaż wiadomo, że ćwiczenia zwiększają produkcję wolnych rodników, jest mało prawdopodobne, aby ćwiczenia powodowały znaczne szkody u normalnej, zdrowej osoby. Wreszcie, oprócz aktywności fizycznej, istnieją pokarmy, które mogą powodować powstawanie wolnych rodników:

Tłuszcze i oleje — utleniają się podczas przechowywania pod wpływem światła, powietrza lub ciepła, co prowadzi do powstawania wolnych rodników, w wyniku czego te produkty wydzielają nieprzyjemne i zjełczałe zapachy.

Innym sposobem utleniania się tłuszczów i olejów oraz wyzwalania produkcji wolnych rodników jest podgrzewanie ich do wysokich temperatur, na przykład podczas smażenia w głębokim tłuszczu. Ponadto, częściowo utlenione tłuszcze ponownie wykorzystywane do gotowania stają się jeszcze bardziej utlenione i mogą wytwarzać jeszcze więcej wolnych rodników.

Gotowane i przetworzone mięso — te produkty mogą utleniać się w wysokich temperaturach z powodu zawartości tłuszczu lub żelaza. Tymczasem konserwanty dodawane do kiełbas, boczku, szynki, hot dogów, salami, peklowanej wołowiny i wędlin również mogą powodować produkcję wolnych rodników.

Napoje alkoholowe — zostały sklasyfikowane jako rakotwórcze dla ludzi. National Cancer Institute podkreśla, że alkohol tworzy w organizmie wolne rodniki, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka nowotworów.

Jak powstają uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki?

Wolne rodniki często grupują się w błonach komórkowych w procesie zwanym peroksydacją lipidów, co powoduje, że lipidy komórkowe są bardziej podatne na uszkodzenia oksydacyjne. Peroksydacja lipidów powoduje, że błona komórkowa staje się krucha i nieszczelna, co w ostateczności prowadzi do rozpadu komórki i jej obumarcia.

Wolne rodniki mogą zakłócać duplikację i strukturę DNA oraz reagować z zasadami znajdującymi się w DNA, uszkadzając DNA lub zmieniając jego strukturę. Zwiększona ilość wolnych rodników w organizmie może również powodować słabą wydajność komórek i zwiększać ryzyko chorób takich jak:

FotostarzenieZapalenie skóry
ZaćmaChoroba Parkinsona
Choroba AlzheimeraChoroby nowotworowe
Choroby autoimmunologiczneReumatoidalne zapalenie stawów
Choroby sercowo-naczyniowe i neurodegeneracyjne

Jak przeciwutleniacze działają na wolne rodniki?

Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, oddając im własne elektrony, ale bez przekształcania się w wolne rodniki. Ważne jest, aby utrzymać odpowiedni poziom przeciwutleniaczy w organizmie, ponieważ ich niski poziom może zwiększyć ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego i doprowadzić do przyspieszonego uszkodzenia tkanek i narządów, a także do każdej z wymienionych powyżej chorób. Do innych pozytywnych skutków, które mogą zapewnić przeciwutleniacze, należą:

Spowolnienie procesu starzenia i promowanie optymalnego zdrowia skóryNaprawianie uszkodzonych cząsteczek
Hamowanie produkcji rodników metali i działania metali powodujących powstawanie wolnych rodników, takich jak rtęć i arsenZwiększenie ekspresji genów i endogennej produkcji przeciwutleniaczy
Ochrona przed atakami wolnych rodników i RFTPromowanie apoptozy komórek

Najlepsze antyoksydanty dla Twojego organizmu

Zdecydowanie zaleca się spożywanie szerokiej gamy przeciwutleniaczy z różnych źródeł, a nie tylko jednego czy dwóch rodzajów, abyś czerpać różnorodne korzyści. Do najlepszych przeciwutleniaczy należą:

Przeciwutleniacze produkowane w organizmiePrzeciwutleniacze z żywności lub suplementów bogatych w przeciwutleniacze
Glutation — znajduje się w każdej komórce ciała i jest pomocny w ochronie komórek oraz mitochondriów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i peroksydacyjnymi.Resweratrol — ten przeciwutleniacz nazywano „fontanną młodości” ze względu na jego rzekomą zdolność do zapobiegania chorobom związanym ze starzeniem się.
Kwas alfa-liponowy (ALA) — tym, co wyróżnia ALA na tle innych przeciwutleniaczy, jest jego zdolność do łatwego transportu do mózgu, dzięki czemu jest pomocny dla osób z chorobami neurologicznymi.Karotenoidy — odnoszą się do klasy ponad 700 naturalnie występujących pigmentów, które są odpowiedzialne za nadanie żywego koloru niektórym owocom i warzywom. Karotenoidy dzielą się na dwie grupy: karoteny (bez atomów tlenu), takie jak likopen oraz beta-karoten i ksantofile (z atomami tlenu), takie jak luteina, kantaksantyna i zeaksantyna.
Koenzym Q10 — jest używany przez każdą komórkę ciała, przekształcany przez organizm w ubichinol (zredukowaną formę).Astaksantyna — to specjalny rodzaj karotenoidu (ksantofilu) wytwarzanego przez mikroalgi Haematococcus pluvialis, gdy woda wysycha. Zapewnia ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Witamina C — ta witamina została nazwana „babcią” tradycyjnych przeciwutleniaczy ze względu na jej korzystne właściwości dla organizmu, zwłaszcza dla kości, naczyń krwionośnych, ścięgien i więzadeł.
Witamina E — występuje osiem naturalnych rodzajów witaminy E: cztery tokoferole i cztery tokotrienole.

Organizm ma dwa sposoby na podniesienie poziomu przeciwutleniaczy: zwiększenie produkcji przeciwutleniaczy w organizmie i uzyskanie przeciwutleniaczy z pożywienia lub wysokiej jakości suplementów. Możesz zwiększyć poziom przeciwutleniaczy, znacznie zwiększając spożycie pokarmów, takich jak:

Świeże i ekologiczne warzywa — dynie, papryki i inne zielone warzywa liściaste są bogate w antyoksydanty. Fitozwiązki zawarte w tej żywności mogą działać jako przeciwutleniacze. Kiełki takie jak kiełki grochu i słonecznika również zawierają przeciwutleniacze, enzymy, witaminy i minerały. Najlepiej uprawiać własne warzywa w domu lub kupować produkty od zaufanego lokalnego rolnika. Niektóre sprzedawane obecnie warzywa są spryskiwane herbicydami, pestycydami i środkami owadobójczymi, które mogą pogorszyć stan zdrowia.
Owoce — pomidory, pomarańcze, kiwi, winogrona, jeżyny, borówki, żurawiny i maliny są domem dla przeciwutleniaczy oraz witamin i minerałów. Jednak owoce należy spożywać z umiarem, ponieważ zawarta w nich fruktoza może siać spustoszenie w organizmie, jeśli zostanie skonsumowana w nadmiernych ilościach.
Orzechy — aby poprawić zdrowie serca i ogólne samopoczucie, dodaj do diety orzeszki pekan, orzechy włoskie, makadamia i orzechy laskowe. Wybieraj ekologiczne i surowe orzechy. Unikaj kupowania orzechów napromieniowanych lub pasteryzowanych.
Zioła i przyprawy — świeże zioła są bogatsze w przeciwutleniacze w porównaniu z wersjami przetworzonymi i sproszkowanymi. Do ziół bogatych w przeciwutleniacze, które warto wprowadzić do diety, należą: goździki, mielony cynamon, oregano, kurkuma, imbir i czosnek.
Organiczna zielona herbata — w zielonej herbacie można znaleźć silny przeciwutleniacz zwany 3-galusanem epigallokatechiny (EGCG), który jest korzystny dla zdrowia serca, wydolności fizycznej i wagi. Istnieją odmiany przetworzonej zielonej herbaty, które zawierają bardzo mało EGCG lub nie zawierają go wcale. Niektóre herbaty mogą być zanieczyszczone fluorem lub plastikiem, który może przedostawać się do napoju. Zawsze kupuj ekologiczną i sypaną herbatę liściastą z renomowanego źródła.
Surowe mleko — krowy karmione trawą dają żółtawe (nie czysto białe), ekologiczne i bogate w przeciwutleniacze mleko. Kolor wynika z naturalnych przeciwutleniaczy znajdujących się w trawie, którą jedzą krowy. Krowy karmione suszoną trawą, sianem lub jakąś sztuczną dietą najczęściej produkują białe mleko – wskaźnik zmniejszonej zawartości karotenoidów i przeciwutleniaczy.
Jaja kurze od kur z wolnego wybiegu — w porównaniu z jajami od kurczaków żyjących w hodowlach o skoncentrowanym żywieniu zwierząt (CAFO), jaja te zawierają więcej kwasów tłuszczowych omega-3 i przeciwutleniaczy, takich jak witamina E, beta-karoten, luteina i zeaksantyna.

Jeśli jesteś zainteresowany przyjmowaniem wysokiej jakości suplementów przeciwutleniających, do najbardziej skutecznych należą:

Astaksantyna z ALAOlej z kryla
ResweratrolJagody Acai
Witamina EWitamina C liposomalna
CoQ10 lub ubichinol

Przed przyjęciem któregokolwiek z tych suplementów skonsultuj się z lekarzem. Unikaj nadmiernego przyjmowania suplementów, ponieważ może to prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. Jak zawsze umiar jest wskazany.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2021/02/09/wolne-rodniki.aspx

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Krzysiek
Krzysiek
13 dni temu

https://medycyna-komorkowa.com/fakty-o-wolnych-rodnikach-ktore-warto-znac-803/ w tabeli powinno być LEKI a nie LEKKI
Pozdrawiam 🙂

0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x